L4, jakie znamy, może odejść do historii. Rząd szykuje zmiany, które dotkną każdego pracownika – a w tle ZUS, kontrole i pieniądze.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad gruntowną zmianą w systemie wypłacania wynagrodzeń podczas zwolnień lekarskich. Jak informuje Business Insider, ZUS miałby przejąć obowiązek wypłaty świadczeń chorobowych już od pierwszego dnia L4, co oznaczałoby rewolucję dla pracodawców i pracowników.
Założenia nowego modelu potwierdziła w rozmowie z Radiem ZET szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem choroba nie może być powodem do karania pracownika, a państwo powinno wziąć większą odpowiedzialność za system.
Obecne przepisy są proste: pracodawca opłaca L4 przez pierwsze 33 dni nieobecności (lub 14 dni w przypadku osób po 50. roku życia), a dopiero później zasiłek przechodzi na ZUS. Ten podział kosztów bywa problematyczny – szczególnie dla małych i średnich firm. Według danych przytoczonych przez BI, wydatki związane z wynagrodzeniem chorobowym mogą sięgać nawet 20% miesięcznych kosztów przedsiębiorstwa.
Planowana zmiana ma więc odciążyć firmy, a cały ciężar świadczeń chorobowych – od pierwszego dnia – przejąłby Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak zauważa Business Insider, nowe zasady mogą przynieść większą przejrzystość, mniej formalności i szybsze wypłaty świadczeń. W projekcie mówi się także o możliwości uzyskania nawet 100 proc. wynagrodzenia w czasie choroby, choć nie ma jeszcze oficjalnych potwierdzeń, w jakich przypadkach miałoby to obowiązywać.
Dla pracowników to z jednej strony ułatwienie, ale z drugiej – większe ryzyko kontroli. Nowy model zakłada bowiem zaostrzenie zasad weryfikowania zasadności L4. Jak donosi PulsHR.pl, planowane są m.in. algorytmy do analizy zwolnień, dokładniejsze sprawdzanie teleporad i łatwiejsze wstrzymywanie wypłat w razie nieprawidłowości.
Jak wynika z informacji przekazanych przez Business Insider, prace nad reformą trwają od 2024 roku. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że nowe przepisy mogłyby obowiązywać już w 2026 roku. Reforma ma być wdrażana etapami.
Na razie nie przedstawiono szczegółowego projektu ustawy, ale sam kierunek zmian został potwierdzony przez ministerstwo.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa freepik
Łapcie się za portfele! Spółdzielnie wysyłają listy
Jak zwykle wysyp ruskich czyli pisowskich trolli, które nie pamiętają o inflacji najwyższej w UE za rządów bandy kaczafiego? A kto podnosił kilka razy minimalną pensję , która wpływa na wszystko w tym ceny usług. Zapommieli? Przestańcie ryczeć tylko płacić i dziękować bogu z Żoliborza!!!
Fazi
13:58, 2025-07-23
Alarm w parku nad POW. Dęby do wymiany!
a co z tym parkingiem nad POW przy Kazury? ktoś coś wie?
Olga
13:45, 2025-07-23
Zaskakujący remont na Braci Wagów. „To marnotrawstwo!”
Praca wre? Gdzie, bo nie na Braci Wagów. Poniedziałek, wtorek nikogo na budowie nie było. Pierwsza część niedokończona, śmietnik pod blokiem, ławki na których nie usiądzie chyba nikt ( siedzisko na 20-30cm). Palety z koską, góra piachu na miejscach parkingowych i ogólnie SYF! Panie redaktorze Pan opiszę dokładnie jak ten remont wygląda i jak długo trwa. Czy może komuś na tym zależy żeby generować koszty , jak w u Bareji: ,,Czym miś droższy tym większa premia”?
Mieszkaniec
13:14, 2025-07-23
Zaskakujący remont na Braci Wagów. „To marnotrawstwo!”
Kolejne na ursynowie - jakiś znajomy widocznie ma dużo materiału do opchnięcia
ja!!
13:08, 2025-07-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz