Zamknij

Ustawienia sterownika pieca z podajnikiem na pellet - jak zrobić to dobrze?

Redakcja Haloursynow.pl + 22:15, 01.04.2019 Aktualizacja: 22:17, 01.04.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Ogrzewanie domu od wielu lat stanowi zagwozdkę dla każdego gospodarza. Czym ogrzać, jak ogrzać, aby było to ekonomiczne. Tylko odpowiednio dobrany układ grzewczy będzie w stanie zapewnić komfort termiczny w domu przy jednoczesnym zachowaniu ekonomii oraz jakże ważnej w dzisiejszych czasach ekologii.

W chwili obecnej na rynku grzewczym korzystamy z dwóch rodzajów paliw i kilku ich pochodnych, takich jak:

1. Paliwa płynne:
- gaz,
- wyroby ropopochodne.

2. Paliwa stałe:
- drewno,
- węgiel (koks, orzech, ekogroszek, miał),
- pellet.

Niewątpliwie najstarszym surowcem do ogrzewania jest drzewo. Od wielu stuleci ludzkość korzysta z ziemskim zasobów drewna do ogrzania budowli obronnych, przemysłowych, domowych. Przewaga nad innymi surowcami jest taka, że na bieżąco można kontrolować ilość tego surowca poprzez zachowanie równowagi w pozyskaniu drzewa i jednoczesnym zalesianiu terenów. Nie da nam takiego bezpieczeństwa gaz, ropa oraz węgiel, których zasoby mimo, że są ogromne, to kiedyś po prostu się skończą.

Rozwój technologii pociągnął za sobą także rozwój instalacji grzewczych. Nie dziwi zatem fakt, że inżynierowie szukają rozwiązań połączenia ogrzewania paliwami stałymi przy jednoczesnym zachowaniu automatyki układów grzewczych w domach. I o ile konstrukcja automatycznego pieca gazowego nie jest skomplikowana i działa na zasadzie czujników temperatury: temperatura spadła, piec się włącza i dogrzewa układ do zadanej temperatury i się wyłącza, tak zbudowanie jednostki zautomatyzowanej obsługującej w powyższym trybie paliwo stałe jest dużym wyzwaniem.

Dzieje się to głównie z takiego powodu, że gaz mamy dostarczany przez sieć i piec może działać na tzw. "czuwaniu" przez wiele godzin, a nawet dni. Czuwanie to nic innego, jak ciągłe podawanie mikro płomyka na element grzewczy w piecu. Główny element grzewczy uruchamia się zaś poprzez sygnał z czujnika temperatury, który informuje, iż należy dogrzać układ do temperatury zadanej. W momencie osiągnięcia temperatury zadanej czujnik wysyła sygnał do wyłączenia dopływu gazu i piec przechodzi z powrotem w stan czuwania.

Przy piecu na paliwo stałe pojawia się problem z wahaniem temperatury. Jeśli nie chcemy stać wiecznie przy piecu i ręcznie regulować przepływu powietrza przy jednoczesnym dozowaniu paliwa, to stan czuwania trzeba tak zaprogramować, aby nie dopuścić do zbyt nadmiernego wzrostu temperatury w układzie lub wygaśnięcia pieca przez zbyt długą bezwładność.

Zasada działania pieca na paliwo stałe nie jest zbyt skomplikowana, wystarczy zachować podstawowe kryteria, takie jak:

1. Częstotliwość podawania paliwa.
2. Dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza
3. Synchronizacja powyższych punktów

Tutaj z pomocą przychodzą nam sterowniki obsługujące pracę kotła.
I o ile spalanie paliw stałych takich jak węgiel, koks, ekogroszek nie jest trudne do zaprogramowania ze względu na fakt, iż powyższe surowce bez tzw. "nadmuchu" pomocniczego po prostu się żarzą i przypominać mogą stan czuwania mikro płomyka gazu, tak paliwo stałe w postaci pelletu jest paliwem, które pali się ciągłym ogniem przez długi jeszcze czas po zatrzymaniu dopływu powietrza z dmuchawy.

Jak ustawić sterownik poprawnie?

Ustawienie sterownika pieca z podajnikiem na pellet wymaga dużo doświadczenia i znajomości obsługi danego modelu pieca wraz ze sterownikiem. Wiąże się to niekiedy z wielodniowymi obserwacjami i metodami prób i doświadczeń. Trzeba bowiem tak programować sterownik, aby nie dopuścić do zbyt intensywnego grzania układu, które w przypadku zagotowania może spowodować poważne uszkodzenie instalacji. Trzeba zatem przyjąć odpowiednio niższą temperaturę zatrzymania dmuchawy, aby zakres temperatury do progu maksymalnego zagrzania był odpowiednio duży.

Podajnik paliwa musi pracować w częstotliwości, która zapewni podawanie w optymalnym momencie. Zbyt szybkie dodanie paliwa spowoduje wzrost płomienia i temperatury, zbyt długa przerwa podajnika spowoduje po prostu wygaśnięcie pieca.

Podstawowe ustawienia sterownika pieca z podajnikiem na pellet to:

1. Temperatura zadana.
2. Histereza (różnica między temperaturą zadaną, a załączeniem pieca w tryb pracy).
3. Czas przedmuchu w trybie czuwania.
4. Czas przerwy nadmuchu w trybie czuwania.
5. Krotność podajnika paliwa w trybie czuwania (co który nadmuch ma zostać dodane paliwo celem zapobiegnięcia wygaśnięcia paleniska).
6. Siła nadmuchu w trakcie pracy.
7. Siła nadmuchu w trybie czuwania.

Oczywiście istnieje wiele sterowników na rynku o różnych parametrach pracy oraz opcjach dodatkowych.
Dzieje się tak dlatego, że mamy do czynienia z różnego rodzaju kotłami paliw stałych, które mogą mieć przeznaczenie typowo pod jeden rodzaj opału lub też pod kilka różnych. Dlatego też sterowniki mogą być projektowane pod konkretny model kotła lub konkretny rodzaj opału.
Zaczynając przygodę z kotłami na paliwa stałe, zwłaszcza opalanymi pelletem nie krępujmy się zasięgnąć porady fachowców, którzy pomogą nam odpowiednio dobrać kocioł, sterownik, a na koniec parametry pracy urządzenia, aby zapewnić optymalne warunki pracy urządzenia.
Znając podstawy nastaw, będziemy mogli w bezpieczny i ekonomiczny sposób zarządzać układem grzewczym w budynku.
Z czasem nabierzemy wprawy w operowaniu parametrami sterownika w taki sposób, aby zachować niezmienne warunki temperaturowe w domu przy jednoczesnych zmianach pogodowych na zewnątrz lub po prostu zmianach jakości posiadanego w danym momencie opału.

Dlaczego warto używać kotły na pellet?

Pellet jest bardzo energetycznym paliwem stałym i w porównaniu z wyrobami węglowymi wypada znacznie bardziej efektywnie w procesie spalania. Mimo, że jest droższy od węgla, to w procesie końcowym może zrekompensować różnice cenowe przy jednoczesnym zachowaniu dużo większej sprawności ogrzewania, dużo większej czystości spalania (brak sadzy jak w przypadku węgla), dużo mniejszej ilości popiołu i co równie ważne o wiele mniejszej emisji związków szkodliwych do środowiska. Nie jest tak brudzący, jak czarny konkurent, przez co utrzymanie środowiska pracy kotła staje się o wiele przyjemniejsze.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

BidakBidak

4 0

Artykuł nie odpowiada na postawione w temacie pytanie :(

11:22, 02.04.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KociołKocioł

0 4

Ja polecam kotły od kostrzewy posiadają dobrych serwisantów którzy wszystko dokładnie objaśnia i wytłumaczą jak obsługiwać się kotłem

17:35, 02.10.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MIREKMIREK

10 1

To daj mi jednego dobrego serwisanta od Kostrzewy
bo jak do tej pory było trzech i od momentu zakupu pieca KOSTRZEWY cały czas coś jest nie tak a pali po czterdzieści kilo przy tem.na zew.+3/+8chyba że ty jesteś od KOSTRZEWY.

19:14, 16.12.2019

DomiśDomiś

1 2

Mirek, masz rację....

12:37, 18.12.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MD89MD89

2 0

Jak rozumiem to jest wstep. Gdzie podziała się reszta artykułu?

22:39, 15.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SławekSławek

4 0

Równie dobrze mógłbym czytać bajkę o sierotce Marysi, innymi słowy lanie wody bez jakiegoś meritum.

12:11, 21.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%