Zamknij

Niepokoi mnie rozwój mojego dziecka – co zrobić?

MATERIAŁ PARTNERA + 21:18, 03.05.2025 Aktualizacja: 21:28, 03.05.2025

Co możesz zrobić, jak zadziałać, kiedy obserwujesz u swojego dziecka niepokojące zachowania, problemy rozwojowe, brak pewnych umiejętności, które wydaje Ci się, że powinno już w swoim wieku posiadać?

Często zdarza się, że rodzic, którego coś niepokoi w rozwoju dziecka nie wie, gdzie zgłosić się po poradę, kto może udzielić mu wsparcia i pokierować, co dalej zrobić czy jak wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka. Tymczasem mamy mnóstwo możliwości – zarówno w zakresie prywatnej, jak i państwowej opieki To od czego powinniśmy zacząć to konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą, posiadającym doświadczenie w diagnostyce i terapii.

W zależności od przejawianych przez dziecko niepokojących nas zachowań czy problemów możemy zgłosić się do psychologa, logopedy, neurologopedy, terapeuty integracji sensorycznej. Specjalisty, który po przeprowadzeniu rozmowy z rodzicem/rodzicami oraz obserwacji czy badaniu dziecka rozwieje nasze obawy o nieprawidłowości w jego rozwoju, udzieli nam wskazówek jak wesprzeć rozwój dziecka lub pokieruje nas w odpowiednim kierunku. Ten odpowiedni kierunek to może być konsultacja u innego specjalisty, np. w sytuacji, kiedy psycholog skieruje nas po poradę do terapeuty integracji sensorycznej, lub też dogłębna diagnostyka rozwoju dziecka, która pozwoli na postawienie diagnozy. Postawienie diagnozy, np. w ostatnim czasie bardzo częstej ASD (ang. Autism Spectrum Disorder) – zaburzenia ze spektrum autyzmu, pozwoli nam zrozumieć pewne trudności, pewne zachowania dziecka, które nie wynikają z tego – jak moglibyśmy szablonowo pomyśleć – że dziecko jest „niegrzeczne”, albo, że dziecko jest „leniwe”, tylko z pewnego sposobu przetwarzania przez nie napływających z otoczenia bodźców. Pozwala to dalej na odpowiednie zaopiekowanie się dzieckiem, na wsparcie obszarów, w których ma trudności, tak, aby mogło w przyszłości stać się szczęśliwym, spełnionym człowiekiem.

Jeżeli więc jest coś takiego w rozwoju Twojego Maluszka czy może już „Starszaka”, co sprawia, że zastanawiasz się czy tak powinno być, czy tak powinno się dziecko zachowywać, czy tak powinno w tym wieku mówić to skonsultuj to ze specjalistą. Możesz skorzystać z państwowej poradni psychologiczno-pedagogicznej znajdującej się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, możesz także skorzystać z prywatnych usług specjalistów. Zapraszamy do naszego Ośrodka Terapii Lasek znajdującego się na Warszawskim Ursynowie oraz do Punktu Przedszkolnego Lasek działającego przy Ośrodku, a specjalizującego się w opiece nad wysoko funkcjonującymi dziećmi z diagnozą ASD. Do naszego przedszkola zapraszamy dzieci, które zostały zdiagnozowane, potrzebują wsparcia terapeutycznego, nie czują się dobrze w dużej grupie dzieci, ale także potrzebują nawiązywać i „ćwiczyć” nawiązywanie relacji społecznych w grupie innych dzieci. W naszym kameralnym przedszkolu grupa liczy 8 przedszkolaków – czyli tyle, żeby dzieci nie były przebodźcowane zbyt dużą ilością dzieci w grupie, ale także miały możliwość nawiązywania relacji z innymi dziećmi; czyli tyle, żebyśmy mogli otoczyć je indywidualną opieką terapeutyczną, zapewnić wsparcie, nawiązać bliską relację z rodzicem.

Zapraszamy do Lasku zarówno na konsultację – jeżeli coś Cię niepokoi i nie wiesz, co zrobić, potrzebujesz wskazówek, pomocy, wsparcia – jak również do naszego przedszkola – jeżeli szukasz dla swojego dziecka z diagnozą ASD miejsca dla niego odpowiedniego.

Agnieszka Adamczuk

psycholog, logopeda, neurologopeda, terapeuta integracji sensorycznej, nauczyciel

Punkt Przedszkolny Lasek,
ul. Lasek Brzozowy 5/U1,
02-792 Warszawa (Ursynów)

tel. +48 573 350 926
e-mail: [email protected]
www.lasekbrzozowy.pl

[ZT]33755[/ZT]

 

(MATERIAŁ PARTNERA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%