Zamknij
ZOBACZ:

Co jest potrzebne do legalizacji tachografu?

Redakcja Haloursynow.pl + 09:41, 14.11.2022 Aktualizacja: 09:44, 14.11.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Jeśli prowadzisz firmę transportową, to wiesz, jak ważna jest legalizacja tachografu. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Czym jest tachograf cyfrowy?

Tachograf cyfrowy to urządzenie, które jest używane do rejestrowania czasu pracy kierowców. Składa się z karty tachografu oraz odbiornika GPS. Kierowca musi nosić kartę tachografu przy sobie podczas jazdy i wprowadzać swoje dane, takie jak imię, nazwisko oraz numer rejestracyjny pojazdu. Dane te są następnie przechowywane na karcie tachografu. 

Tachograf jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu, którego masa całkowita przekracza 3,5 tony. 

Tachograf cyfrowy jest bardzo pomocnym urządzeniem, ponieważ pozwala monitorować czas pracy kierowców i upewnić się, że przestrzegają oni przepisów, dotyczących pracy. Dzięki jego odczytowi można uzyskać takie dane jak:

  • szybkość chwilowa pojazdu,
  • ilość kilometrów przebytych przez pojazd,
  • dokładną datę i godzinę otwarcia wykresówki,
  • czas prowadzenia pojazdu,
  • okresy pracy i dyspozycyjności kierowców,
  • przerwy w pracy i dzienne okresy wypoczynku kierowców.

Jak działa tachograf cyfrowy? 

Tachograf cyfrowy jest urządzeniem, które służy do rejestrowania czasu pracy kierowców. Czytnik jest podłączony do komputera w samochodzie, a karta tachografu jest umieszczona w module tachografu. Kiedy kierowca rozpoczyna jazdę, czytnik odczytuje dane z karty tachografu i przekazuje je do komputera. Dane te są następnie przechowywane na karcie tachografu. Tachograf cyfrowy jest bardzo pomocnym urządzeniem, ponieważ pozwala monitorować czas jazdy kierowcy oraz prędkość pojazdu. Jest tak pomocnym urządzeniem, jak program fireTMS,  który służy do zarządzania transportem i spedycją. Więcej możesz przeczytać w tym miejscu https://firetms.com/pl

Kalibracja i legalizacja tachografu

Kalibracja i legalizacja tachografu cyfrowego jest bardzo ważna, ponieważ pozwala uniknąć kłopotów związanych z nielegalnym użytkowaniem tego urządzenia. Kalibracja to aktualizacja niezmienności parametrów pojazdu, przechowywanych w pamięci tachografu. Legalizacja potwierdza prawidłowość kalibracji.

Podczas kalibracji tachografu potwierdza się takie dane jak:

  • przebieg skopiowany z licznika kilometrów,
  • aktualny czas UTC,
  • ustawienia ograniczenia prędkości,
  • rozmiar opon,
  • kod rejestrujący państwa,
  • numer VRN,
  • numer VIN,
  • numer rejestracyjny pojazdu.

Co ile należy dokonywać kalibracji tachografu?

Kalibracji tachografu należy dokonywać zgodnie z prawem co dwa lata. Również w wypadku jakiejkolwiek usterki tachografu warto zadbać o jego ponowną kalibrację. Dotyczy to także zerwania plomb zabezpieczających na tachografie, czy też wymiany opon na osi napędowej pojazdu.  

Kto jest organem władnym do kalibracji tachografów? Każda kalibracja tachografu musi być przeprowadzona przez odpowiedni podmiot, to znaczy warsztat posiadający właściwe uprawnienia lub Stację Kontroli Pojazdów. 

Warto również pamiętać o kwestii takiej jak legalizacja tachografu. W przypadku wykrycia przez policję jej braku kierowca może otrzymać mandat w wysokości 200 złotych. Kara może dosięgnąć także firmę przewozową oraz osobę odpowiedzialną za zarządzanie flotą. 

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%