Kwiecień na Ursynowie to czas plenerowych imprez. Nie inaczej jest w tym roku. W najbliższą sobotę startuje "Tydzień Pamięci" - czyli całe 7 dni obfitujące w ciekawe wydarzenia, związane z historią Ursynowa i nie tylko.
"Tydzień Pamięci" to cykl imprez rozpoczęty w 2011 roku. Władze dzielnicy - w rok po katastrofie smoleńskiej - chciały uczcić pamięć o tych, którzy zginęli. Po drodze narodził się pomysł, by upamiętniać nie tylko wydarzenia sprzed roku, ale też te z czasów II wojny światowej (Katyń) oraz historii samej dzielnicy. "Tydzień Pamięci" przekształcił się więc w dzielnicowe spotkania z historią.
W tym roku akcja rozpocznie się w sobotę wykładem Wolnego Uniwersytetu Ursynowa. Piotr Sypczuk - archelogo, historyk, auto książki "Gucin Gaj" - opowie o tej ursynowskiej siedzibie braci Potockich - dziś zdewastowanej, lecz z piękną historią. W niedzielę wszyscy chętni będą mogli na własne oczy zobaczyć Gucin Gaj na spacerze historyczno-krajoznawczym.
Również w niedzielę, ale wieczorem w kościele św. Katarzyny przy ul. Fosa - koncert w wykonaniu Collegium Vocale z Bydgoszczy i zespół instrumentów dawnych.
Nowy tydzień zacznie się od seansów filmowych w Multikinie. Dla gimnazjalistów i licealistów (grupy zorganizowane) przewidziano w poniedziałek projekcje trzech filmów: "Warszawa 1935" - pokazującego życie przedwojennej stolicy, słynne "Miasto Ruin" 3D - przelot nad zbombardowaną stolicą, przedwojenny fim "Warszawska Niedziela" z 1938 roku oraz wajdowski dokument "Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy 60 lat później".
Wtorek upłynie pod znakiem wspominania rocznicy Katynia oraz katastrofy smoleńskiej. Choć połączenie tych dwóch dramatów zwiastuje polityczne zabarwienie imprezy. W "Domu Sztuki" przy Wiolinowej wyświetlony będzie film "Pre Mortem" z okazji 74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej a po nim "Anatomia upadku" autorstwa Anity Gargas. Po projekcji spotkanie z autorami tego drugiego dokumentu.
W środę 9 kwietnia w ratuszu spotkanie z Adamem Lipińskim, wiceszefem PiS, mieszkańcem Ursynowa pod tytułem: "Ukraina - Krym - Rosja: jakie scenariusze i rozwiązania podpowiada nam historia".
W piątek o 18:00 sala obrad Rady Dzielnicy w Urzędzie Dzielnicy zyska patrona. Będzie nim Julian Ursyn Niemcewicz. Odsłonięta zostanie także tablica poświęcona jego pamięci. Potem - spotkanie autorskie z Piotrem Sypczukiem - promocja książki "Gaj w Gucinie".
Sobota to imprezy o zdecydowanie bardziej rekracyjnym charakterze. O 12:00, 14:00 i 16:00 z parkingu przy urzędzie odjeżdżać będzie londyński autobus piętrowy na wycieczki po Ursynowie. Chętni odwiedzą dawną posiadłość J. U. Niemcewicza (czyli obceny rektorat SGGW), teren Wyścigów Konnych na Służewcu a burmistrz Piotr Guział, który zamieni się w przewodnika, opowie o ciekawostkach dzielnicy.
Od 11:00 do 16:00 w parku przy Bażantarni od strony al. KEN będzie można podziwiać walczących rycerzy! Odbędzie się Turniej Rycerski o nagrodę Rycerza Andrzeja Ciołka, a także pokazy sprzętu, rzemiosła, dawnych tańców oraz jarmark historyczny.
SZCZEGÓŁOWY ROZKŁAD IMPREZ - W NASZYM KALENDARZU!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz