Nie każdy wspólny pomysł z sąsiadem musi się skończyć jak w czechosłowackiej kreskówce "Sąsiedzi". Właśnie rusza Inicjatywa Sąsiedzka, która pomoże nawet najbardziej nieudolnym majsterkowiczom. Liczy się pomysł - dzięki miejskiemu programowi mogą powstać skwerki sąsiedzkie, warsztaty czy imprezy integracyjne.
To już druga edycja Inicjatyw Sąsiedzkich. Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców - szczególnie do tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w przygotowywaniu inicjatyw lokalnych. W ramach akcji można zgłosić pomysły, które zaktywizują naszych sąsiadów. Mogą to być różnego rodzaju aktywności i imprezy lub po prostu... wspólne tworzenie miejsca do spotkań.
- To unikalny program skierowany przede wszystkim do osób bez doświadczenia w pisaniu wniosków czy realizacji projektów. Ma zachęcać do realizacji pomysłów na integrację sąsiedzką, aktywizować społeczność lokalną. Wielkie zmiany społeczne zaczynają się od małych, lokalnych zmian - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
W ramach zeszłorocznej pierwszej edycji Inicjatyw Sąsiedzkich powstały na Ursynowie cztery projekty. Każdy z nich zintegrował lokalną społeczność i efekty niektórych możemy zobaczyć także dziś.
Na Stokłosach mieszkańcy zgłosili pomysł sąsiedzkiej choinki. Społeczność związana z klubokawiarnią "Słowo Daję" kupiła choinkę i w ramach warsztatów sąsiedzkich tworzono ozdoby świąteczne DIY. Później choinka ozdobiona stroikami wykonanymi przez mieszkańców stanęła w Pasażu Stokłosy.
Na Surowieckiego sąsiedzi wpadli na pomysł imprezy Eko Halloween. Pomysłodawcy zakupili z miejskich funduszy materiały do tworzenia strojów halloweenowych, dynie i inne "straszne" ozdoby. Stworzone podczas warsztatów przebrania upiorów służyły później do straszenia... pozostałych sąsiadów.
Na Zielonym Ursynowie powstały dwa pomysły w ramach Inicjatyw Sąsiedzkich. Najpierw został zorganizowany turniej sportowy z nagrodami w ramach święta Zielonego Ursynowa. Później sąsiedzi postanowili stworzyć ogródek społecznościowy. W okolicach Dzielnicowego Ośrodka Kultury na ul. Kajakowej grabili i porządkowali zieleń za pomocą zakupionych w ramach akcji narzędzi. Inicjatorem ogrodniczej integracji było Miejsce Aktywności Lokalnej.
Jak wziąć udział w drugiej edycji projektu? Wystarczy skrzyknąć się w co najmniej trójkę sąsiadów i zastanowić, czego brakuje na osiedlu: ławki na ploteczki, ogródka gdzie wspólnie można uprawiać rośliny, a może imprezy integracyjnej? Każda grupa pomysłodawców może liczyć na wsparcie finansowe swojego pomysłu w wysokości od 500 do 2000 złotych. O to jak zorganizować projekt nie trzeba się martwić - na każdym etapie ursynowianie mogą liczyć na pomoc zarówno w składaniu pomysłu jak i w jego późniejszej realizacji.
Na Ursynowie mieszkańcom pomaga Jan Wiśniewski. Można się z nim skontaktować mailowo pod adresem: [email protected] lub zadzwonić pod nr tel. 604 898 986. