Wielkie ćwiczenia służb ratowniczych w tunelu POW. Na miejscu działają strażacy, policja i pogotowie ratunkowe. Udział w nich bierze również wojewoda. To kolejny i ostatni etap odbiorów ursynowskiego odcinka trasy S2.
Otwarcie tunelu POW pod Ursynowem zbliża się wielkimi krokami. Na kilka dni przed zapowiadanym oddaniem ostatniego odcinka obwodnicy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz wojewoda mazowiecki zorganizowali ćwiczenia dla wszystkich służb.
- To ćwiczenia zgrywające nasze działania z pozostałymi służbami. Bierze w nich udział 8 zastępów. Oprócz straży pożarnej jest także policja i pogotowie ratunkowe. Chodzi o to, aby przećwiczyć pewne kwestie w zakresie prowadzenia akcji ratunkowej w tunelu - mówi kpt. Wojciech Kapczyński, rzecznik Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.
Ćwiczenia prowadzone są według przygotowanego wcześniej scenariusza. Zakłada on pożar autobusu mniej więcej w połowie tunelu. Kierowca zatrzymuje się na pasie awaryjnym i podejmuje próbę ugaszenia ognia. W tym czasie wypuszcza pasażerów, którzy w panice zamiast na pobocze wybiegają na środek drogi.
- Kilku jest potrąconych przez przejeżdżające z dużą prędkością pojazdy. Zdarzenie to powoduje gwałtowne hamowanie kolejnych aut i katastrofę w ruchu drogowym. Tunel jest całkowicie zablokowany, co powoduje korek na drogach dojazdowych - głosi tekst scenariusza.
Wypadek zgłaszają kolejne osoby, do akcji wkraczają odpowiednie służby. W tym czasie całe zdarzenie jest obserwowane w Centrum Zarządzania Tunelem.
- Znajduje się tu nadzór całego ruchu obwodnicy i docelowo całego kraju. Takie było założenie - dodaje asp. sztab. Leszek Borlik, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 PSP m.st. Warszawy.
Jak do tej pory są to największe ćwiczenia w tunelu POW. Ich wynik - jak przekonuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA Warszawa - nie powinien mieć wpływu na decyzję o otwarciu ursynowskiego odcinka trasy S2.
- Przy każdej takiej inwestycji przeprowadzane są tego typu ćwiczenia. Jest to zarówno pierwsza, jak i ostatnia taka akcja - zauważa Tarnowska.
Podobne zapewnienia padają także ze strony straży pożarnej. - Wydaliśmy już pozytywną opinię i wynik ćwiczeń nie wpłynie na jej zmianę - stwierdza kpt. Kapczyński.
W ćwiczeniach bierze udział także wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. To do niego należy ostateczna decyzja o oddaniu tunelu do użytku. Z tego powodu Generalna Dyrekcja cały czas nie podaje konkretnego terminu.
Poniedziałek, 20 grudnia wydaje się jednak wielce prawdopodobny. W piątek, 17 grudnia drogowcy rozpoczną wprowadzanie stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Rosoła i Płaskowickiej. Prace mają potrwać do poniedziałku.
[ZT]19710[/ZT]
@kcb & niebieski - może i można wytrzymać, by nie zaczynać rozmowy przed tunelem. A co z trwającymi rozmowami? Nagle mają się urywać czy mam tłumaczyć rozmówcy, że zaraz zniknę? Czy może mam odpowiednio wcześniej selekcjonować rozmówców, żeby się nie obrażali? A jak w tunelu będzie wypadek, to jak mam powiadomić rodzinę że żyję? A w ogóle to co was obchodzi czy ktoś wytrzyma z telefonem czy nie? Mamy XXI w. pociągnięcie kabla antenowego to nie jest ani koszt, ani ogromny wysiłek. Więc może dajcie innym żyć
"Wielkie ćwiczenia" to by były, gdyby w tunelu był bardzo gęsty dym, a służby musiały się przedzierać przez wielki korek, który powstanie natychmiast po wypadku. Przy okazji mógłby płonąć jakiś TIR, opady być toksyczne i należałoby natychmiast ewakuować nie tylko ofiary z autobusu, ale też setki kierowców z samochodów. A tak to zrobiono fajne, potrzebne ćwiczenia, żeby odhaczyć punkt w rozpisce przed otwarciem tunelu. To prawdziwej akcji to się ma nieco nijak.
Boom13:12, 15.12.2021
A czy będzie w końcu zasięg telefonii komórkowej w tunelu czy nie?
jako14:14, 15.12.2021
"Wielkie ćwiczenia" to by były, gdyby w tunelu był bardzo gęsty dym, a służby musiały się przedzierać przez wielki korek, który powstanie natychmiast po wypadku. Przy okazji mógłby płonąć jakiś TIR, opady być toksyczne i należałoby natychmiast ewakuować nie tylko ofiary z autobusu, ale też setki kierowców z samochodów. A tak to zrobiono fajne, potrzebne ćwiczenia, żeby odhaczyć punkt w rozpisce przed otwarciem tunelu. To prawdziwej akcji to się ma nieco nijak.
