Zamknij
REKLAMA

Bałtyckie złoto na Ursynowie. To miejsce warto odwiedzić! FOTO

12.35, 12.11.2022 Redakcja Haloursynow.pl
Skomentuj Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
REKLAMA

Jesienią marzy nam się ciepłe morze albo wyprawa w góry. Bałtyk nie jest w tym czasie szczególnie popularnym kierunkiem, a właśnie wtedy, na plażach można znaleźć najwięcej bursztynów. Ale my nie musimy jechać aż na północ, aby spotkać rodzicieli „bałtyckiego złota”. Rosną na miejscu.

W listopadzie jest kilka powodów, aby wybrać się do Ogrodu Botanicznego. Jednym z nich jest Kolekcja Mało Znanych Roślin Wrzosowatych, w której można kontemplować urodę potencjalnych dostarczycieli bursztynu: modrzewnika chińskiego i sośnicy japońskiej.

Narodziny bursztynu

Obecność tych dwóch gatunków drzew jest o tyle wyjątkowa, że ciężko jest odtworzyć w centrum Polski, specyficzny nadmorski klimat. Jednak, w północno-wschodnim narożniku powsińskiego ogrodu, się to udało.

Pod osłoną dębów i buków rosną prastare gatunki drzew, które zachowały się tylko na małych obszarach Dalekiego Wschodu: modrzewnik w górach wschodnich Chin, na wysokości 100-1500 m.n.p.m, a sośnica wyłącznie na wyspach Honsiu, Kiusiu i Sikoku.

Jak mówi biolog-florysta, Adam Kapler, do czasu epoki lodowcowej, drzewa te mogły lokalnie występować często także w Europie, w tym na terenach obecnie zalewanych przez Morze Bałtyckie.

- Obie te dendrologiczne osobliwości podejrzewa się obecnie o bycie tą tajemniczą sosną bursztynodajną (Pinus succinifera), z której obfitych „łez” powstał nasz nadmorski sukcynit – mówi naukowiec.

Modrzewnik o tej porze roku zachwyca głęboką, miodową lub niemal pomarańczową barwą opadających igiełek, które dzięki wysokiej, jak na tę porę roku, temperaturze nadal utrzymują się na drzewie. Sośnica za to pyszni się szmaragdową zielenią swoich igieł.

Kolorowa jesień

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w listopadzie jest byliniarnia, która powstała na bazie szkółek powsińskich. Kilka lat temu została zrewitalizowana i udostępniona dla zwiedzających.

Największą ekspozycją kolekcji bylin jest Ogród Bylinowy, w którym rośnie ponad 788 gatunków oraz odmian roślin ozdobnych, kwitnących od wczesnego lata do późnej jesieni.  Wciąż spotkamy tu kolorowe astry, chryzantemy, marcinki czy nagietki.

Pogoda sprzyja także krzewom i rajskim jabłoniom, które nadal uginają się od owoców. Zawsze warto także zajrzeć do oranżerii, która przez cały rok zachwyca egzotycznymi okazami z całego świata.

W niedzielę, 13 listopada o godz. 11 rozpocznie się spacer po Oranżerii z przewodnikiem. Obowiązuje bilet wstępu do ogrodu.

Wstęp do ogrodu od 28 października jest czynny codziennie od godz. 9 do 15. Ostatnie wejście do godz. 14. Oranżeria jest czynna od 10 do 14:30. Bilety kosztują 17 złotych (normalny) oraz 13 zł (ulgowy). Dzieci do 5. roku życia i seniorzy po 75. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Atrakcje ogrodu botanicznego w okresie jesiennym:

(Redakcja Haloursynow.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

miamamiama

1 0

Bardzo fajne zdjęcia, tylko brakuje podpisów co czytelnik widzi na tym zdjęciu. Kwitnące o tej porze roku rośliny - naprawdę ciekawe. 20:34, 12.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%