Regularnie korzystają z nich m.in. dziennikarze śledczy, służby wywiadowcze i prywatni detektywi. Przydają się też w przestrzeni prywatnej do wykrywania zdrady partnera, kontroli opiekunki oraz wielu innych zadań delikatnej natury. Mowa o szpiegowskich dyktafonach, dzięki którym zdobycie tajnych informacji staje się wręcz dziecinnie proste. Sam zakup rejestratora jednak nie wystarczy – trzeba jeszcze pamiętać o kilku zasadach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Zasady użytkowania dyktafonu są ważne, ale równie istotny jest dobór odpowiedniego sprzętu. Na początek zaproponujemy więc dwa najciekawsze modele, które ze względu na swoją wszechstronność i wysokie parametry sprawdzą się w różnych sytuacjach. Pierwszym z nich jest mini dyktafon szpiegowski MQ-L500 ukryty w pełni funkcjonalnym powerbanku, który nie przyciągnie ciekawskich spojrzeń np. podczas nagrywania w pracy. Jest to zatem świetny sposób na walkę z mobbingiem. Za doskonałą jakość dźwięku odpowiadają wysokiej klasy mikrofony i kodowanie w standardzie 64 Kbps.
Drugim godnym uwagi modelem jest DYK-L1 zakamuflowany w listwie przepięciowej. Taki kamuflaż wiąże się z dwoma ważnymi atutami. Przede wszystkim listwa doskonale wpasuje się w dowolne pomieszczenie zarówno w domu, jak i w przestrzeni biurowej. Dyktafon można więc wykorzystać np. do zdobycia dowodów na zdradę partnera lub do monitorowania pracowników. Kolejnym atutem jest nieograniczony czas pracy dzięki zasilaniu sieciowemu. Jeżeli dołożymy do tego mikrofony z zasięgiem do 10 m oraz pamięć, w której zmieści się aż 288 h nagrań to otrzymamy dobry dyktafon szpiegowski do najróżniejszych zadań.
Teraz przejdźmy do pięciu zasad, którymi powinien kierować się każdy użytkownik dyskretnego dyktafonu.
Trudno sobie wyobrazić dyskretne nagrywanie bez kamuflażu. Właśnie dlatego modelowy szpiegowski dyktafon ma zwykle postać niepozornego urządzenia codziennego użytku. Zegarek ręczny, powerbank, a może stacja pogodowa? Wybór zależy od sytuacji i miejsca, w którym odbędzie się rozmowa. Dla przykładu w przestrzeni biurowej sprawdzi się rejestrator w długopisie lub pendrivie, natomiast do nagrywania w domu warto zakupić dyktafon w budziku lub stacji pogodowej.
Jednym z często popełnianych błędów jest ukrywanie dyktafonu w kieszeni, torebce lub pod warstwą ubrań. Pamiętaj, że nawet najlepszy, najdroższy rejestrator nie zda egzaminu, jeżeli jego mikrofon zostanie odcięty od źródła dźwięku. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu – wystarczy zainwestować w dyktafon ukryty w opasce na rękę, wisiorku lub w smartwatchu. Taki kamuflaż pozwala na swobodne nagrywanie podczas spotkań w cztery oczy bez ryzyka zdemaskowania.
Korzystanie ze szpiegowskich dyktafonów jest czynnością niepewną w świetle prawa. Nagrywając osoby trzecie bez ich wiedzy naruszamy prawo zgodnie z art. 267 k.k. Może to skończyć się grzywną lub nawet pozbawieniem wolności do 2 lat. Dyskretne rejestrowanie dozwolone jest tylko wtedy, jeśli bez tej czynności nie udałoby się udowodnić przestępstwa.
Przykładem jest nagranie rozmowy z pracodawcą stosującym mobbing lub partnerem biznesowym, który zaproponował łapówkę. To jednak, czy taki dowód zostanie zaakceptowany zależy wyłącznie od konkretnego sędziego. Właśnie dlatego tę kwestię trzeba skonsultować uprzednio z detektywem lub prawnikiem. Można też nagrywać na własny użytek, by potwierdzić lub zaprzeczyć podejrzeniom np. wobec dziecka lub partnera. Zdobyte w ten sposób informacje nie mogą być wykorzystane na drodze prawnej ani udostępniane osobom trzecim.
Funkcja nagrywania po wykryciu dźwięku obecna jest w większości modeli szpiegowskich dyktafonów dostępnych na rynku. Dzięki niej zaoszczędzisz energię, miejsce w pamięci i czas potrzebny na późniejsze przesłuchiwanie nagrań. Jest też nieoceniona przy rejestrowaniu rozmów, w których nie bierzesz udziału. Dyktafon pozostaje w trybie uśpienia uruchamiając się tylko wtedy, gdy w jego zasięgu rozlegnie się hałas.
Drugą pomocną funkcją jest znakowanie nagrań według daty i godziny. Dzięki niej pliki zyskują większą wiarygodność dowodową, co ma niebagatelne znaczenie np. podczas spraw rozwodowych. Dyktafonem, który posiada obie te funkcje jest np. MQ-U350 zakamuflowany w pendrivie.
To może wydawać się banalną radą, ale trzeba o tym wspomnieć. Przed wyborem urządzenia upewnij się, że posiada ono odpowiednio pojemną pamięć i wydajne zasilanie. To szczególnie istotne jeżeli zależy Ci na nagrywaniu długofalowym np. w celu monitorowania opiekunki. Dobrze jest wybrać model z akumulatorem litowo-jonowym, który pozwala na co najmniej kilkanaście godzin pracy.
Niektóre szpiegowskie dyktafony korzystają z zasilania sieciowego, co daje potencjalnie nieograniczone działanie kosztem mobilności. Istotna jest też pamięć wewnętrzna – optymalna ilość to 8-16 GB, choć oczywiście im więcej tym lepiej. Te parametry w połączeniu ze wspomnianą w poprzednim akapicie funkcją aktywacji dźwiękiem dają gwarancję, że rejestrator zapisze wszelkie istotne rozmowy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz