Znamiona skórne to problem, który dotyczy wielu Pacjentów bez względu na wiek i płeć. Pieprzyki poza tym, że powodują dyskomfort natury estetycznej, to niekiedy mogą także być zagrożeniem dla zdrowia Pacjenta. Na szczęście z pomocą przychodzi zabieg usuwania pieprzyków, który zapobiega rozwijaniu się z nich zmian nowotworowych skóry. Dlatego też w sytuacji, gdy na ciele pojawi się niepokojąca zmiana, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, czy znamię trzeba usunąć i jaką metodą.
Pieprzyki skórne mogą być wrodzone lub nabyte. Te pierwsze towarzyszą człowiekowi od urodzenia i gdy zmienia się ich kształt lub kolor, to jest to poważny sygnał alarmowy. Zmiany te mogą również powstawać w trakcie całego życia. Czynnik sprzyjający temu zjawisku, związany jest z długotrwałym korzystaniem z kąpieli słonecznych lub solarium.
Pieprzyki jako znamiona barwnikowe są miejscami, gdzie nagromadziły się komórki barwnikowe – melanocyty. Tendencja do posiadania pieprzyków zazwyczaj jest dziedziczona genetycznie. W przypadku, gdy stan pieprzyka budzi wątpliwości co do jego bezpieczeństwa, zaleca się wykonanie zabiegu jego usunięcia.
Zdaniem specjalistów trzeba usuwać np. pieprzyki podrażniane na skutek kontaktu z paskiem od spodni, kołnierzykiem koszuli lub ramiączkiem biustonosza. Nad usunięciem pieprzyków warto się też zastanowić w przypadku zmian, które są narażone na działanie promieniowania słonecznego, a także tych, których nie można dostrzec bez wygięcia ciała – utrudnia to bieżące kontrolowanie zmian. Pieprzyki można też usunąć ze względów estetycznych.
Na szczególną uwagę zasługują jednak znamiona, które zmieniają się, są większe lub mają inną barwę niż dotychczas. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza. Niepokojące zmiany pieprzyków można również wychwycić, kierując się klasyfikacją skali objawów ABCDE:
Gdy Pacjent ma jakąkolwiek wątpliwość co do wyglądu pieprzyka, wtedy należy zgłosić się do dermatologa. Specjalista przeprowadzi badanie dermatoskopowe i albo zleci usunięcie zmiany, albo regularną kontrolę.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na usunięcie pieprzyków jest zabieg wykorzystujący laser. Dzięki niemu można pozbyć się nawet takich zmian, które znajdują się w głębokich warstwach skóry. W trakcie zabiegu lekarz stosuje wiązkę świetlną zawierającą sporo energii. Dzięki temu doprowadza do procesu powierzchniowego odparowywania znamienia. Jeśli jest taka potrzeba, to usuwa także to, co znajduje się w głębszych warstwach.
Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz podaje znieczulenie w zastrzyku, lub maści, a następnie wykonuje tzw. strzały laserowe, które likwidują zmiany. Usunięcie pojedynczego znamienia wymaga około kilku minut, jednak czas ten może się różnić w zależności od wielkości zmiany. Większe pieprzyki usuwane są stopniowo i początkowo spłycane. Bardzo ważne jest to, aby specjalista robił przerwy między danymi zabiegami. Powinny wynosić od 4 do 8 tygodni.
Chirurgiczne usuwanie pieprzyków polega na wycinaniu zmiany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu specjalista zakłada Pacjentowi szwy, które po upływie określonego czasu są usuwane. Wycinanie pieprzyków tą techniką nie niszczy tkanek, dlatego tuż po zabiegu można wykonać badanie histopatologiczne usuwanego fragmentu. To bardzo istotne w przypadku podejrzenia złośliwości pieprzyka.
Czerniak to złośliwy nowotwór, który wywodzi się z melanocytów – komórek barwnikowych skóry. W przypadku zaawansowanej postaci przebieg czerniaka jest bardzo dynamiczny i może powodować przerzuty do wątroby oraz płuc. Laserowe usuwanie tego typu zmiany może więc pozbawiać lekarza informacji dotyczącej tego, od czego i gdzie rozpoczęła się choroba. W efekcie nieodwracalnie pogarszając rokowania Pacjenta. Dlatego też w przypadku czerniaka wykonuje się chirurgiczne usuwanie zmiany podejrzanej o wczesne stadium.
Po zabiegu na skórze może występować niewielkie zaczerwienienie i opuchlizna. Czasem także Pacjenci zauważają u siebie wysypkę przypominającą uczulenie. Dolegliwości te mijają jednak po kilku godzinach. Aby uzyskać optymalne rezultaty, zalecana jest bezwzględna dbałość o czystość i higienę leczonego obszaru, a także unikanie stosowania kosmetyków w miejscu zabiegowym. Przez okres 2 – 6 miesięcy należy także zrezygnować z eksponowania skóry po zabiegu na promieniowanie słoneczne.
Aby móc cieszyć się z efektów zabiegu i jego bezpieczeństwa, zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na wybór odpowiedniego gabinetu. Renomowani dermatolodzy wykonujący zabieg, powinni posiadać niezbędne doświadczenie i wiedzę w tym fachu. Warto wybierać także takie gabinety, które wyposażone są w aparaturę najnowszej generacji umożliwiającą leczenie wszystkich rodzajów pieprzyków. Profesjonalne usuwanie pieprzyków w Katowicach oferuje Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej, które cieszy się ogromnym uznaniem wśród Pacjentów w Polsce i zagranicą.
Jeśli więc poszukujesz sprawdzonej placówki medycznej z doświadczonym personelem, a także zależy Ci na bezpieczeństwie w trakcie zabiegu, to usuwanie pieprzyków w Katowicach spełni wszystkie Twoje oczekiwania!
Rusza sezon festiwali muzycznych. Będzie głośno!
Wsiowa uczelnia, to i wsiowe zachowania rodem z remizy.
dr2
03:30, 2025-05-21
Tak zagłosował Ursynów! WYNIKI WYBORÓW
Precz z alfonsem z Warszawy!!!!!!!
Hania_S
23:47, 2025-05-20
Festiwal Kolorów powraca na Ursynów!
Psychiatra - twój nik od lekarza, który cie obsługuje? To się nazywa psychoza! Uważaj bo się któryś kolor po ciemku napadnie i zaatakuje! :-)
PoProstu
23:18, 2025-05-20
Spadło poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w Warszawie
#byleNieSutener #byleNieZłodziej #byleNieLichwiarz #byleNieGangster #byleNieAlfons #byleNieAntyeuropejczyk #byleNieKorzystającyBezpłatnieZApartamentu #byleNieChodzącyDoAresztuZNotariuszem #byleNieZatykającyFlagiwMiejscaZdobyteWApartamencie #byleNieKarol!
Wojtek44
23:16, 2025-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz