Wzmacnianie sygnałów umożliwia prawidłową pracę licznym urządzeniom. Wzmacniacze operacyjne to jedne z najczęściej stosowanych analogowych układów elektronicznych realizowanych w postaci monolitycznych układów scalonych. Na ich szerokie wykorzystanie wpływa duża uniwersalność. Gdzie można je zastosować?
Wzmacniacz operacyjny jest wielostopniowym wzmacniaczem różnicowym prądu stałego. Charakteryzuje się bardzo dużym różnicowym wzmocnieniem napięciowym oraz dużą impedancją wyjściową. Najczęściej używa się go do pracy z zewnętrznym obwodem sprzężenia zwrotnego.
Wzmacniacz operacyjny ma dwa wejścia (odwracające i nieodwracające) oraz jedno wyjście. Pracując z zewnętrznym układem sprzężenia zwrotnego, może być stosowany jako wzmacniacz odwracający, nieodwracający lub wtórnik napięciowy.
Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena przy bardzo korzystnych parametrach użytkowych. Do najważniejszych spośród nich należą m.in. wejściowe napięcie niezrównoważenia, które opisuje napięcie między wejściami wzmacniacza w sytuacji, gdy na wyjściu panuje napięcie zerowe.
Oprócz tego zwraca się uwagę na szybkość działania, częstotliwość, sposób montażu oraz odporność na wysoką temperaturę.
Obecnie rynek jest bardzo dobrze zaopatrzony w różne typy wzmacniaczy operacyjnych. Przykładowo w sklepie tme.eu można znaleźć aż 1300 pozycji w katalogu. Możesz je dobrać według parametrów. To wzmocnienie, wejściowe napięcie niezrównoważenia, pasma przenoszenia czy napięcia pracy, a także rodzaj montażu (wzmacniacze są przystosowane do montażu powierzchniowego SMD i przewlekanego THT). Inne czynniki to oznaczenie budowy i temperatura pracy.
Ciekawym rozwiązaniem są także komparatory analogowe, a więc wzmacniacze bardzo szybko porównujące napięcie i natężenie prądu na wejściu i wyjściu. Zmierzona wartość definiuje, jaki zostanie podany sygnał wyjściowy. Specjalne układy scalone posiadają z kolei lepsze parametry takie jak niski szum, wysoka dokładność czy separacja galwaniczna.
Do uznanych producentów wzmacniaczy operacyjnych należą m.in. amerykańskie firmy Analog Devices oraz Microchip Technology.
Wzmacniacze operacyjne występują w obudowach układów scalonych, które mogą zawierać pojedynczy, podwójny lub poczwórny wzmacniacz w pojedynczej kostce. Stosuje się je w układach dopasowujących i filtrujących sygnały, a także przy realizacji operacji matematycznych takich jak dodawanie, odejmowanie, logarytmowanie, całkowanie i różniczkowanie. Te funkcje wykonuje, współpracując z rezystorami i kondensatorami w obwodzie sprzężenia zwrotnego.
W przeszłości możliwość przeprowadzania operacji matematycznych znalazła zastosowanie w komputerach analogowych, obecnie zaś wzmacniacze operacyjne są używane jako:
Stosuje się je także jako generatory przebiegów prostokątnych, trójkątnych i sinusoidalnych oraz filtry aktywne.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz