Las Kabacki jest historyczną pozostałością po prastarej Puszczy Mazowieckiej. W 1980 roku został rezerwatem przyrody. Sto lat wcześniej na skraju lasu wybudowano leśniczówkę. Przez 130 lat była ona domem dla leśniczych.
Trzy lata temu zapadła decyzja o wyprowadzce leśniczych i wyremontowaniu budynku. Powstał plan renowacji, ogłoszono przetarg i przystąpiono do dzieła.
Podczas remontu zachowano oryginalne elementy budynku. M.in. drzwi, okna, piece grzewcze oraz piec kuchenny. W środku konserwatorzy zachowali oryginalną drewnianą podłogę. Zapach drewna oraz dźwięk kroków na drewnianej podłodze nadaje niepowtarzalny, historyczny klimat. Na razie pomieszczenia świecą pustkami. Oprócz zabytkowych pieców kaflowych możemy podziwiać stare okiennice. Na swoje miejsce wrócą oryginalne meble oraz wyposażenie. Leśniczówka znów odżyje.
Z zewnątrz odnowiono ściany, okiennice, wzmocniono dach i pokryto go gontem modrzewiowym. Dla porównania do tej pory leśniczówka była przykryta eternitem i odstraszała swoim wyglądem. Drewniany dach sprawia, że możemy sobie wyobrazić, jak wyglądało życie ponad sto lat temu.
- To miejsce zmieniło się nie do poznania i będzie miejscem edukacyjnym. Bardzo się z tego cieszę. Jesteśmy w miejscu, gdzie młodzież i dzieci mogą się uczyć tego, jak funkcjonuje las. Jak się w nim zachowywać oraz jakie drzewa i rośliny tu występują. Chcemy dbać o takie właśnie perełki jak ta leśniczówka - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Podczas prac na ścianach odkryto oryginalne malowidła na ścianach i sufitach. W niektórych miejscach widać ślady farby, natomiast w jednym pomieszczeniu znajduje się dekoracja w formie rozety. Takie elementy wymagają szczególnego traktowania. Zostaną one odrestaurowane - zapowiada ratusz.
Jesienią zamiast leśniczego z rodziną w leśniczówce spotkamy pracowników Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Remont zabytkowej leśniczówki w Lesie Kabackim kosztował 2,2 mln złotych.
[FOTORELACJA]5203[/FOTORELACJA]
ab20:56, 12.07.2023
?Drewniany dach sprawia, że możemy sobie wyobrazić, jak wyglądało życie ponad sto lat temu.?
To bardzo przenikliwa myśl: na podstawie wyglądu dachu określić zachowania ludzi przed stu laty.
lans w mediach08:17, 13.07.2023
Czaskoski przemawiał do mikrofonu przed pustą chałupą w lesie, ale ani razu nie pojawił się na ulicach 150-tysięcznego Ursynowa, aby pomóc mieszkańcom, którzy alarmowali, że śmiecie wysypują się z przepełnionych kontenerów!
lesniczowka09:42, 14.07.2023
Odtrąbili otwarcie bo na ten dzien był wyznaczony termin oddania nieważne że kilka godzin później znów stanął płot budowalny ważne jacy jesteśmy słowni jakby co
Lolo08:39, 16.07.2023
Super, a co z drugą leśniczówką przy ul 6 sierpnia ? Tam też był ponad 100 letni budynek z kaflowym piecem i kuchnią i został zburzony.
lans w mediach16:04, 16.07.2023
Ooo? Tak? Nie wiedziałem. Bardzo cenna informacja! Na remont jednej ursynowskiej leśniczówki wydaje się 2,2 mln zł, a drugą się burzy? Dlaczego? To temat dla portalu Haloursynow na b. ciekawy artykuł!
6 9
nie przesadzaj, zeby prezydent miasta pojawiał sie przy smietnikach. Proponuję, zeby Dude poprosic o interwencję
3 0
Rafał Trzaskowski pobiera comiesięczną pensję za nadzór nad gospodarką śmieciową w stolicy i za nadzór nad MPO. Jego bliski podwładny trafił do aresztu pod zarzutem wzięcia łapówki 5.000.000 zł od MPO, czyli ten nadzór całkowicie zawiódł! Wobec zalegania ogromnych ilości śmieci na ursynowskich osiedlach Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej powinien codziennie objeżdżać naszą dzielnicę i rozwiązywać problemy z wywozem śmieci przez MPO. W ten sposób naprawiłby wizerunek ratusza zszargany ww. aferą łapówkarską.