Zamknij

Dlaczego warto mieć kominek na drewno w domu jednorodzinnym?

Redakcja Haloursynow.pl + 14:04, 05.04.2022 Aktualizacja: 14:23, 05.04.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kominki opalane drewnem są jednymi z najbardziej popularnych urządzeń w dzisiejszym świecie, chociaż stanowią pewne wyzwanie instalacyjne, nic nie może się równać z urzekającym trzaskiem palącego się drewna, które otacza całe pomieszczenie swoim wspaniałym aromatem.

Kominki na drewno czy pellet drzewny mają one wiele zalet w porównaniu z innymi podobnymi produktami, a po bliższym poznaniu z pewnością będziesz preferował ten typ systemu grzewczego.

Zalety kominków na drewno

Główne i niezaprzeczalne zalety kominków opalanych drewnem są następujące:

  • Możliwość obserwowania żywego, jasnego płomienia;
  • Kominek pozwala cieszyć się przyjemnym trzaskaniem drewna;
  • Udekoruj swój pokój oryginalnym stylistycznie kominkiem, który nada wnętrzu szczególnego uroku i luksusu.
  • Stosunkowo niski koszt pozyskania drewna. Przy ciągłym wzroście cen gazu ziemnego i wytwarzania energii elektrycznej alternatywne kominki nie są już tak ekonomiczne.

Nienaganny wygląd i elegancja tych konstrukcji nie pozostawiają obojętnym żadnego właściciela domu jednorodzinnego, ponieważ kominki na drewno wyglądają solidnie i są w stanie stać się godną ozdobą każdego wnętrza.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i instalacji kominka opalanego drewnem?

Jeśli nie jesteś zastraszony tymi wadami i nadal decydujesz się na instalację kominka opalanego drewnem, to zwracamy Twoją uwagę na pewne cechy, których nie należy pomijać przy wyborze, jak również przy późniejszej instalacji konstrukcji:

  • Temperatura spalania musi wynosić co najmniej 650 stopni Celsjusza;
  • Temperatura gazów i dymu opuszczających palenisko nie może przekraczać 350 stopni Celsjusza;
  • Drzwiczki zamontowane na palenisku muszą być wykonane z żeliwa. Wysoka temperatura nie powoduje wypaczenia żeliwa i izoluje komorę spalania w sposób bardzo szczelny i niezawodny, co jest ważne dla utrzymania temperatury spalania. Ponadto te cechy konstrukcyjne umożliwiają zablokowanie ciągu kominowego, gdy kominek nie jest używany;
  • Jeśli komora spalania jest zamknięta szybą, należy ją przedmuchać od wewnątrz. Dmuchawa jest w stanie utrzymać ciąg w samym kominku i zapobiec osadzaniu się sadzy na szybie;
  • Nowoczesne modele kominków wyposażone są w specjalny system tzw. czystego spalania. Dzięki specjalnemu kanałowi do komina doprowadzane jest dodatkowe powietrze. Oznacza to, że wszelkie niespalone cząstki zostaną spalone, zanim dym dotrze do komina.

Drewno czy pellet drzewny używane w kominku będą palić się znacznie lepiej, jeśli do paleniska będzie wpadać ogrzane powietrze. W większości przypadków do tego celu wykorzystywane są kanały umieszczone w tylnej części paleniska. Kanały te są ogrzewane przez ciepło z kominka i ogrzewają powietrze do spalania, które przez nie przechodzi. Aby zmaksymalizować wydajność spalania, warto podłączyć kominek do kanału powietrznego, który z kolei prowadzi na zewnątrz. W tym miejscu powietrze do spalania dostaje się do paleniska.

Kominek w domu - główne cechy domowych kominków

Aby kominki na drewno mogły spełniać swoją funkcję grzewczą, są wyposażony w palenisko wyłożone szkłem żaroodpornym (kamionką). Ogień jest wtedy widoczny i słyszalny, a współczynnik wydajności wynosi do 80-90%. Ponadto moc kominka w obudowie wynosi do 25 kW, co oznacza, że taki system może ogrzać powierzchnię 250 m². Poziom płomienia można regulować za pomocą przepustnicy.

Przed rozpoczęciem budowy należy najpierw starannie zaprojektować i wybrać lokalizację kominka opalanego drewnem. Najlepszym wyborem jest ściana nośna lub narożnik skrzyżowania dwóch ścian nośnych, które muszą być zbudowane z materiałów ognioodpornych, ocieplone wełną mineralną pokrytą folią. Taka "kanapka" nie zapala się, nie topi i nie wydziela substancji toksycznych przy silnym podgrzaniu. W ścianie przylegającej do kominka nie należy montować żadnych urządzeń.

Sprawdź kominki dostępne na https://iwonapellets.pl/

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%