Zamknij
REKLAMA

Zmarł wieloletni proboszcz parafii na Imielinie. "To był ksiądz przez duże K!"

14.22, 21.01.2023 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 10.54, 24.01.2023
Skomentuj SK/parafia św. Tomasza Ap.
REKLAMA

W wieku 83 lat zmarł wieloletni proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła na Imielinie - ks. prałat Tomasz Król. Był twórcą tej parafii i budowniczym kościoła przy ul. Dereniowej. 

W piątek po południu, po ciężkiej chorobie, zmarł ksiądz Tomasz Jerzy Król. Przez 29 lat twórca i proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie.

- Kończy się pewna era. Będzie nam Go bardzo brakowało - komentują parafianie.

Ksiądz Tomasz J. Król pochodził z Sochaczewa, urodził się 2 stycznia 1940 roku, a więc trzy tygodnie temu obchodził 83. urodziny. 

Jak informuje parafia św. Tomasza Apostoła:

Święcenia kapłańskie otrzymał 18 grudnia 1966 roku w Celestynowie z rąk biskupa Wacława Majewskiego. Po święceniach jako wikariusz posługiwał w następujących parafiach: w Celestynowie, Nadarzynie, Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie. W 1978 r. został proboszczem parafii Rybno w Dekanacie Sochaczewskim.

Kościół przy Dereniowej to dzieło jego życia

W 1983 roku rozpoczął organizację ośrodka duszpasterskiego na Ursynowie Południowym, a dokładniej na budującym się osiedlu Imielin. Potężna sylwetka kościoła przy ul. Dereniowej była dziełem jego życia.

Ksiądz Król tworzył naszą Parafię od podstaw, przeżył na Imielinie 40 lat, towarzysząc tysiącom ludzkich historii, radości i smutków, sprawując sakramenty, głosząc słowo Boże, prowadząc pokolenia tworzące dopiero co powstałe imielińskie osiedle ku Chrystusowi. Stanowił dla wielu punkt odniesienia – wsparcie duchowe i moralne.

- pisze parafia na swojej stronie internetowej w pożegnaniu swojego pierwszego proboszcza.

W swojej pracy duszpasterskiej ks. Król zwracał uwagę na promowanie kultury. Sam zresztą malował.

Otwartość na sztukę i zrozumienie ludzi sztuki to bez wątpienia główna cecha ks. Tomasza Króla. Dała ona owoce w postaci wydarzeń artystycznych, które na stałe wpisały się w historię kościoła św. Tomasza Apostoła. Do takich należą: Misteria Wschodnie, Groby Pańskie, cykliczne wystawy w Galerii na Emporach. Fenomenem na skalę kraju, stała się „Ursynowska zagroda”, zamieniana w okresie Bożego Narodzenia na Szopkę.

- tak księdza wspominał artysta plastyk Jerzy Derkacz na łamach "Passy" z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich.

W 1997 roku ksiądz Tomasz został kanonikiem, a w 2006 prałatem Kapituły Kampinosko-Bielańskiej. Odznaczony medalem "Ecclesiae populorumque servitum praestati" (Wyróżniającemu się w służbie dla Kościoła i narodu) przez ks. Józefa kard. Glempa.

"Dziadostwa ma nie być"

Proboszczem parafii na Imielinie ks. Tomasz był przez prawie 29 lat - do 30 czerwca 2012 roku. Po przejściu na emeryturę nadal pełnił posługę w kościele przy Dereniowej. Wierni bardzo ciepło go wspominają.

- Ksiądz Tomasz był osobą pełną ducha, kochał liturgię, zawsze można było z nim porozmawiać, zawsze miał dobre słowo - wspomina pan Michał, jeden z wiernych, którego 17 lat temu ksiądz przyjął do grona ministrantów.

- Zawsze pytał, jak żyję, jak się czuję, lubiłem jego rozmowy o jego początkach jako wikarego. Jego zdanie "dziadostwa ma nie być" zostało ze mną. Zawsze jak przygotowujemy asystę na liturgię, to mam przed sobą widok ks. Prałata, który ze stoickim spokojem mówi "dziadostwa ma nie być". Można powiedzieć, że był to Ksiądz przez duże K! - podsumowuje pan Michał.

AKTUALIZACJA: Jak informuje parafia, uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 28 stycznia w kościele św. Tomasza Ap. O godzinie 10 modlitwa różańcowa przy trumnie z ciałem ks. prałata, o 11 msza św. pogrzebowa, po której nastąpi przejazd na cmentarz w Sochaczewie, gdzie ciało zostanie złożone do grobu rodzinnego. Istnieje możliwość przejazdu autokarem na cmentarz w Sochaczewie i z powrotem.

(Sławek Kińczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

MoiMoi

18 5

''Dziadostwa ma nie być ''. Niech ta dewiza ma zastosowanie w życiu każdego z nas.
Spoczywaj w pokoju księże Tomaszu (*). 13:38, 22.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ParafiankaParafianka

7 4

Wychowałam się w jego parafii. Nawet po latach pamiętał kto jestem i pytał o rodzinę. Niech Bóg mu wynagrodzi całe dobro 22:51, 22.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

parafiankaparafianka

0 1

Odprawiał msze "po staremu" w niebieskiej kaplicy. I to było wspaniałe. Nie było tu chyba innego księdza, który by to robił. I kaplica była wypełniona po brzegi... 17:42, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%