Niebieski_ząb14:55, 15.12.2021
Dobrze mądrego "posłuchać". Prawdziwy fachowiec, jestem pod ogromnym wrażeniem. Ta wiedza.
jako22:10, 15.12.2021
@niebieski - cieszę się, że czegoś się nauczyłeś, zawsze to mały krok naprzód dla ciebie.
jako14:16, 15.12.2021
A tak z czystej ciekawości.... którędy wjeżdża straż pożarna znajdująca się nad tunelem do tunelu? Rozumiem, że przedziera się przez korki i ronda na Płaskowickiej do Puławskiej, potem przez korek na Puławskiej do ronda pod obwodnicą, i już prawie jest w tunelu. Mam nadzieję, że te korki znikną po otwarciu tunelu...
Niebieski_ząb14:53, 15.12.2021
Mają takie tajemne przejście, pojawiają się nagle i są.
Korków nie będzie już nigdzie jak otworzą tunel, Twoja nadzieja stanie się faktem.
blanca18:17, 15.12.2021
Wjazd do tunelu znajduje się niedaleko nich, przedłużenie ul. Polskie Drogi. Poza tym w tunelu jest brama dla strażaków, więc są w stanie szybko przejechać z jednej nawy do drugiej.
blanca18:20, 15.12.2021
Sorry nie ul. Polskie Drogi tylko Indiry Gandhi
jako22:09, 15.12.2021
@niebieski - oby nie było cię w tunelu, gdy tajemne przejście się nie otworzy.
s21:41, 15.12.2021
Radziwiłł uratowany?
tak że tego10:37, 16.12.2021
dla mnie lipa - ćwiczenia, chyba dla wygody strażaków i prasy, zostały przeprowadzone w najszerszym, krótkim odcinku tunelu. Trzeba było to zrobić na zakręcie + masę pojazdów utrudniających dojazd służbom ratowniczym. Takie testy to lipa na pokaz.
Pan Mijagi15:59, 16.12.2021
Nie przetestowano najbardziej prawdopodobnego scenariusza - tunel został zaatakowany przez Godzillę, a straż pożarna nie jest w stanie wjechać do tunelu, bo na etapie uzgodnienień pomylono się co do wysokości wozów SP i tunel jest za niski, dodatkowo GDDKIA zmieniła kolejny raz organizację ruchu na węźle Puławska i tunelem został puszczony ruch kolejowy z tunelu średnicowego.
asd11:35, 17.12.2021
Zmień dilera albo bierz połowę. 0/10, nie pisz więcej.
Siłownia jak śmietnik. "Tam jest taki syf!"
więc kulturę wynosi się z domu. tylko jakiego?
Bolo
13:49, 2025-07-05
Siłownia jak śmietnik. "Tam jest taki syf!"
Najbardziej wartościowe informacje są w... koszach na śmiecie. Zatem tu wystarczy spojrzeć na datę sprzedaży umieszczoną na wyrzuconych paragonach. Wtedy będzie wiadomo, od kiedy kosz nie był opróżniany. Łatwy i prosty sposób na uzyskanie wiarygodnych informacji.
Wojtek63
11:56, 2025-07-05
Rejestracja auta przez internet i koniec z przynoszenie
Szok! Jeszcze z 30 lat i dogonimy kraje cywilizowane.
Somsiad
08:37, 2025-07-05
Śledztwo w sprawie pożaru w metrze
To wszystko wina PiSu, czy już tak rafau powiedział?
Q
08:32, 2025-07-05
15 26
A nie wytrzymasz 2 minut bez telefonu?
14 33
Nie wytrzymasz bez telefonu jadąc przez 2,5 km? W tunelu będzie system powiadamiania i monitoring. Jak się boisz zawsze możesz pojechać przez dolinkę tam masz zasięg lub zaszczepić się na COVID wtedy zasięg jest zawsze i bluetooth działa bez włączania.
26 15
@kcb & niebieski - może i można wytrzymać, by nie zaczynać rozmowy przed tunelem. A co z trwającymi rozmowami? Nagle mają się urywać czy mam tłumaczyć rozmówcy, że zaraz zniknę? Czy może mam odpowiednio wcześniej selekcjonować rozmówców, żeby się nie obrażali? A jak w tunelu będzie wypadek, to jak mam powiadomić rodzinę że żyję? A w ogóle to co was obchodzi czy ktoś wytrzyma z telefonem czy nie? Mamy XXI w. pociągnięcie kabla antenowego to nie jest ani koszt, ani ogromny wysiłek. Więc może dajcie innym żyć
11 23
jako, a taką słuchawkę na uchu nosisz aby zawsze być w kontakcie z bazą i w razie co zadzwonić? Nie wiem jak możesz spokojnie obiad zjeść lub kupę zrobić, aby ktoś się nie obraził, że nie odbierasz może selekcjonujesz z kim wtedy możesz rozmawiać, ciekawe.
Moim zdaniem ten rażący fakt powinien być przesłanką aby zakopać tunel.
10 4
@niebieski - cieszę się, że prowadzisz spokojne życie i nawet kupę w spokoju robisz. Al wbrew twoim sugestiom tunelu bym nie zakopywał, to jednak znaczący krok wstecz, nawet jeśli uważasz inaczej i znowu narzucasz swoje zdanie innym. Nieważne jak swobodnie chłopcze kupę robisz - daj innym ja robić po swojemu