Zamknij
REKLAMA

Ambasador USA odwiedził Ursynów. Nazwał Polskę "supermocarstwem"

18.01, 03.11.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 18.50, 10.11.2022
Skomentuj SGGW
REKLAMA

Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych odwiedził w czwartek ursynowską Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Odsłonił tablicę pamiątkową pod 200-letnim drzewem, które wg legendy wyrosło z nasiona przekazanego przez pierwszego prezydenta USA. Nazwał też Polskę "supermocarstwem" w jednej dziedzinie.

Teren dzisiejszej SGGW ma duże związki ze Stanami Zjednoczonymi. To właśnie na terenie obecnego kampusu akademickiego 200 lat stał dworek, który zakupił po powrocie z USA Julian Ursyn Niemcewicz, założyciel Ursinowa. Legenda głosi, że orzech czarny, rosnący obok rektoratu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, został posadzony przez Niemcewicza z sadzonki, którą przekazał mu jego przyjaciel Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent USA.

"Wielka nauka nie zna granic"

Dziś Mark Brzeziński, ambasador USA, odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą drzewu. Razem z rektorem SGGW prof. Michałem Zasadą posadził też nowe drzewo w parku przed Aulą Kryształową, gdzie odbywają się najważniejsze uczelniane uroczystości. Jest to platan klonolistny. 

Brzeziński spotkał się też z naukowcami i studentami ursynowskiej uczelni. Ambasador podkreślał, że uwielbia spotkania z naukowcami. - Nie jest ważne, skąd jesteśmy. Wielka nauka nie zna granic - stwierdził gość SGGW.

Mark Brzeziński: Polska supermocarstwem humanitaryzmu

W rozmowach z polskimi i międzynarodowymi studentami pojawił się także wątek zaangażowania naszego kraju w pomoc Ukrainie. 

- Stany Zjednoczone bardzo doceniają umiejętność Polaków do natychmiastowej mobilizacji, aby pomagać innym. Szczególnie cieszy mnie aktywność młodego pokolenia. Polacy przyjęli miliony ukraińskich uchodźców w swoich domach z otwartymi ramionami. To piękny gest, który ukazuje Polskę jako supermocarstwo w dziedzinie humanitaryzmu - powiedział ambasador Mark Brzeziński.

(Redakcja Haloursynow.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

bi-abbi-ab

0 0

Wielki świat na Ursynowie 00:07, 04.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkanka Stokłosówmieszkanka Stokłosów

0 0

Na tablicy pod orzechem jest następujacy napis:
Juglans nigra L., the American black walnut
Presented to Julian Ursyn Niemcewicz during his stay in America in 1797-1807 by George Waskington, the first U.S. President, and planted to commemorate the visit of H.E. Mark Brzeziński, the United States Ambassador to Poland, to the Warsaw University of Life Sciences.
Gratulacje dla autorów. 15:45, 05.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%