Dyrektywa Rady 90/270/EWG oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 1 grudnia 1998r oraz 26 września 1997 r. wraz z kolejnymi nowelizacjami nakładają na pracodawców obowiązek zaprojektowania i dostosowania miejsca pracy przy komputerze zarówno dla wszystkich nowych pracowników, jak i dla tych już zatrudnionych, jeśli nastąpi jakakolwiek zmiana (pozycji, zadań, biurka lub komputera) w ich środowisku pracy.
Nie wszyscy pracownicy wiedzą o tych przepisach, podobnie jak nie wszyscy pracodawcy stosują się do nich. Nie inaczej jest w przypadku pracy zdalnej: choć już trzeci rok wielu z nas pracuje z domu, mało kto zadbał o ergonomię stanowiska pracy – wciąż bywa, że nasze domowe biuro to kuchenny stół i taboret albo kanapa.
Ergonomia (gr. ergon - czyn, praca + nomos - zwyczaj, prawo, wiedza) to dziedzina wiedzy pozwalająca dostosować narzędzia, urządzenia, meble niezbędne np. na stanowisku pracy do potrzeb fizjologicznych i psychicznych człowieka. W pracy biurowej ma ona znaczenie szczególne: z danych Eurostatu za rok 2017 wynikało, że 32,8% Polaków pracowało za biurkiem.
Pandemia „usadziła” znacznie większą liczbę pracowników, w tym wielu we własnych domach za wspomnianymi kuchennymi stołami. Wielogodzinne siedzenie na nieergonomicznym krześle i przy nieergonomicznym stole to prosta droga do problemów z kręgosłupem (oraz wzrokiem i układem krążenia).
Fotel ergonomiczny to absolutnie niezbędny element dobrze zaplanowanego stanowiska pracy. Siedząc na nim, gwarantujemy sobie fizjologiczne ułożenie ciała, a dzięki ruchomym elementom konstrukcji zawsze możliwe jest dostosowanie ich do aktualnych potrzeb. Szukając fotela ergonomicznego, pamiętajmy, że:
Ergonomiczny fotel biurowy gwarantuje fizjologiczne ułożenie kręgosłupa na całej długości, a w dwóch newralgicznych miejscach oferuje dodatkowe wsparcie – dzięki wbudowanej poduszce lędźwiową i zagłówkowi.
Z badań przeprowadzonych przez portal ergotest.pl wynika, że 80% osób w ciągu ostatnich trzech lat cierpiało z powodu dolegliwości wywoływanych niewłaściwym środowiskiem pracy. Dolegliwości takie to nie tylko indywidualne ludzkie dramaty (praca z bolącym kręgosłupem jest niesamowicie obciążająca, a w przypadku zmian zwyrodnieniowych często staje się po prostu niemożliwa), ale także wymierne straty dla firmy, wynikające z mniejszego zaangażowania i produktywności pracownika. Fotel ergonomiczny pozwala uniknąć wszystkich wymienionych problemów, ponieważ współgra z ruchami ciała wykonywanymi przez pracownika spędzającego wiele godzin w pozycji siedzącej: dzięki możliwości regulacji poszczególnych elementów, dostosowuje ich położenie do aktualnej pozycji użytkownika oraz do jego sylwetki (wagi i wzrostu).
Można powiedzieć, że fotel ergonomiczny wymusza prawidłową pozycję ciała podczas pracy za biurkiem. Prawidłowa pozycja ciała to taka, w której tułów jest lekko odchylony do tyłu, pośladki są maksymalnie dosunięte do oparcia, stopy w całości dotykają podłogi (aż 77% badanych krzyżuje stopy pod biurkiem!), zgięcie nóg w kolanach wynosi 90 stopni, a przedramiona są swobodnie ułożone na blacie biurka.
Praca biurowa bez bólu kręgosłupa to po prostu praca maksymalnie efektywna.
Warto mieć świadomość, że im dłużej zwlekamy z organizacją ergonomicznego miejsca pracy we własnym domu albo ze zwróceniem uwagi pracodawcy, że co dnia wypełniamy swoje obowiązki na stanowisku niezgodnym z wymogami ergonomii (które, przypomnijmy, są uregulowane prawnie!), tym większe ryzyko pojawienie się chronicznych bólów kręgosłupa, a w dalszej perspektywie – zmian zwyrodnieniowych.
Osobom spędzającym za biurkiem wyjątkowo dużo czasu warto polecić fotele ergonomiczne o właściwościach rehabilitacyjnych. To najwyższej klasy meble, wyposażone w system podtrzymywania szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa oraz podtrzymywania i korekcji ułożenia odcinka lędźwiowego. Wygodne siedzisko z regulacją wyposażone jest w system wentylacji organów miednicy oraz system odciążenia kręgosłupa.
Należy pamiętać, że o ergonomicznych właściwościach fotela biurowego przesądza konstrukcja bazująca na ruchomych elementach dostosowujących się do pozycji ciała, a nie jego designerski wygląd. Fotel ergonomiczny może być zupełnie niepozorny, ale musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów o wysokiej trwałości. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wybrać biurowy fotel ergonomiczny? Zajrzyj do poradnika sklepu Mildis oferującego szeroki wybór foteli ergonomicznych: https://mildis.pl/fotel-ergonomiczny-praca-biurowa
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz