Pomiar termowizyjny (zwany też badaniem) budynku polega na zeskanowaniu nieruchomości przy pomocy kamery termowizyjnej. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia podgląd budynku w podczerwieni. Dzięki temu można rozróżnić miejsca, w których występują wyższe i niższe temperatury.
Termowizja budynków pozwala na zlokalizowanie elementów konstrukcji domu najsłabszych pod względem izolacji cieplnej, powodujących największe, nieuzasadnione straty energii. Dzięki zastosowaniu pewnych modyfikacji, straty te można znacznie ograniczyć (pewien ubytek jest nieunikniony i nawet dom pasywny nie zatrzyma wewnątrz całego wyprodukowanego ciepła).
Badania termowizyjne domu nie zaczynają się od włączenia kamery. Najpierw należy przeprowadzić przegląd dokumentacji badanego budynku. Jeśli właściciel ma jakieś uwagi, sugestie i wątpliwości, zawsze może podzielić się nimi ze specjalistą przeprowadzającym procedurę.
Dopiero później wykonawca dokonuje rejestracji nieruchomości przy pomocy kamery termowizyjnej. Przebieg badania różni się w zależności od oczekiwań właściciela budynku i od spodziewanej lokalizacji najbardziej podejrzanych miejsc. Jak pokaże kamera termowizyjna, dom posiada liczne punkty, którymi ciepło ucieka naturalnie – zadaniem specjalisty nie jest więc ich wskazanie, ale zweryfikowanie, czy straty ciepła mieszczą się w normie, czy też są zbyt duże. Powinien on również podpowiedzieć właścicielowi rozwiązania mające na celu bardziej ergonomiczne gospodarowanie ciepłem w budynku (np. uszczelnienie stropów, okien czy wykonanie kompleksowej termomodernizacji). W budynkach starszych czy nabytych z drugiej ręki zasadna wydaje się także termowizja instalacji elektrycznych. Pozwala ona ocenić, czy nie przegrzewają się zbyt mocno, co może prowadzić do pożaru.
Badanie termowizyjne domu wieńczy raport. Zawiera on tzw. termogramy, czyli graficzną i opisową informację o poszczególnych temperaturach. Dzięki niemu dowiesz się między innymi, które elementy konstrukcji należy docieplić, by zmniejszyć straty energetyczne.
Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje termowizja budynku, zależy od wielu czynników – m.in. wielkości nieruchomości, zakresu przeprowadzonego badania oraz specyficznych warunków, indywidualnych dla każdej budowli. To dlatego wycena zawsze dokonywana jest po poznaniu wszystkich zmiennych. Przed zleceniem badania upewnij się, że podana kwota jest ostateczna – zawsze warto takie kwestie ustalić wcześniej.
Jak przygotować dom do badania termowizyjnego? Przede wszystkim powinieneś dysponować dokumentacją techniczną budynku. Istotny jest też termin badania. Najlepsze do tego są warunki niżowe, bez intensywnego nasłonecznienia – najlepiej, by temperatura wynosiła ok. 0°C. Termin należy ustalić z wykonawcą, na podstawie prognoz pogody, na 1-2 dni wcześniej.
Ponadto należy utrzymywać stałe temperatury wewnątrz budynku (np. przy pomocy termostatu ustawionego przez ok. 12 godzin na 21-22°C). Badanie domu kamerą termowizyjną najlepiej wykonywać, gdy przez ok. 6-8 godzin wcześniej odsłonięte są wszystkie rolety, żaluzje i zasłony a na parapetach nie znajdują się żadne przedmioty. Kamera termowizyjna do budynków ma również za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytania mieszkańców – dlaczego podłoga jest zimna a ściana wilgotna? Dlatego też termowizja mieszkania wymaga odsunięcia mebli czy dywanów z miejsc szczególnie wymagających uwagi.
Badanie termowizyjne mieszkania czy domu jednorodzinnego warto wykonać zwłaszcza wówczas, gdy podejrzewamy, że zbyt dużo ciepła ucieka na zewnątrz. Dzięki kamerze termowizyjnej dowiemy się, które miejsca wymagają izolacji lub modernizacji, których wynikiem będzie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Inną z usług, poprawiających komfort w mieszkaniu czy w domu, jest badanie jakości powietrza. W jego trakcie ocenia się stężenie tlenku i dwutlenku węgla, wilgotność, temperaturę i inne czynniki. Takie badania można połączyć z termowizją np. przy zakupie nowego domu – pozwalają upewnić się, czy wentylacja działa sprawnie, nie ma zagrożenia mikrobiologicznego dla mieszkańców i czy nie dochodzi do nadmiernych strat ciepła.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz