Zamknij
REKLAMA

Gigantyczny ładunek jedzie przez Polskę. Wiemy, kiedy przejedzie przez Ursynów!

17.38, 16.11.2022 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 21.18, 16.11.2022
Skomentuj GDDKiA
REKLAMA

Ogromny konwój z transportem maszyny, która wydrąży tunel na trasie S19 wyruszył już w podróż i zbliża się do Warszawy. Wiemy już, kiedy pierwszy z nich dotrze i przejedzie przez Ursynów.

O konwoju pisaliśmy już 11 listopada. Ciężarówki ze specjalną platformą przewożą rozmontowaną tarczę TBM, która po dotarciu na miejsce i złożeniu będzie drążyła tunel na trasie S19 w miejscowości Babica koło Rzeszowa. 

Cały transport zostanie podzielony na czternaście zestawów transportowych w trzech konwojach. Zestawy będą musiały utrzymywać między sobą odpowiednią odległość. Stąd też cały „peleton” będzie mierzył ok. 4,5 km długości! Wrażenie robi także ciężar transportu. Pojedynczy zestaw do największych części razem z ładunkiem waży aż 500 ton.

- Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu. Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice zmiennej treści, mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz lokalne wsparcie policji - informuje Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Transport elementów potrzebnych do budowy tunelu w ciągu drogi S19 na południe od Rzeszowa właśnie rusza z Opola. pic.twitter.com/50nF1VKyWL

— Autostrady Polska (@Autostrady_Pol) November 11, 2022

Transport wyruszył z Opola. Punkt docelowy: Babica Kolonia pod Rzeszowem. Ze względu na rozmiary i wytrzymałość dróg i wiaduktów trasa poprowadzi nie najprostszą i najkrótszą drogą, ale przez... Warszawę. Jeden przejazd z Opola do Babicy może potrwać nawet 25 dni. Ostatni transport ma dotrzeć pod Rzeszów pod koniec stycznia przyszłego roku.

Kiedy transport pojawi się na Ursynowie?

Konwój z gigantyczną maszyną będzie jechał trasą ekspresową S2, czyli również Południową Obwodnicą Warszawy. Przez naszą dzielnicę przejedzie z pominięciem tunelu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała przybliżone terminy przejazdu konwoju przez poszczególne punkty.

W nocy z 18 na 19 listopada (piątek/sobota) kolumna TBM ok. godz. 23 przekroczy granicę woj. łódzkiego i mazowieckiego. Około godziny 5:30 dotrze do węzła Janki na trasie ekspresowej S8, gdzie zaplanowano postój do soboty 19 listopada do godziny 22. 

Jak informują drogowcy, transport będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nimi w granicach 20-30 km/h.

- W związku z tym, w czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S8 pomiędzy węzłami Kowiesy i Janki, możliwe będą utrudnienia na jezdni w kierunku Warszawy. W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych - apeluje GDDKiA.

UTRUDNIENIA NA TYM ODCINKU:

Około godziny 23:30 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany w rejonie MOP-u Gurba. Około północy transport przejedzie S8 w rejonie węzła Mszczonów Północ, gdzie pojazdy jadące w kierunku Warszawy będą mogły zjechać na drogę krajową nr 50. Dojadą nią do węzła Wiskitki, gdzie możliwy będzie wjazd na autostradę A2 w kierunku Warszawy.

Przerwę 45-minutową (od 00:45 do 1:30) zaplanowano w rejonie MOP Krze Duże (zamknięty ciąg główny S8 dla maszyny TBM) - wówczas ruch pojazdów będzie zapewniony po jezdni obsługującej MOP. Na węźle Młochów około godziny 3:20 zator drogowy utworzony za kolumną w kierunku Warszawy będzie rozładowany z wykorzystaniem ronda węzłowego. Ruch pojazdów w kierunku Wrocławia będzie odbywał się bez utrudnień.

Z soboty na niedzielę - Warszawa

W nocy z 19 na 20 listopada z soboty na niedzielę transport TBM pojawi się w Warszawie.

O godzinie 22 transport wyruszy drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy i węzła Opacz. Następnie drogą ekspresową S2 oraz ulicami Warszawy dotrze do węzła Lubelska (S17) ok. godz. 6, gdzie zaplanowano kolejny postój w ciągu S17 do 20 listopada (niedziela) do godz. 22.

W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S8 z węzła Janki do węzła Opacz, a następnie S2 do węzła Lubelska, może tworzyć się zator na jezdni S8 w kierunku Warszawy oraz S2 w kierunku Terespola. Transport, po wyjeździe z węzła Janki, będzie poruszał się drogą ekspresową S8. Następnie około godz. 23 na węźle Opacz konwój zjedzie na drogę ekspresową S2 (jezdnię zbiorczo-rozprowadzającą) w kierunku Terespola. Około północy kolumna przejedzie przez węzeł Warszawa Lotnisko, co spowoduje utrudnienia na ciągu głównym S2 w kierunku węzła Lubelska.

