Każdy, kto chce pomagać ludziom i środowisku ma teraz łatwiej. Na Ursynowie przybył kolejny pojemnik na plastikowe nakrętki, z których dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. Postawiła go dzielnica przy wejściu do ratusza, od strony parkingu.
W połowie października dzięki "Inicjatywie Lokalnej" mieszkańców Zielonego Ursynowa obok Dzielnicowego Domu Kultury przy ul. Kajakowej stanęło metalowe serce na plastikowe nakrętki. Jak popularne jest ich zbieranie świadczy fakt, że już pierwszego dnia pojemnik - na 100 kilogramów - był zapełniony dwukrotnie.
Mieszkańcy wysokiego Ursynowa dotąd mieli jedynie niewielką skrzynkę, stojącą w urzędzie dzielnicy, do której dostęp został ograniczony po wybuchu pandemii.
- W związku z tym, że bardzo dużo osób poprzez ich zbieranie chce wspierać finansowo potrzebujących, zaproponowałem ustawienie większego pojemnika na zewnątrz, tak, aby był dostępny dla wszystkich oraz dobrze widoczny - mówi Paweł Lenarczyk, radny Otwartego Ursynowa.
Pomysł udało się zrealizować. Przy wejściu do ratusza od strony parkingu w poniedziałek, 2 listopada stanął duży kontener z metalowej siatki z hasłem “Odkręcamy Pomagamy”.
- Znaleźliśmy w piwnicy kosz, nasz pracownik zaprojektował grafikę, a jedyny koszt, który ponieśliśmy to 440 złotych na wydrukowanie plansz. Dzięki temu mieszkańcom łatwiej będzie oddawać zebrane nakrętki - mówi wiceburmistrz Klaudiusz Ostrowski.
Ile kilogramów zmieści się w nowym pojemniku? To okaże się dopiero po jego opróżnieniu. Wiadomo, że dochód z ich sprzedaży pójdzie dla podopiecznych Fundacji Pomocy Dzieciom “Podaj Rękę Małemu Przyjacielowi” z Nowego Dworu Mazowieckiego.
Skorzysta też Klub Honorowych Dawców Krwi “Krewki Ursynów. To właśnie jego członek Maciej Mackiewicz zainicjował przed laty akcję pomocy Oli Kamińskiej, dziewczynce sparaliżowanej po wypadku.
- Dotąd zebraliśmy ponad trzy tony nakrętek, a wszystkie pieniądze z ich sprzedaży poszły na rehabilitację Oli. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mieszkańcy Ursynowa chcą pomagać. Mamy nadzieję, że będą to robić korzystając z pojemnika przy ratuszu - mówi Jacek Okraszewski, prezes “Krewkiego Ursynowa”.
Jeden kilogram - około 500 nakrętek - w skupie to 0,70 - 1,00 zł. Po przetworzeniu robi się z nich granulat, wykorzystywany m.in do produkcji rur PCV, opakowań, doniczek oraz wieszaków na ubrania.
Irga09:57, 04.11.2020
No nareszcie jakaś sensowna inicjatywa.
Fazi16:11, 04.11.2020
Super, podobnie jak kontenery na elektrośmieci. Wczoraj cały wór nakrętek doniosłem :-)
ARa07:07, 05.11.2020
Brawo! Brawo! Świetny pomysł!!!
MZ20:45, 06.11.2020
Tak Irga- pomysły własne mile widziane- a nie jak u tego pana tylko typowa kopia pomysłu sprzed kilku dni
4 7
Ciekawe kto mnie minusuje.
Coś się komuś nie podoba???