Niedobór testosteronu u mężczyzn jest powiązany między innymi z problemami seksualnymi, depresją czy otyłością. Największym czynnikiem wpływającym na poziom testosteronu w męskim organizmie jest szeroko pojęty styl życia, a w nim stres, higiena snu oraz sposób odżywiania.
Jeśli masz niski testosteron lub słyszałeś o niskim testosteronie wcześniej, możesz wiedzieć trochę o TRT, który jest używany do opisania terapii zastępczej testosteronem. Alternatywnie, jest to czasami termin wymienny z hormonalną terapią zastępczą. Ten rodzaj terapii jest powszechnie stosowany w leczeniu mężczyzn, którzy mają niski poziom testosteronu.
Niektórzy mężczyźni starają się zwiększyć poziom testosteronu w sposób naturalny poprzez poprawę ich stylu życia, w tym utraty wagi, zwiększenie cardio, zmniejszenie poziomu stresu i podnoszenie ciężarów. Chociaż zawsze warto wprowadzić takie pozytywne zmiany w naszym stylu życia, nie ma dowodów na to, że poprawią one poziom testosteronu.
Jeśli osiągnąłeś punkt w swoim życiu, w którym prowadzisz zdrowy tryb życia, starzejesz się normalnie i ćwiczysz regularnie, ale wykazujesz objawy niskiego poziomu testosteronu, to zalecamy wykonanie badania krwi w celu oceny poziomu testosteronu. Jest to jedyny sprawdzony sposób, aby dowiedzieć się, czy Twój poziom testosteronu jest prawidłowy.
Na początek możesz wykonać bezpłatny test ADAM, który jest silnym wskaźnikiem, czy twój poziom testosteronu jest niski. Darmowy kwestionariusz ADAM znajdziesz na stronie Męska Klinika
Niski poziom testosteronu - przykładowe objawy:
Jeżeli zauważasz u siebie wybrane z przedstawionych objawów seksualnych, fizycznych lub psychicznych, możesz podejrzewać, że ich przyczyną jest obniżony poziom testosteronu. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach jest również możliwość e-wizyty, podczas której lekarz i specjaliści zlecą odpowiednie badania bez konieczności wychodzenia z domu. Sprawdź na Męska Klinika
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz