Zamknij

Warszawska Starówka ma 71 lat! Tego o niej nie wiedziałeś!

09:30, 20.07.2024
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Warszawska Starówka kryje wiele tajemnic, takich miejsc, które są niedostępne, albo wręcz niezauważalne. Właśnie obchodzimy 71. urodziny odbudowanej Starówki. 22 lipca 1953 r. oddano do użytku Rynek Starego Miasta z częścią okolicznych ulic, odbudowanych po zniszczeniach wojennych. Prace trwały jeszcze kolejne dziesięciolecia, ale właśnie ta data jest symbolicznym zwieńczeniem pierwszego etapu odbudowy.

Warszawska Starówka obchodzi 71. urodziny! Jej odbudowa po II wojnie światowej była nie lada osiągnięciem. Rezultat pokazano oficjalnie 22 lipca 1953 roku, czyli w największe peerelowskie święto. Z okazji rocznicy odwiedzamy Stare Miasto, a przewodniczka po Warszawie Agnieszka Trepkowska opowiada nam o staromiejskich ciekawostkach.

powyżej: uroczystość oddania Starówki - 22 lipca 1953 r.

Kat z kamieniczki przy Rycerskiej

- Jednym z mało znanych obiektów, które możemy bardzo łatwo pominąć, zwiedzając Muzeum Warszawy, jest fresk Madonna z dzieciątkiem - mówi Trepkowska. Po odbudowie znalazł się w kamienicy nr 17 przy rynku, w której teraz jest apteka. - Aby był bezpieczny, został przeniesiony do jednej z kamienic, mieszczących Muzeum Warszawy - dodała.

Mało znana jest też historia biegnącej wzdłuż murów miejskich ulicy Rycerskiej. - Po tej ulicy trudno było się przemieszczać, bez nagabywania przez panie, które tutaj pracowały i trudniły się najstarszym zawodem świata. Zarządzał nimi kat warszawski, który był majętnym człowiekiem i mieszkał w tej oto kamieniczce - mówi, wskazując na okazałą kamienicę przy ul. Szeroki Dunaj 13.

Niektórzy z pracowników, którzy w latach 50. i 60. odbudowywali Starówkę, nie chcieli zostać anonimowi.

- Idąc ulicą Celną, łatwo można nie dostrzec małej tabliczki, która została tu umieszczona podczas odbudowy. To pamiątka po jednym z rzeźbiarzy, którzy pracowali tu w 1952 i 1953 roku, Zacheuszu Pypciu - wytłumaczyła Trepkowska.

W murze kamienicy tuż nad chodnikiem jest mała, kamienna tabliczka z jego imieniem i nazwiskiem. - Chciał, żebyśmy pamiętali o nim i artystach rzeźbiarzach - dodała.

Wielu warszawiaków zna charakterystyczny zegar, widoczny od strony ul. Podwale, umieszczony na murze kamienicy przy ul. Piekarskiej 20.

Zegar jest bardzo ciekawy, bo gdy wybija pełna godzina, spod umieszczonego tam księżyca wychodzą postaci symbolizujące różne rzemiosła. Jednocześnie zegar wygrywa melodię skomponowaną do wiersza Marii Konopnickiej "A jak poszedł król na wojnę". Z kolei głaz upamiętniający miejsce, w którym stała kamienica, w której mieszkała Maria Konopnicka, jest tuż obok, przy ul. Podwale 

- wyjaśnia przewodniczka Agnieszka Trepkowska.

powyżej: zegar na kamienicy przy Piekarskiej - 1973 rok - źródło: NAC

Odwiedzający starówkę, nie mają szans na zobaczenie ceramicznej rzeźby kwiaciarki stojącej na zamkniętym, staromiejskim podwórku znajdującym się pomiędzy ulicami Brzozową, Celną i Rynkiem Starego Miasta. - Jej autorką jest Irena Nadachowska, rzeźbiarka, która brała udział w Powstaniu Warszawskim, a potem studiowała i była uczennicą Xawerego Dunikowskiego - wskazuje.

Te i wiele innych staromiejskich ciekawostek, można poznać podczas święta Starówki. Program na sobotę i niedzielę - na stronie Muzeum Warszawy.

Zobacz: Ciekawostki o warszawskiej Starówce

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Warszawiak od x pokoWarszawiak od x poko

0 0

Tak się składa że mój śp wujek ( w PKZ ach) odbudowywał nie Starówkę a rynek.Ja i tysiące mi podobnych odbudowywaliśmy Zamek oczywiście społecznie.Nie piszcie farsiawiaki z Wilanowa czy Ursynowa o czymś o czym nie macie zielonego pojęcia.A tak ku gwoli ścisłości Zamek odbudowywała młodzież z Całej Polski - szacunek

14:19, 22.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%