Dzięki Miejscu Aktywności Lokalnej nasi sąsiedzi uciekający przed wojną mają nie tylko gdzie spać, zjeść i skorzystać z doradztwa prawnego, ale też zapomnieć o koszmarze wojennym. Na Kajakowej będą się odbywać aktywności i zajęcia dla uchodźców, którzy zamieszkali na Ursynowie. Prowadzona jest także zbiórka darów.
W przypadku tej zbiórki pomoc trafia bezpośrednio do zainteresowanych. Dary są zbierane dla Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza "Folkowisko" w Gorajcu wspierającego osoby przekraczające granicę polsko - ukraińską oraz organizacje humanitarne i harcerskie na terenie Ukrainy. Na pomoc mogą liczyć także Ukraińcy, którzy już trafili na naszą dzielnicę - przekazane rzeczy trafia m.in. do ursynowskich placówek przyjmujących uchodźców.
Potrzebne są: śpiwory - nowe lub czyste, karimaty, koce, poduszki, termosy, czajniki elektryczne, ręczniki papierowe, podpaski, tampony, pieluchy jednorazowe dla dzieci - różne rozmiary, woda - zgrzewki, suchy prowiant, wilgotne chusteczki, chusteczki antybakteryjne i higieniczne, karty SIM - startery, race, opaski uciskowe (tylko z obrotowym patyczkiem), zestawy do kroplówki, glukoza i płyn fizjologiczny, mocne środki przeciwbólowe (np. Ketonal), strzykawki 5,10 ml, baterie, latarki, powerbanki - naładowane, bandaż elastyczny i bandaż zwykły, serwetki alkoholowe do odkażania.
Dary zbierane są w dwóch punktach na terenie naszej dzielnicy: w MAL przy ul. Kajakowej 12b (28.02-4.03 w godz. 9-19, 5.03 - 6.03 w godz. 14 - 20) oraz w budynku A Szkoły Podstawowej nr 340 przy ul. Lokajskiego 3 (3.03-4.03 w godz. 7.30 -16, 5.03-6.03 w godz. 12-20)
Ursynowski MAL postanowił pomóc naszym sąsiadom w potrzebie, ale także dać im wędkę. W czwartki od 9 do 12 przy ul. Kajakowej 12b uchodźcy mogą skorzystać z porad doradcy zawodowego. Każde dziecko, które przyjdzie wraz z rodzicem, będzie mogło się pobawić na specjalnie przygotowanej sali zabaw. W przyszłości MAL planuje także zaangażować w pomoc nauczycieli, którzy pomogą przy opiece nad dziećmi.
Każda osoba z Ukrainy, która chciałaby się zaktywizować lub poznać swoich rodaków z okolicy może przyjść do Miejsca Aktywności Lokalnej - poprowadzić zajęcia, spędzić czas z dziećmi, skorzystać z bezpłatnego WiFi lub wydrukować dokumenty.
- Zależy nam na tym, aby pokazać naszym sąsiadom, że otrzymywanie pomocy jest super, ale również poprzez pomaganie można czerpać radość i się rozwijać. Jeżeli ktoś przyjmuje do siebie uchodźców - zaproście ich do nas. Dzięki aktywności i zaangażowaniu szybciej staną na nogi - mówi Marzena Zientara z MAL.
We współpracy z MAL swoją pomoc zaoferowała również Kancelaria Adwokacka KBSC. Adwokat Katarzyna Bukowska udziela bezpłatnych porad prawnych w języku polskim i angielskim pod numerem: 662 370 490. Obsługa w języku rosyjskim jest możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14 pod numerem tel. 608 003 441.
MAL poszukuje również osób, które byłyby w stanie przyjąć do swoich domów osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. W chwili publikacji artykułu przygotowanych jest również 15 miejsc w Ośrodku Sportów Japońskich BUDOJO. Osoby, które chciałby pomóc lub poszukują kwaterunku dla przyjezdnych, mogą się kontaktować z MAL pod nr tel. 22 125 56 07.
[ZT]19418[/ZT]
9 5
Odcinek ulicy Belwederskiej w Warszawie przy ambasadzie Rosyjskiej należy przemianować na Aleję Wołodymyra Ołeksandrowycza Zełenskiego
1 3
Proponuję wykorzystać powierzchnię po TESCO na Ursynowie dla miejsca dla uchodźców działajmy #trzaskowski #warszawa #ursynów