Wiadomości

Zamknij

Pacjenci umierali na SOR? Nowe zarzuty byłego ordynatora Szpitala Południowego

Sławek Kińczyk Sławek Kińczyk 07:24, 24.06.2026 Aktualizacja: 07:34, 24.06.2026
2 Pacjenci umierali na SOR? Nowe zarzuty byłego ordynatora Szpitala Południowego SK

Nowy wstrząs w sprawie Szpitala Południowego. Były ordynator chirurgii ujawnił, że na SOR miało dochodzić do sytuacji, w których pacjenci pozostawali bez opieki, a część z nich miała umrzeć jeszcze przed pełną diagnostyką. Rafał Trzaskowski zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury i podkreśla, że takie wydarzenia „nie mają prawa się powtórzyć”.

W sprawie Szpitala Południowego pojawiają się kolejne, coraz cięższe oskarżenia. Dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii, opisał w wywiadzie dla Krzysztofa Stanowskiego z Zero sytuacje, które - jak twierdzi - miały rozgrywać się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym na Ursynowie.

Z jego relacji wynika, że pacjenci mieli być przyjmowani w sposób odbiegający od zasad triażu, a część z nich miała pozostawać bez właściwej opieki.

Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani (...). Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. To jest sedno całego zamieszania.

- mówił dr Emil Jędrzejewski.

W wywiadzie pojawił się też wątek pacjentów, którzy mieli być odnajdywani martwi po kilku godzinach, między innymi w toalecie, po tym jak wykonano im tomografię.

Dr Jędrzejewski twierdził, że najpierw o skandalicznych przypadkach na oddziale ratunkowym rozmawiał z ówczesnym kierownikiem Dawidem Kacprzykiem. Młody lekarz miał jednak złożyć na niego skargę do wiceprezydentki Warszawy Renaty Kaznowskiej. - Jak twierdzi były ordynator Szpitala Południowego, Dawid Kacprzyk czuł się zupełnie bezkarny w swoich skandalicznych działaniach ze względu na swoje koneksje polityczne - podał Kanał Zero.

Jest reakcja ratusza

Po wywiadzie Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zwróci się do prokuratora generalnego z wnioskiem o pilne podjęcie czynności wyjaśniających. Wcześniej prezydent Warszawy mówił, że po pierwszych doniesieniach natychmiast zlecił audyt w Szpitalu Południowym i innych miejskich SOR-ach, a dotychczasowe ustalenia mają prowadzić do odpowiedzialności personalnej.

Kilka dni temu zarządziłem audyt w Szpitalu Południowym. Dotychczasowe ustalenia wskazują na nieprawidłowości, które muszą skutkować odpowiedzialnością personalną.

- przekazał we wtorek wieczorem Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy dodał też, że szpital zwróci się do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu oszustwa, a miasto wprowadzi zmiany w nadzorze nad placówką. Później doprecyzował, że sprawa ma zostać wyjaśniona „do dna” i że nie ma mowy o jej zamieceniu pod dywan.

Władze Warszawy podkreślają, że nie mogą samodzielnie przeglądać dokumentacji medycznej, dlatego współpracują z NFZ. Jednocześnie sprawa już wcześniej uruchomiła audyt i decyzje kadrowe, a teraz wchodzi w fazę prokuratorską.

Kim jest sygnalista w tej sprawie?

Dr Emil Jędrzejewski - chirurg, były ordynator w Szpitalu Południowym - jest sygnalistą w sprawie SOR na Ursynowie. Zarzucił młodemu lekarzowi Dawidowi Kacprzykowi, jednocześnie radnemu KO z Ursusa, niekompetencję na stanowisku koordynatora SOR. Po analizie oświadczeń majątkowych wyszło na jaw, że młody lekarz zarobił w ubiegłym roku w sumie 1,6 mln zł - w tym 1,27 mln w Szpitalu Południowym. 

Sam Jędrzejewski miał być skonfliktowany z Kacprzykiem. Między panami miało dojść do ostrych przepychanek słownych, a nawet do naruszenia nietykalności cielesnej Kacprzyka. Według doniesień Gazety Wyborczej Jędrzejewski sam pozostaje w sporze z Szpitalem Południowym na około 531 tys. zł. W publikacjach pojawia się zarzut, że miał być wpisywany na fikcyjne dyżury oraz dopisywać się do zabiegów wykonywanych przez innych lekarzy. Szpital wskazywał też, że powodem rozwiązania umowy były problemy z przekazywaniem sprawozdań do NFZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

BoomBoom

1 0

Trzaskowski jest już spalony przez ten szpital. O Kempie nawet nie mówię, bo to towarzystwo wzajemnej adoracji. Jeden i drugi powinni odejść.

09:11, 24.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

agnikagnik

0 0

więcej o dr Emilu Jędrzejewskim można przeczytać w portalu otwockim (PIS) jak i wypowiedzi osób na fb portal otwocki: o jego karierze wojskowej, nieporozumieniach z SP, jak i doniesieniach w sprawie dyplomu MBA w kontekście R. Lewandowskigo. Ostatnio mówi się też o działce, którą chciał od Trzaskowskiego w 2018 r. za darmo, bo chciał budowac wspólnie z RL prywatną lecznicę. W Nowym Testamencie, Ewanglii wg św. Jana zapisane jest, że Jezus Chrystus powiedział:" kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem"😮

09:18, 24.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%