Zamknij
REKLAMA

Poczta działa, pawilon stoi. Kiedy rozbiórka budynku przy Belgradzkiej?

10.33, 21.04.2022 Kamil Witek Aktualizacja: 13.22, 21.04.2022
Skomentuj SK
REKLAMA

Wraz z końcem marca poczty miało już tu nie być. Tymczasem placówka przy Belgradzkiej nadal działa. Zaś pawilon - przeznaczony do rozbiórki - jak stał, tak stoi. Mimo wszystko przygotowania do budowy nowego bloku nabierają tempa. Spółdzielnia "Wyżyny" dostała pozwolenie na budowę nowego bloku.

W styczniu poczta przy Belgradzkiej 42 przestała być całodobowa. Pocztowcy rozpoczęli wówczas przygotowania do wyprowadzki. Placówka - jak tłumaczyła rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek - miała zostać przeniesiona do pobliskiego Natolińskiego Ośrodka Kultury jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Czyli do końca marca.

Powodem były plany Spółdzielni Mieszkaniowej “Wyżyny”, która zamierza wyburzyć budynek. Spodziewano się, że po wyprowadzce rozpocznie się rozbiórka. Tak się jednak nie stało. Mieszkańcy nadal mogą nadać lub odebrać list przy metrze Natolin. Tym samym pawilon jak stał, tak stoi dalej.

Nie znaczy to jednak, że nic w sprawie budowy nowego budynku się nie dzieje. SM “Wyżyny” na zwolnionej działce zamierza wybudować blok mieszkalny. Wyburzanie starego pawilonu jeszcze się nie rozpoczęło, ponieważ w tym momencie nie ma to sensu. Chociaż spółdzielnia posiada już pozwolenie na rozbiórkę - od marca 2021 roku - to czeka jeszcze na uprawomocnienie pozwolenia na budowę nowego budynku, które dostała od urzędu dzielnicy w marcu tego roku.

- Zaczniemy działać, kiedy będziemy mieli już wszystko w ręku - mówi Andrzej Grad, członek zarządu spółdzielni "Wyżyny".

Po co ta rozbiórka?

SM “Wyżyny” przewiduje, że bardziej namacalnych działań w sprawie budynku można spodziewać się w maju. Wówczas mieszkańcy będą mieli szansę zapoznać się z projektem nowego budynku oraz rozpoczną się przygotowania do rozbiórki i wyboru wykonawcy nowej inwestycji. A co dalej z pocztą?

- Musimy przygotować pomieszczenia w NOK. Mamy już projekt adaptacji. Do wakacji jednak nic się raczej z pocztą nie stanie - stwierdza Grad. 

Skąd pomysł na rozbiórkę pawilonu? Stary i zniszczony ma już swoje lata świetności za sobą. Został wybudowany prawie 30 lat temu. Od początku mieściła się w nim poczta, przez pewien czas posterunek miała tu policja. Po tak długiej eksploatacji budynek potrzebuje kapitalnego remontu.

Przebudowa byłaby kosztowna. Dlatego władze SM “Wyżyny” zdecydowały się wyburzyć pawilon. Planowany w jego miejsce budynek zostanie sfinansowany w całości przez przyszłych jego mieszkańców. Powinno znaleźć się tam miejsce także dla poczty.

Tak wielu chętnych, tak mało mieszkań

Pozostaje jeszcze kwestia wyłonienia inwestorów. W planowanym budynku znajdzie się 18 stojaków na rowery, 65 miejsc postojowych - w tym 11 na zewnątrz - i tylko 39 mieszkań. Chętnych na nie jest dużo więcej. Nic dziwnego - to jeden z ostatnich projektów deweloperskich bezpośrednio przy stacji metra na Ursynowie. Pierwszeństwo w zakupie mieszkania będą mieli dotychczasowi członkowie spółdzielni.

- O rozpoczęciu naboru zostaną poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem. Ogłoszenie zostanie umieszczone na stronach i w siedzibie spółdzielni oraz na klatkach schodowych, aby nikogo nic nie ominęło - mówi Andrzej Grad.

Niewykluczone - jak zauważa członek zarządu SM “Wyżyny” - że w razie spadku zainteresowania spółdzielnia pozwoli na zakup mieszkania osobom spoza grona spółdzielców. Choć patrząc na to, co dzieje się na rynku mieszkaniowym takie założenia można włożyć między bajki.

[ZT]18944[/ZT]

[ZT]17094[/ZT]

(Kamil Witek)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

doktorekdoktorek

9 2

"Choć patrząc na to, co dzieje się na rynku mieszkaniowym takie założenia można włożyć między bajki".

A co się dzieje? Inwestycja Zielony Natolin - ok. 50% mieszkań nie sprzedano. Rytm Kabaty - wolnych lokali jeszcze więcej. 10:48, 21.04.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

DBCDBC

5 2

Sprzedadzą się, o to się nie martw. Jeszcze nie było takiej inwestycji mieszkaniowej w Warszawie, która się nie wyprzedała. 12:23, 21.04.2022


SzczupakSzczupak

2 0

@DBC
Oczywiście, że takie były - wystarczy chwila z googlem. Były też takie, których koszty radykalnie wzrosły na skutek różnych perturbacji i nieoczekiwanych problemów. Nie tak dawno mieliśmy przecież na Woli "mendelejewowe adresy". Oczywiście na Kabatach mieszkania się sprzedadzą, ale wcale nie musi to być szybki proces. Niedawno skończono osiedle przy Muślinowej, a teraz buduje się tu rzeczywiście bardzo dużo mieszkań. Powstają bloki za Tesco - razem ma być ich sześć, dwa już są. Powstaje kuriozum na szczudłach przy Rybałtów, no i oczywiście duże osiedle na placu po Tesco. Jak na tak mały obszar, to dużo - w okresie, gdy koszty kredytów radykalnie wzrosły i jeszcze wzrosną. A Kabaty wcale nie są już osiedlem na szczycie listy wśród kupujących. 15:08, 22.04.2022


MieszkankaAnka MieszkankaAnka

6 3

Kiedy likwidacja NOK? 12:12, 21.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BoomBoom

15 7

Coś czuję, że projekt może trafić do zamrażarki, bo koszty budowy drastycznie skoczyły, a na dodatek fizycznie nie ma kim budować, bo pracownicy zamienili kielnie na karabiny. Jeśli nie mieli wcześniej wybranego generalnego wykonawcy to teraz będzie niezwykle trudno znaleźć firmę mającą wolne moce przerobowe. 12:51, 21.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SmutnySmutny

8 2

Eh, szkoda, że komisariat w tym miejscu nie został.. może skończyłaby się ta żulerka na pasażu i wokół poczty... 21:53, 22.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MrFrostyMrFrosty

1 3

pff, akurat... 11:51, 23.04.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%