Zamknij

Jest już mapa ursynowskich rzemieślników! Rusza zbiórka na wersję kieszonkową

10:01, 30.09.2020 Aktualizacja: 10:07, 30.09.2020
Skomentuj MO MO

Od sześciu lat, każdy kto szuka sprawdzonego krawca, zegarmistrza czy cukiernika może skorzystać z Warszawskiej Mapy Rzemieślników. Jej twórcy - stowarzyszenie Miasto jest Nasze - zaczynali od Żoliborza, a dziś mapa obejmuje dużą część stolicy, w tym Ursynów. Wystarczy kliknąć i wyszukać potrzebną usługę lub produkt! Teraz rusza druga część projektu - zbiórka na kieszonkowy przewodnik po małych firmach usługowych.

Nasza dzielnica zadebiutowała w przewodniku przed rokiem. Jako pierwszy na wirtualnej mapie został zaznaczony warsztat szewca przy ulicy Na Uboczu 15. Wkrótce dołączyli kolejni. 

- Od marca 2019 roku odwiedzaliśmy i zapraszaliśmy na mapę ursynowskie zakłady i małe punkty rzemieślnicze z różnych części dzielnicy, nie tylko leżących przy głównych ulicach. Chcieliśmy na początku zgromadzić około 20 takich punktów, ale mamy ich aż sto - mówi Małgorzata Osas ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, odpowiedzialna za ursynowską część mapy.

W rezultacie trafiły na nią zakłady o długiej tradycji, ale też nowe, które zdążyły stać się ważne dla lokalnej społeczności. Są to punkty typowo rzemieślnicze bądź oferujące mieszkańcom codzienne usługi, np. szewc, kaletnik, krawiec, zegarmistrz czy tapicer, ale również: naprawa sprzętu agd lub rowerów.

- Okazuje się, że na Ursynowie najwięcej jest zakładów krawieckich. Na naszej mapie jest ich aż trzynaście. Tylko o jeden mniej mamy punktów optycznych. Dużo też jest cukierników i piekarzy, złotników oraz szewców. Na uwagę zasługuje umieszczenie Bakcyl Studia, które specjalizuje się w tworzeniu ursynowskich murali. To też rodzaj rzemiosła, z którego dzielnica może być dumna - mówi Małgorzata Osas.

Zbiórka z upominkami

Praca nad pierwszą edycją ursynowskiej części wirtualnej Warszawskiej Mapy Rzemieślników jest już praktycznie zakończona. Zaczęły się za to przygotowania do wydania jej w wersji drukowanej.

Stowarzyszenie Miasto jest Nasze, jako organizacja non-profit, utrzymująca się z darowizn i składek nie ma na to własnych pieniędzy i liczy na wsparcie darczyńców.

- Mamy zbiórkę online, która pozwoli zebrać oddolnie fundusze na wydruk kieszonkowej ursynowskiej mapy pamiątkowej dla mieszkańców i rzemieślników. Tak robiliśmy już w ubiegłych latach w innych dzielnicach. Ta zrzutka jest jednak wyjątkowa, ponieważ oprócz wsparcia wydruku, chcielibyśmy podzielić się cząstką pejzażu rzemieślniczego Ursynowa - mówią pomysłodawcy.

powyżej: tak wygląda przewodnik po punktach rzemieślniczych w innej dzielnicy, podobny ma powstać dla Ursynowa

- Właściciele pracowni z naszej ursynowskiej mapy przekazali na ten cel rozmaite upominki, związane są z codziennością ich zakładów lub pokazujące, co takiego tam powstaje. Dodatkowo więc, wpłacając więcej niż 10 złotych, można otrzymać drobiazg z którejś z pracowni, np. ursynowskiej pracowni ceramicznej, krawieckiej lub optycznej - zachęca Małgorzata Osas.

Ideą Warszawskiej Mapy Rzemieślników jest promowanie lokalnych działalności, a zakłady biorące udział w tej inicjatywie nic za to nie płacą.

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

CovidCovid

13 3

Czyli zrzuć się obywatelu na reklamę prywatnego biznesu. Czego jeszcze nie wymyślą? 10:45, 30.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LegionLegion

5 1

Jak byla kwiaciarnia na stryjeńskich, to ZDM kazał właścicielce spadać, bo jest "jednostką społecznie nieużyteczną". Co z tego, ze kwiaciarnia była tu od lat, czlowiek placił podatki - a swietny punkt, obok przystanku, z parkingiem, mozna bylo kupic po drodze do domu. Tak sie wspiera w tym mieście prywatnych przedsiebiorców. 14:37, 30.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WAWA 2WAWA 2

1 0

To chyba powinno przedsiębiorcom zależeć na reklamie.kuriozum 18:12, 01.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kas-ursKas-urs

4 0

Drodzy rzemislnicy, droga fundacjo-oznaczcie sie porzadnie na google maps, podajcie prawdziwe godz otwarcia, telefon i aktualizujcie je-i drukowane "przewodniki" nie beda potrzebne. A klientow prwnie pozyskacie wiecej 22:37, 01.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EloElo

0 0

Czasami ci rzemieślnicy to starsze osoby, wykonujące zanikające już zawody.. Trudno, aby emerytowany ramiarz lub tapicer biegle korzystał z usług Google. Trochę to archaiczne fakt, ale miejcie trochę zrozumienia. Nie wszyscy mieszkańcy Ursynowa siedzą z nosem w komputerze.... 23:01, 04.10.2020


0%