Zamknij
WYBORY:

Dworce pełne detali – architektoniczne perełki ukryte w codzienności

reklama@haloursynow.pl + 16:53, 09.05.2025 Aktualizacja: 17:02, 09.05.2025 ok. 3 min. czytania
mat. prasowe mat. prasowe

W codziennym pośpiechu rzadko zwracamy na nie uwagę. Z bagażem w ręku, skupieni na podróży lub codziennych obowiązkach, mijamy je bezrefleksyjnie. Tymczasem dworce kolejowe to budowle o wartości architektonicznej i historycznej. Niektóre z nich przypominają pałace, inne zachwycają detalem, klimatycznym wnętrzem i dopracowaną formą. To miejsca, które potrafią zatrzymać w biegu i pozwolić na chwilę odpoczynku od codzienności. W tym artykule przyglądamy się dworcom kolejowym, które w swoich murach kryją prawdziwe perełki.

Przemyśl Główny

Dworzec Główny w Przemyślu to prawdziwa architektoniczna perła i bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Powstał w 1860 roku, ale jego obecny, neobarokowy kształt to efekt przebudowy z końca XIX wieku. Fasada budynku przyciąga wzrok ozdobnym szczytem z zegarem i umieszczoną pod nim attyką z datą 1895. Środkową część elewacji frontowej zdobią eleganckie półkolumny o korynckich głowicach. Wnętrze budynku zachwyca bogactwem detali. Przestronny hol główny zdobią plafony z alegorycznymi malowidłami, autorstwa Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi, przedstawiające herby Przemyśla, Lwowa, Krakowa oraz herb Pilawa. Całości dopełniają złocone sztukaterie, masywne żyrandole, ścienne freski oraz rzeźbione kolumny. Nie sposób pominąć sufitu z fasetami, kasetonami oraz motywami roślinnymi. W restauracyjnej części dworca znajdują się namalowane panoramy miasta autorstwa Mariana Strońskiego. Warto także zwrócić uwagę na detale funkcjonalne – choćby żeliwne słupy w dawnej bagażowni, wykonane w 1897 roku oraz oryginalną posadzkę z terakoty w poczekalni.

Gdynia Główna

Dworzec Główny w Gdyni został oddany do użytku w 1959 roku. Choć uwagę zwraca jego modernistyczna bryła, prawdziwa niespodzianka znajduje się w środku. W poczekalni i hali głównej można podziwiać mozaiki z 1957 roku z motywami morskimi, niebo z Pegazem umieszczonym na kole PKP, sceny ze stoczni oraz malowidła sufitowe ze znakami zodiaku. Co ciekawe, z dworca PKP Gdynia Główna można bezpośrednio dotrzeć pociągiem niemal do każdego zakątka Polski.

Warszawa Śródmieście

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mozaiki zdobiące dworzec Warszawa Śródmieście to dzieło Wojciecha Fangora – jednego z czołowych przedstawicieli polskiej sztuki nowoczesnej. Całość obejmuje aż 52 mozaiki sufitowe ulokowane nad trzema peronami oraz 27 mozaik ściennych rozmieszczonych w holach i dawnych poczekalniach przy peronach bocznych, a także w przejściach podziemnych na peronie środkowym.

Dekoracje te wykonano z niewielkich, szkliwionych elementów ceramicznych, wyprodukowanych w zakładach fajansowych we Włocławku. Kolorystyka mozaik nie jest przypadkowa – została zaprojektowana tak, by pomagać podróżnym w orientacji w terenie. Ciepłe barwy, takie jak czerwień, pomarańcz i żółty, symbolizują kierunek wschodni, natomiast błękity i zielenie wskazują na zachód. Mozaiki te zostały oficjalnie uznane za zabytek, co tylko potwierdza ich wyjątkową wartość artystyczną i historyczną.

Podróże koleją kształcą!

Podnośmy częściej wzrok znad telefonu i rozejrzyjmy się, kiedy wchodzimy na teren dworca kolejowego lub w czasie oczekiwania na pociąg. Kto wie, jakie niespodzianki ukryte w ich wnętrzach lub na elewacjach nas zaskoczą?

Podróżowanie koleją po Polsce nigdy nie było tak łatwe jak dziś – dzięki aplikacji EuroPodróże, stworzonej z myślą o osobach, które cenią wygodę i elastyczność. Aplikacja umożliwia szybkie i intuicyjne planowanie podróży kolejowych – zarówno po Polsce, jak i za granicą. Najważniejsze funkcje? Dostęp do aktualnych rozkładów jazdy różnych przewoźników i możliwość zakupu biletów online. Co więcej, za bilety można zapłacić nawet 30 dni po odbytej podróży, dzięki opcji odroczonej płatności – co pozwala nie tylko na lepsze planowanie, ale często też skorzystanie z tańszych ofert. Wyrusz w podróż razem z aplikacją EuroPodróże!

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%