Następnie na węźle Puławska (przed tunelem S2) kolumna zjedzie z drogi ekspresowej i będzie poruszała się po drogach Ursynowa: ul. Puławska, Pileckiego, Ciszewskiego, Rodowicza Anody, Dolina Służewiecka, Wilanowska, Przyczółkowa) w godz. 00:30 - 3:00. 

Na węźle Wilanów w ciągu S2 (wylot z węzła w kierunku Terespola) zaplanowano 45-minutową przerwę. 

Około godz. 4 transport maszyny TBM będzie poruszał się drogą ekspresową S2 w kierunku Terespola (całą szerokością jezdni). Około godziny 5 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem jezdni zbiorczo-rozprowadzającej na węźle Patriotów. Okoły godziny 6 transport rozpocznie postój na jezdni S17 na węźle Lubelska. Kierowcy jadący od Zakrętu (DK2) będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu.

Noc z 20 na 21 listopada (niedziela/poniedziałek)

20 listopada (niedziela) o godzinie 22 transport maszyny TBM wyruszy drogą ekspresową 
S17 w kierunku Lublina do MOP Wola Korycka, gdzie około godziny 5:30 dotrze na kolejny postój. Będzie on trwać do 21 listopada (poniedziałek) do godz. 22.

Transport maszyny TBM będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nim w granicach 20-30 km/h. W związku z tym, w czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S17 pomiędzy węzłem Lubelska i węzłem Gończyce, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Lublina. 

GDDKiA prosi kierowców o korzystanie z tras alternatywnych. Na węźle Otwock około godziny 23:00 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem ronda węzłowego (pod S17). Około godziny 0:30 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem jezdni zbiorczo-rozprowadzającej na węźle Kołbiel. 

Przerwę 45-minutową (od 1:45 do 2:30) zaplanowano na węźle Lipówki (zamknięty ciąg główny S17 dla maszyny TBM) - ruch pojazdów będzie zapewniony po jezdni zbiorczo-rozprowadzającej obsługującej również MOP Pilawa.

Na obwodnicy Garwolina ok. godz. 3:20 możliwy postój kolumny TBM, umożliwiający rozładowanie zatoru w rejonie węzła Garwolin Zachód (dla pojazdów o masie całkowitej do 10 ton jadących w kierunku Lublina zalecany objazd przez Garwolin). 

Około godziny 4:15 kolumna TBM umożliwi rozładowanie zatoru drogowego w rejonie węzła Górzno. 
Około godziny 5:30 transport maszyny TBM dotrze do MOP Wola Korycka

Noc z 21 na 22 listopada (poniedziałek/wtorek)

21 listopada (poniedziałek) o godzinie 22 transport maszyny TBM wyruszy drogą ekspresową 
S17 w kierunku Lublina z MOP Wola Korycka, na kolejny postój do MOP Markuszów już na terenie województwa lubelskiego.

Transport maszyny TBM będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nim w granicach 20-30 km/h. W związku z tym, w czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S17 na jezdni w kierunku Lublina, mogą pojawić się utrudnienia.

GDDKiA prosi kierowców o korzystanie z tras alternatywnych. Około godziny 23:30 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany w rejonie MOP Niwa Babicka.

 

[ZT]21247[/ZT]

[ZT]21188[/ZT]

(Sławek Kińczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

mestymesty

8 19

"Skrót" przez Warszawę jest konieczny, bo żadna z dróg "na wprost" nie spełnia kryteriów? Natomiast koszt zniszczenia takim obciążeniem dróg i mostów w połowie Polski jakimś cudem uzasadnia... przewożenie tego w całości?! Maszyna przecież może być ostatecznie złożona w dowolnej hali, np. w Jasionce z kilkudziesięciu/kilkunastu lzejszych, mniejszych, wcześniej "podmontowanych" elementów. 19:09, 16.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PesymistaPesymista

2 0

Stawiam, że utknie na zjeździe z S2 w lewo na Puławską... a drugim punktem będzie zakręt w Pileckiego... Nieco latarni i sygnalizatorów świetlnych też może ucierpieć... 14:52, 18.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mati89Mati89

1 1

Wstyd i kompromitacja. Zamiast rozłożyć i złożyć to coś na miejscu to blokują pół polski żeby to przewieźć. Mówimy NiE dla blokowania Ursynowa! Dawajcie łapki w górę 14:45, 19.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%