Zamknij
ZOBACZ

Radni Ursynowa za prohibicją. Opozycja wbija szpilę KO!

Sławek Kińczyk Sławek Kińczyk 20:51, 10.03.2026 Aktualizacja: 21:20, 10.03.2026
2 Radni Ursynowa za prohibicją. Opozycja wbija szpilę KO! PB/Haloursynow.pl

Od zdecydowanego "nie" po zdecydowane "tak"! Ursynowscy radni poparli we wtorek wprowadzenie nocnej prohibicji w całej Warszawie. To zmiana stanowiska, zwłaszcza wśród członków lokalnej Koalicji Obywatelskiej, którzy w sierpniu odrzucili podobny pomysł. - Czym podyktowana jest ta nagła wolta? - kpiła opozycja. Już w czwartek ostateczna decyzja na Radzie Warszawy.

Klamka zapadła. Rada Dzielnicy Ursynów opowiedziała się za nocnym zakazem sprzedaży napojów alkoholowych poza lokalami gastronomicznymi w godzinach od 22 do 6. Ograniczenie miałoby objąć całą stolicę. Lokalni radni opiniowali we wtorek miejską uchwałę o prohibicji, która ma być głosowana w Radzie Warszawy w czwartek.

::addons{"type":"only-with-us", "color":"black"}

Ku zaskoczeniu obserwatorów głosowanie na Ursynowie pokazało przewagę zwolenników prohibicji: 19 radnych było "za", przy zaledwie 4 głosach sprzeciwu.

Taki wynik pozornie może dziwić, bo zaledwie osiem miesięcy temu, w sierpniu 2025 roku, radni Koalicji Obywatelskiej, którzy mają większość, negatywnie zaopiniowali dwa analogiczne projekty uchwał (ograniczające sprzedaż od 22:00 i 23:00).

- Co zmieniło się od tego czasu, że politycy KO wykonali zwrot o 180 stopni? - pytała nieco zdziwiona opozycja w radzie.

Statystyki czy wypowiedź premiera Tuska?

Oficjalnym powodem zmiany stanowiska, powtarzanym jak mantra przez ursynowskich radnych KO, są... "twarde dane".

Od 1 listopada ubiegłego roku nocna prohibicja obowiązywała testowo w Śródmieściu i na Pradze-Północ. Według danych zaprezentowanych niedawno przez ratusz, program "Bezpieczna Noc" przyniósł imponujące efekty. W strefach objętych zakazem spadek interwencji straży miejskiej wyniósł 23,7 proc., podczas gdy w pozostałych dzielnicach zaledwie 11,1 proc. Z kolei policja odnotowała tam spadek interwencji o ponad 37 proc. Co więcej, w styczniowym sondażu aż 58 proc. warszawiaków poparło wprowadzenie zakazu w całym mieście.

Tę właśnie argumentację przyjęli radni KO, broniąc swojej wolty.

Wtedy, kiedy pierwszy raz rozmawialiśmy o tym temacie tutaj na sesji mieliśmy poczucie, że była w przestrzeni publicznej swoista wojna ekspertów.
Po zaprezentowanych danych, które spłynęły ze Śródmieścia i Pragi Północ, gdzie ten pilotaż wszedł w życie, i po ewaluacji tego pilotażu, widać twarde dane i fakty na korzyść tego rozwiązania.

- przekonywała radna Olga Górna (KO), podsumowując stanowisko klubu.

Opozycja nie żałowała kąśliwych uwag, doszukując się w nagłej zmianie zdania drugiego dna. Jesienią zeszłego roku decyzja Rafała Trzaskowskiego o wycofaniu projektu prohibicji i ulegnięcie radnym KO wywołało w ratuszu trzęsienie ziemi, skutkujące m.in. dymisją wiceprezydenta Jacka Wiśnickiego z Polski 2050. Sytuację krytycznie skomentował wówczas publicznie sam premier Donald Tusk, wyrażając niezadowolenie z postawy warszawskich radnych KO. Po słowach szefa rządu temat cudownie "odżył" i błyskawicznie wrócił na agendę, tym razem już z pełnym błogosławieństwem partii.

Ja mam pytanie do pana przewodniczącego Tomasza Sieradza. Co wpłynęło na to, że Klub Koalicji Obywatelskiej tak drastycznie zmienił zdanie? Głosowaliśmy podobny projekt jeszcze nie tak dawno, parę miesięcy temu, wręcz bardziej liberalny. Być może były różnice zdań w klubie?

- wbijał szpilę radny Antoni Pomianowski z Projektu Ursynów.

Choroba alkoholizmu jest naszą plagą, jest dramatem wielu ludzi, jest dramatem wielu rodzin. I jeśli chociaż w części ta uchwała pomoże temu, aby z tym procederem walczyć, to choćby to jest wystarczający argument, żebyśmy taką uchwałę podjęli. (...) Ta godzina 22 jest o tyle sensowna, że pokrywa się z godzinami ciszy nocnej. A wyniki pilotażu pokazały, że to mocno wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

- odpowiadał Tomasz Sieradz, przewodniczący klubu KO w radzie Ursynowa.

Część opozycji wciąż na nie

Najwięcej satysfakcji mieli radni stowarzyszenia Otwarty Ursynów, którzy od początku i niezmiennie popierali wprowadzenie prohibicji, opierając się na udanych wdrożeniach m.in. w Katowicach czy Krakowie.

Chciałoby się powiedzieć do radnych Warszawy: dobrze, że dochodzimy do takiej uchwały i że po tych paru miesiącach głosujemy to, co powinniśmy de facto głosować w październiku zeszłego roku!

- mówił z nieskrywaną radością wiceprzewodniczący rady Paweł Lenarczyk (Otwarty Ursynów).

Nie wszyscy jednak dali się przekonać statystykom z pilotażu. Część radnych pozostaje sceptyczna wobec idei wprowadzania ogólnomiejskich zakazów godzinowych.

Ja zgadzam się odnośnie problemu alkoholizmu w Polsce. Natomiast szczerze wątpię, czy zakazywanie sprzedaży alkoholu rzeczywiście będzie go ograniczać w porze nocnej. Myślę, że problem się przesunie albo po prostu zrodzi pewne formy omijania tego prawa.

- stwierdził Łukasz Błaszczyk, radny Projektu Ursynów.

Podobne zdanie mieli jego koledzy z klubu, który w całości zagłosował przeciwko pomysłowi ograniczeń. Z kolei radni PiS mieli wątpliwości, ale ostatecznie poparli zakaz sprzedaży nocnej.

Marcin Szadowiak zwracał uwagę na potrzebę alternatyw zamiast samych zakazów. 

Dajmy młodym ludziom miejsca i pokażmy, gdzie mogą i w jaki sposób spędzać ten czas, a wtedy nie będą potrzebne zakazy. Powiem szczerze, wydaje mi się, że jest to droga donikąd.

- powiedział.

To, że w Śródmieściu czy na Pradze Północ taki zakaz mógłby się sprawdzić, o tyle na Ursynowie nie ma już większego sensu. Powinniśmy się skupić na skrupulatnym egzekwowaniu przepisów, które już funkcjonują, tj. zakazowi sprzedaży napojów alkoholowych osobom nietrzeźwym

- dodawał Mateusz Rojewski, inny radny Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas wtorkowej sesji ursynowscy radni zajęli się jeszcze jednym "alkoholowym" tematem – zaopiniowaniem uchwały zmieniającej maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu. W nowym projekcie dla Ursynowa obniżono o 140 limit koncesji dla punktów sprzedających alkohol na wynos, zwiększając jednocześnie o 160 pulę koncesji dla gastronomii, zachęcając tym samym mieszkańców do kulturalnego spożywania trunków w restauracjach. Ta propozycja również spotkała się z pozytywnym odzewem większości radnych.

Ostateczną decyzję o tym, czy na Ursynowie i w całej Warszawie wejdzie w życie nocna prohibicja (od 22 do 6), podejmą już w ten czwartek, 12 marca, radni miejscy. I jeśli radni Koalicji Obywatelskiej, mający w niej większość, posłuchają swoich przełożonych, to wbrew ich wcześniejszym wątpliwościom, prohibicja od czerwca w stolicy stanie się faktem.

Głosowanie imienne radnych Ursynowa
(Opinia ws. nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie)

::addons{"type":"only-with-us", "color":"black"}

Imię i nazwisko radnego Klub Głos
Bartosik Michał Koalicja Obywatelska ZA
Górna Olga Koalicja Obywatelska ZA
Kietlińska Mariola Koalicja Obywatelska ZA
Krasowski Tomasz Koalicja Obywatelska ZA
Kupiecka Halina Koalicja Obywatelska ZA
Kwiatkowska Bożena Koalicja Obywatelska ZA
Lenarczyk Paweł Otwarty Ursynów ZA
Malesa Krystian Koalicja Obywatelska ZA
Mioduszewska Karolina Koalicja Obywatelska ZA
Nowocień Paweł Otwarty Ursynów ZA
Pająk-Czech Agnieszka Koalicja Obywatelska ZA
Radziwiłł Karol Prawo i Sprawiedliwość ZA
Rojewski Mateusz Prawo i Sprawiedliwość ZA
Rylska Barbara Prawo i Sprawiedliwość ZA
Sieradz Tomasz Koalicja Obywatelska ZA
Sikorska Alicja Koalicja Obywatelska ZA
Szadowiak Marcin Prawo i Sprawiedliwość ZA
Szymańska Małgorzata Koalicja Obywatelska ZA
Zięciak Ryszard Koalicja Obywatelska ZA
Antosiuk Piotr Projekt Ursynów / IMU PRZECIW
Błaszczyk Łukasz Projekt Ursynów / IMU PRZECIW
Mackiewicz Maciej Projekt Ursynów / IMU PRZECIW
Pomianowski Antoni Projekt Ursynów / IMU PRZECIW
Antosiuk Maciej Projekt Ursynów / IMU NIEOBECNY
Dzik Ireneusz Prawo i Sprawiedliwość NIEOBECNY
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

AaaaAaaa

0 0

Brawo! Pogonić tych komuchów raz a cacy!

20:55, 10.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

BbbbbBbbbb

1 0

Znaczy tych z Nowogrodzkiej

21:47, 10.03.2026


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%