Zamknij

Jak zadbać o psa przy śniegu i mrozach? Weterynarz radzi.

13:04, 02.02.2014 Piotr Milkaszewski
Skomentuj PM PM

W rozmowie z lekarzem weterynarii Anną Pogorzelską odpowiadamy na pytania: jak ubrać psa i na co zwracać uwagę przy minusowych temperaturach?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: jak bardzo minusowa temperatura jest uciążliwa dla psa?

Wpływ na to, jak pies reaguje na mróz, ma wiele elementów. - Należy do nich przede wszystkim zaliczyć wielkość psa, rodzaj sierści, genetyczne cechy, wiek. W bardzo dużym stopniu także przyzwyczajenia, które wykształcili u niego właściciele – wyjaśnia weterynarz. Są także rasy, które dopiero zimą zaczynają czuć się komfortowo i jest to dla nich najprzyjemniejsza pora roku.

Dla typowo miejskiego psa, czyli średniej wielkości z dłuższą sierścią, temperatura -5°C nie jest dużym utrudnieniem i w żaden sposób nie powinna wpływać na długość spaceru. - Taki pies, przy tej temperaturze, może też wychodzić na krótki spacer bez żadnych dodatków w postaci sweterów, golfów itp. Jak zaznacza Anna Pogorzelska, temperatura przy której należy ograniczyć długość spaceru zaczyna się gdzieś w okolicach -10/-15 °C.

Specjaliści przestrzegają przed zbyt pochopnym ubieraniem psów w różne ubrania. - Jeśli przy każdym wietrze, deszczu i temperaturze minimalnie poniżej zera będziemy ubierać psa, to nie będzie on miał okazji, żeby się zahartować. Spowodujemy osłabienie jego odporności i sami przyczynimy się do częstszych chorób - mówi pani weterynarz. Wyjątkowej opieki wymagają tylko szczeniaki i psy bardzo małe z krótką sierścią. - Sens założenia swetra występuje dopiero, gdy pies idzie na spacer dłuższy – mówi dr Pogorzelska.

O wiele ważniejszą częścią psiej garderoby powinny być specjalne buty lub skarpetki. - Głównym powodem ich używania nie jest jednak mróz, ale chemia, którą posypywane są ulice i chodniki. Łapy są jednym z bardziej wrażliwych miejsc u psa, więc na skutek tej chemii, stosunkowo łatwo dochodzi do podrażnienia skóry - wskazuje weterynarz. Prostym sposobem może być nasmarowanie opuszek łap wazeliną lub innym preparatem. - Ważne, by taki preparat nie zawierał wody, bo przy mrozie może jeszcze bardziej drażnić skórę. Po spacerze powinniśmy też psu łapy wytrzeć, by zetrzeć wazelinę wraz ze środkami chemicznymi, które w nią wsiąkły.

Zatem gdy wychodzimy z psem, a on od razu odczuwa ból łap, to nie pozbawiajmy go spaceru – jednej z większych przyjemności, tylko zadbajmy o przygotowanie łap i pójdźmy w miejsce z czystym śniegiem. Aczkolwiek sam śnieg też może powodować ból i dyskomfort u psa. - Śnieg zbija się między opuszkami w małe bryły lodu, które psa uwierają. Efekt zwiększa się, jeśli pies ma długą sierść między pazurami - podkreśla Anna Pogorzelska.

W zimę o psa należy także zadbać w domu. - Powinniśmy dostarczyć mu więcej jedzenia i urozmaicić je, by było bardziej odżywcze. Jeśli psu będzie brakowało jakiś wartości, to będzie po prostu cały czas chodził głodny - mówi Pogorzelska.

- Pies to mądre zwierzę, które pokazuje gdy coś mu doskwiera. By właściwie o niego zadbać, wystarczy tylko uważnie przyglądać się zachowaniu naszego towarzysza - podsumowuje weterynarz.

(Piotr Milkaszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%