Zamknij

Dziecko się nudzi w wakacje? Wyślij je po... kartę rowerową

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 11:47, 18.08.2024 Aktualizacja: 19:04, 18.08.2024
Skomentuj Straż Miejska m.st. Warszawy Straż Miejska m.st. Warszawy

Powinien ją mieć każdy 10-latek oraz starsze dzieci. Uprawnia do jazdy rowerami i hulajnogami m.in. po ścieżkach rowerowych, ale przede wszystkim jej zdobywanie uczy bezpiecznego zachowania się na drodze i poszanowania przepisów. Straż Miejska zaprasza dzieci na egzaminy na kartę rowerową. 

Karta rowerowa to podstawowy dokument dopuszczający dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat do jazdy rowerem po drogach publicznych. Wielu rodziców już zapomniało, że taki dokument dziecko musi posiadać, jeśli chce jeździć na rowerze czy hulajnodze bez nadzoru osoby dorosłej.

Karta rowerowa to pierwszy dokument potwierdzający znajomość przepisów drogowych. Może go posiadać już 10-letnie dziecko. Warto też pamiętać, że nieletni, który chce się poruszać po drogach publicznych (w tym po ścieżkach rowerowych) rowerem, hulajnogą elektryczną czy UTO musi posiadać kartę rowerową (u starszej młodzieży uprawnienie takie daje też prawo jazdy kategorii AM, A1 lub B1).

Egzamin na kartę rowerową daje nie tylko uprawnienie. Przede wszystkim to okazja sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, której posiadanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

- przypominają warszawscy strażnicy miejscy.

Gdzie zdobyć kartę rowerową w Warszawie?

Tego lata jeszcze dwa razy nasze dziecko będzie mogło zdobyć kartę rowerową w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Najbliższy egzamin odbędzie się we wtorek 20 sierpnia, można się na niego zgłosić, dzwoniąc wcześniej pod jeden z numerów: 22 598 60 31, 22 598 60 32, 723 986 198, 723 986 086 w godz. 9-14 w dni robocze. 

Jeśli nie zdążymy na wtorek, to można się jeszcze zapisać na czwartek 5 września. 

Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna trwa 35 minut i ma formę testu zamkniętego – 25 pytań z wariantami odpowiedzi A, B i C. Aby zdać tę część egzaminu, wystarczy 20 poprawnych odpowiedzi. Tematyka? Zasady ruchu drogowego, bezpieczeństwa, wyposażenie roweru - wszystko na poziomie dostosowanym do dzieci. 

Część praktyczna odbywa się w Miasteczku Ruchu Drogowego na ul. Sołtyka. Nawet dla 10-latka, który bez problemu jeździ na rowerze, zadania nie powinny sprawić większego problemu.

Są to na przykład polecenia: wsiąść na rower w ruchu na odcinku 1-3 m, zatrzymać się przed linią, ponownie ruszyć z miejsca, skręcić w lewo i w prawo z wyciągniętą ręką, jechać między dwiema liniami, reagować na znaki drogowe. Poćwiczyć można choćby na ursynowskim miasteczku ruchu drogowego, które znajduje się w samym środku osiedla przy ul. Kazury. Wybudowano je kilka lat temu w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową? Zobacz filmik straży miejskiej:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%