W okresie rozliczeń podatkowych do urzędów skarbowych wpływają tysiące deklaracji PIT. Część z nich zawiera błędy, które uniemożliwiają przyjęcie zeznania przez urzędnika i dokonanie zwrotu podatku. Aby nie przedłużać procedury sprawdzania rocznej deklaracji podatkowej z powodu pomyłek, możesz przygotować formularz w programie do PIT. Dzięki temu dokonasz szybkiego i sprawnego rozliczenia. Dowiedz się więcej o błędach w PIT i sposobach na ich uniknięcie z pomocą programu.
Podczas wypełniania deklaracji podatkowych często zdarzają się różne błędy, które mogą komplikować proces rozliczenia. Do typowych pomyłek należą nieścisłości w danych osobowych: literówki w nazwisku, błędne dane małżonka PIT i nieaktualny adres zamieszkania. Takie nieprawidłowości mogą utrudnić identyfikację podatnika i opóźnić procedurę rozliczeniową. Inną częstą nieprawidłowości jest zastosowanie nieodpowiedniego formularza PIT, np. użycie formularza PIT-37 zamiast PIT-36 w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.
Pomyłki rachunkowe również należą do często spotykanych problemów. Nieprawidłowe zaokrąglenia kwot i błędne sumowanie dochodów z różnych źródeł skutkuje nieprawidłowym obliczeniem należnego podatku, a w następstwie obowiązkiem złożenia korekty deklaracji podatkowej. Co więcej, od decyzji właściwego organu podatkowego zależy, czy błędne naliczenie podatku będzie wiązało się z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej i koniecznością składania obszernych wyjaśnień.
Do korekty rozliczenia zmusza również wybór niewłaściwego urzędu skarbowego, wynikający np. z błędnego przypisania deklaracji do urzędu właściwego dla adresu zameldowania zamiast zamieszkania. Taka pomyłka jest powszechna również w sytuacji, gdy podatnik zmienił miejsce zamieszkania z powodu przeprowadzki. Niewłaściwe korzystanie z ulg podatkowych to kolejny problem. Niektórzy podatnicy nieprawidłowo wpisują kwoty odliczeń, pomijają limity lub rozliczają ulgi, które im nie przysługują. W ten sposób generują uszczuplenie należności publicznoprawnej, co stanowi wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe w zależności od kwoty nienależnego zwrotu podatku. Więcej na ten temat dowiesz się z portalu: https://www.podatnik.info/
Jeśli podatnik zauważył, że popełnił błędy w deklaracji podatkowej, nie musi czekać na informację o ich wystąpieniu ze strony urzędu skarbowego. Przez okres do 5 lat od złożenia deklaracji ma prawo dokonać korekty błędnego zeznania. Jeżeli po jej złożeniu wystąpi niedopłata podatku dochodowego, trzeba ją uregulować. Wpłaty należy dokonać niezwłocznie, gdyż zmiana wysokości zobowiązania podatkowego nie może pozostać bez reakcji ze strony podatnika. Brak wpłaty będzie skutkował rozpoczęciem postępowania przygotowawczego wobec podatnika i naliczeniem odsetek od zaległego podatku. W takiej sytuacji u podatnika może pojawić się duża niedopłata podatku, gdyż kwota powiększona o odsetki jest znacznie wyższa niż pierwotna należność.
W przypadku, gdy podatnika czeka korekta deklaracji PIT, w celu uniknięcia dalszych pomyłek, może on skorzystać z programu do PIT. W porogamie można błyskawicznie poprawić błahe pomyłki jak zły adres w pit-37, a także większe problemy, jak nieprawidłowa wysokość zaliczek na podatek dochodowy lub niepoprawne wyliczenie należnego podatku.
Najczęstsze błędy popełniane przez podatników są łatwe do poprawy, pod warunkiem że podatnik korzysta z bezpłatnego programu do PIT. Dzięki niemu nie musi znać wszystkich przepisów prawa podatkowego, by wypełnić deklarację w sposób poprawny. Bezpłatny program do rozliczenia pit opiera się na aktualnych przepisach i stawkach podatku, dlatego jest w stanie wyliczyć wszystkie wymagane kwoty automatycznie. Podatnik nie musi kolejno przepisywać ich do poszczególnych rubryk i sumować ich za pomocą kalkulatora, gdyż robi to za niego program. Kolejne pytania o kwoty z PIT-11 lub księgi przychodów i rozchodów sprawiają, że rozliczenie PIT z programem zajmuje zaledwie kilka minut. Dodatkowo program zmniejsza ryzyko błędów w zeznaniu do minimum, dlatego dobrze sprawdza się nie tylko do tworzenia zeznań pierwszorazowych, ale i do przygotowywania korekt PIT.