Jesteś na urlopie, a szef dzwoni z prośbą o pomoc w pracy? Odbierasz służbowe maile z plaży lub działki? Zanim odpowiesz – lepiej poznaj swoje prawa. Główny inspektor pracy jasno tłumaczy, co wolno pracodawcy, a czego nie.
Urlop to czas wypoczynku – pełnopłatny i nieprzerwany. Tak stanowi Kodeks pracy. I choć szef może w szczególnych sytuacjach odwołać pracownika z urlopu, to nie ma prawa żądać od niego, by na bieżąco czytał firmowe maile czy odbierał służbowy telefon.
Jak wyjaśnił PAP główny inspektor pracy Marcin Stanecki, szef ma prawo przerwać urlop, jeśli w firmie wydarzy się coś, co bez obecności danego pracownika nie może zostać rozwiązane. Przykład? Zepsuła się maszyna, którą tylko on potrafi naprawić. Ale są warunki.
– W takiej sytuacji pracodawca musi zwrócić pracownikowi koszty związane bezpośrednio z wypoczynkiem – powiedział Stanecki.
Oznacza to, że jeśli pracownik opłacił wakacje, np. hotel czy transport, ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy.
Wciąż toczy się dyskusja, czy firma powinna też pokrywać koszty wyjazdu całej rodziny. Sam szef PIP mówi jasno:
– Jestem osobiście zwolennikiem szerszej rekompensaty, bo uważam, że ten urlop został zmarnowany. Wszyscy muszą mieć tę rekompensatę.
Podczas urlopu nie musisz odbierać służbowych wiadomości ani dzwonić do firmy – nawet jeśli jesteś menadżerem czy kierownikiem.
– Pracownik w czasie urlopu nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej – podkreślił Stanecki w rozmowie z PAP.
Mało tego: jeśli odpiszesz na maila, to formalnie przestajesz być na urlopie i zaczynasz pracować. W takiej sytuacji – jak zaznacza szef PIP – należy ci się dzień wolny w zamian.
Czasem pracownik sam zgadza się „na szybko” wrócić do pracy, a potem liczy na ekwiwalent za niewykorzystany urlop. To błąd. Taki ekwiwalent przysługuje tylko wtedy, gdy kończy się umowa o pracę.
Stanecki nie ma wątpliwości:
– Naszym obowiązkiem w trakcie urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił fizycznych i psychicznych. Mamy wypoczywać, a nie pracować.
Tylko w latach 2023–2024 do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 928 skarg dotyczących problemów z udzielaniem urlopów. Aż 292 z nich uznano za uzasadnione.
Pracodawcy często nie udzielają urlopu na czas – choć prawo mówi jasno: wypoczynkowy urlop należy się w tym samym roku, w którym pracownik zdobył do niego prawo. Jeśli tego nie zrobi, firma musi udzielić wolnego do 30 września roku następnego.
Wyjątkiem są tzw. urlopy na żądanie – cztery dni w roku, które trzeba wykorzystać do końca grudnia. W przeciwnym razie przepadają.
Łapcie się za portfele! Spółdzielnie wysyłają listy
Jak zwykle wysyp ruskich czyli pisowskich trolli, które nie pamiętają o inflacji najwyższej w UE za rządów bandy kaczafiego? A kto podnosił kilka razy minimalną pensję , która wpływa na wszystko w tym ceny usług. Zapommieli? Przestańcie ryczeć tylko płacić i dziękować bogu z Żoliborza!!!
Fazi
13:58, 2025-07-23
Alarm w parku nad POW. Dęby do wymiany!
a co z tym parkingiem nad POW przy Kazury? ktoś coś wie?
Olga
13:45, 2025-07-23
Zaskakujący remont na Braci Wagów. „To marnotrawstwo!”
Praca wre? Gdzie, bo nie na Braci Wagów. Poniedziałek, wtorek nikogo na budowie nie było. Pierwsza część niedokończona, śmietnik pod blokiem, ławki na których nie usiądzie chyba nikt ( siedzisko na 20-30cm). Palety z koską, góra piachu na miejscach parkingowych i ogólnie SYF! Panie redaktorze Pan opiszę dokładnie jak ten remont wygląda i jak długo trwa. Czy może komuś na tym zależy żeby generować koszty , jak w u Bareji: ,,Czym miś droższy tym większa premia”?
Mieszkaniec
13:14, 2025-07-23
Zaskakujący remont na Braci Wagów. „To marnotrawstwo!”
Kolejne na ursynowie - jakiś znajomy widocznie ma dużo materiału do opchnięcia
ja!!
13:08, 2025-07-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz