Zamknij

Rekrutacja do klas dwujęzycznych w szkołach podstawowych 2025/26

MATERIAŁ PARTNERA + 10:03, 22.02.2025

Nie od dziś wiadomo, że bez języka ani rusz. Biegła znajomość języków obcych pomaga w życiu i karierze zawodowej, otwiera dostęp do zagranicznych uczelni, przekłada się na wyższe zarobki, a poza tym znacząco ułatwia sprawne poruszanie się w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.  Z tego względu sporą popularnością cieszą się od lat klasy dwujęzyczne, gdzie język obcy - najczęściej angielski - wykorzystywany jest także w procesie nauczania przedmiotów ogólnokształcących w VII i VIII klasie szkoły podstawowej. 

W roku szkolnym 2025/26 oddział dwujęzyczny z językiem angielskim powstanie na Ursynowie w SP nr 323. Takie klasy tworzone będą jednak również w szkołach publicznych na Wilanowie, Mokotowie, Śródmieściu oraz w innych warszawskich dzielnicach. Uczniowie aplikujący do klas dwujęzycznych muszą legitymować się dobrymi wynikami w nauce oraz zobowiązani są do przystąpienia do testu predyspozycji językowych, który w 2025 roku odbędzie się 5 czerwca. Kandydaci napiszą test w szkole podstawowej, która jest dla nich placówką pierwszego wyboru.

Czym jest nauczanie dwujęzyczne

W nauczaniu dwujęzycznym na lekcjach różnych przedmiotów wykorzystywany jest zarówno język ojczysty, jak i język obcy, a uczeń znacząco poszerza dzięki temu swój zasób słownictwa z różnych dziedzin i zyskuje możliwość opanowania języka na wysokim poziomie. Nauka w klasie dwujęzycznej wiąże się oczywiście także ze zwiększoną liczbą lekcji języka obcego. Poza tym nauczany język obcy jest wykorzystywany podczas zajęć pozalekcyjnych, zaś porozumiewanie się w nim staje się dla uczniów naturalną formą komunikacji, czyli nieodzownym elementem dwujęzyczności.

Dwujęzyczność definiowana jest jako zdolność do biegłego posługiwania się dwoma językami w mowie i piśmie. Może być wynikiem dorastania w rodzinie wielojęzycznej, dłuższego pobytu za granicą lub świadomego kształcenia językowego. Badania dowodzą, że osoby dwujęzyczne mają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze, szybciej przyswajają nowe informacje i skuteczniej rozwiązują problemy. Przełączanie się między językami doskonale wpływa poza tym na pamięć oraz zdolność koncentracji, zwiększa elastyczność myślenia, ułatwia naukę kolejnych języków i sprzyja lepszemu rozumieniu różnych kultur.

Profil kandydata i predyspozycje językowe

Nie ma wątpliwości, że dwujęzyczność jest ogromnym atutem. Możliwość uzyskania wysokiego stopnia biegłości językowej w systemie edukacji publicznej jest więc kuszącą perspektywą, a to z kolei sprawia, że klasy dwujęzyczne są zazwyczaj oblegane.  Na sukces w procesie rekrutacji mogą liczyć kandydaci posiadający szerokie zainteresowania, komunikatywność, otwarty umysł i dobrą pamięć - a przede wszystkim predyspozycje do nauki języków obcych. Uczniowie aplikujący do oddziału dwujęzycznego muszą ponadto przejść proces rekrutacji, którego istotnym elementem jest właśnie test predyspozycji językowych.

Test predyspozycji językowych

Wbrew powszechnemu przekonaniu, test predyspozycji językowych nie sprawdza znajomości konkretnego języka obcego, lecz szeroko pojęte uzdolnienia językowe. Bada zdolność zapamiętywania nowych informacji, umiejętność rozumienia tekstu i logicznego myślenia oraz kojarzenia faktów, rozumienie leksyki a także umiejętność znajdowania analogii i dedukcji językowej.  Predyspozycje językowe to - w największym skrócie - zespół cech, które decydują o szybszym przyswajaniu języka obcego. Należą do nich między innymi: bardzo dobra pamięć słuchowa i wzrokowa, słuch muzyczny, umiejętność dostrzegania podobieństw i różnic oraz wyciągania logicznych wniosków, dobre wyczucie leksykalne i stylistyczne a także łatwość formułowania myśli w mowie i na piśmie.  Poziom tych umiejętności można podnieść poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, a tym samym zminimalizować stres i uzyskać lepszy wynik na egzaminie, który może zadecydować o realizacji dalszych planów edukacyjnych ucznia.  

Jak się przygotować

Z myślą o uczniach klas VI planujących naukę w oddziałach dwujęzycznych, Towarzystwo Edukacyjne Sokrates rozpoczyna kolejną edycję kursów przygotowujących do testu predyspozycji językowych . Uczestnicy zdobędą w ich trakcie wymagane na egzaminie umiejętności i poznają jego formułę oraz typowe zadania egzaminacyjne. Dodatkowo, zapoznają się ze skutecznymi strategiami rozwiązywania testów ze szczególnym uwzględnieniem zadań związanych z językami martwymi i fikcyjnymi. Program kursu jest intensywny, ale po jego ukończeniu dzieci zazwyczaj radzą sobie z egzaminem bez problemu i podchodzą do niego z mniejszym stresem.

Jak przebiega kurs

Zajęcia odbywają się w małych grupach, co umożliwia precyzyjną ocenę postępów każdego dziecka, szybką diagnozę indywidualnych trudności i dostosowanie zadań do rzeczywistych potrzeb. Na początku zajęć diagnozowany jest również stopień wrodzonej intuicji językowej uczestników. Ważne jest bowiem, by zarówno uczniowie, jak i ich rodzice mieli świadomość, jaki jest rzeczywisty stopień uzdolnień językowych kandydata do klasy dwujęzycznej, a decyzja o wyborze tej dość wymagającej ścieżki nauczania była dobrze przemyślana. 

Kursy przygotowujące do testu predyspozycji językowych w roku szkolnym 2025/26 rozpoczną się w Sokratesie na początku marca i będą prowadzone w kabackim oddziale szkoły przy ul. Wąwozowej 20, tuż przy stacji metra. Planowane jest utworzenie dwóch grup ze spotkaniami raz w tygodniu: w piątki po południu oraz w soboty przed południem. Informacji na temat zapisów udziela sekretariat szkoły (tel.: 22 4480 334, [email protected]). Ze szczegółami można zapoznać się również na stronie internetowej Sokratesa.

Informacje na temat ważnych dat i harmonogramu rekrutacji do klas dwujęzycznych można znaleźć na stronie  https://edukacja.um.warszawa.pl/harmonogramZ zasadami naboru można natomiast zapoznać się na oficjalnej stronie poświęconej rekrutacji. Życzymy powodzenia wszystkim kandydatom do klas dwujęzycznych i mamy nadzieję, że przedstawione informacje okażą się pomocne!

[ZT]33053[/ZT]

[ZT]32781[/ZT]

[ZT]32000[/ZT]

[ZT]31125[/ZT]

[ZT]30552[/ZT]

[ZT]30384[/ZT]

[ZT]29291[/ZT]

[ZT]29045[/ZT]

[ZT]27607[/ZT]

[ZT]27026[/ZT]

[ZT]26711[/ZT]

[ZT]25761[/ZT]

[ZT]24110[/ZT]

[ZT]23772[/ZT]

[ZT]23383[/ZT]

[ZT]22899[/ZT]

(MATERIAŁ PARTNERA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%