Zamknij

Na które oprogramowanie serwerowe warto zdecydować się?

Redakcja Haloursynow.pl + 09:16, 31.10.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Aby korzystać z serwera, należy zainstalować odpowiedni system operacyjny zdolny do zarządzania i kontrolowania pracy serwera oraz zapewniający niezbędne środowisko do wykonywania zadań żądanych przez użytkowników. Podstawowym zadaniem systemu operacyjnego jest umożliwienie uruchomienia oprogramowania i monitorowanie wykonania już uruchomionych programów.

W tym celu każdy system operacyjny wykorzystuje dostępną konfigurację sprzętową tak wydajnie, jak to możliwe. W zależności od aktualnych potrzeb:

  • synchronizuje pracę poszczególnych zadań tak, aby ich wykonywanie nie kolidowało ze sobą, 
  • zarządza plikami  na nośnikach danych w ramach konkretnego komputera (serwera), 
  • komputery w sieci, które ustanawiają i kontrolują praca połączeń sieciowych między nimi.

System operacyjny dla serwera

Serwerowe systemy operacyjne to grupa systemów operacyjnych zaprojektowanych specjalnie do obsługi komputerów, które działają jako serwery internetowe (niezależnie od typu sieci). Największą różnicą funkcjonalną pomiędzy tego typu systemami a systemami przeznaczonymi dla użytkowników indywidualnych jest wyższa stabilność systemu serwerowego oraz znacznie bogatsze narzędzia bezpieczeństwa, zarządzania, monitorowania i diagnostyki dostępne dla administratora.

Z interfejsem graficznym lub bez

Większość systemów operacyjnych dla serwerów zapewnia komunikację z użytkownikiem za pośrednictwem interfejsu graficznego, ale istnieją wyjątki od tej reguły. Dobrym przykładem jest Ubuntu lub CentOS. Jest zarządzany praktycznie bez graficznego interfejsu użytkownika, a komunikacja między administratorami a komputerami odbywa się tylko za pośrednictwem wiersza poleceń, a wszystkie polecenia muszą być wprowadzane ręcznie. 

Jednak niekorzystanie w tym przypadku z GUI (Graphical User Interface) ma wiele zalet, takich jak znaczne ograniczenie możliwości zaatakowania maszyny z zewnątrz, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych na serwerze (zmniejszenie liczby biblioteki systemowe, czyli potencjalne punkty ataku). Inne korzyści to zwiększona wydajność serwera i minimalna interwencja administratora w działanie serwera.

Oprogramowania serwerowe w sklepie Bizserver

Sprzęt serwerowy to nie tylko hardware, ale także oprogramowanie serweroweSerwery Supermicroserwery HP i serwery Dell dostępne w sklepie Bizserver muszą współpracować z systemami operacyjnymi, które ułatwią ich obsługę. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na oprogramowania serwerowe Windows Server, które są specjalnie przygotowane do obsługi systemów serwerowych. Często potrzebujemy również dodatkowych licencji CAL i RDS, aby poprawić naszą wydajność. W Bizserver dostępna jest również szeroka gama oprogramowania biurowego (np. Microsoft Office) oraz oprogramowania antywirusowego.

Krótka historia systemów operacyjnych

Wczesne komputery nie miały systemów operacyjnych w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, a uruchomienie programu wymagało najpierw pełnego opisu sprzętu do pracy na nim. Ponadto urządzenia peryferyjne (np. drukarki) podłączone do komputera nie działały bez sterowników, które trzeba było zaimplementować bezpośrednio w programie. Doprowadziło to do spowolnienia działania pierwszych komputerów. 

Rozwiązaniem było opracowanie specjalnych bibliotek wykonawczych, które zawierały podstawowe funkcje dla komputerów. Ich dynamiczny rozwój doprowadził w pewnym momencie do powstania tak zwanych monitorów, czyli zespołów bibliotek połączonych w pojedynczy program uruchamiany na komputerze przed rozpoczęciem pracy. Dalszy rozwój monitorów i wzbogacanie ich o nowe funkcje stał się bazą dla pierwszego systemu operacyjnego (Director Tape), który oficjalnie miał premierę w roku 1955. 

Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku datuje się i trwa nieprzerwanie do dziś dynamiczny rozwój trzech systemów operacyjnych, które w różnych wersjach funkcjonują na komputerach i serwerach używanych współcześnie - są to Microsoft Windows, OS X i Linux. Ostatni z tych systemów jest tworzony na licencji open source i jest szeroko stosowany jako serwerowy system operacyjny o wysokiej stabilności, wydajności i skalowalności ze względu na dużą liczbę dystrybucji w firmach. Szczególną popularnością cieszą się dystrybucje Red Hat, Suse Linux i CentOS, natomiast według najnowszych szacunków Windows Server 2022 jest obecnie najpopularniejszym systemem dla serwerów. Jego zalety to rozbudowane opcje wirtualizacji i aplikacji, możliwość tworzenia pełnych systemów operacyjnych, skalowalna chmura korporacyjna i atrakcyjna cena.

Gdzie kupić oprogramowanie serwerowe?

Oprogramowanie serwerowe można kupić m.in. w sklepie internetowym Bizserver. W razie jakichkolwiek pytań można również skontaktować się z jego profesjonalnymi doradcami:

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%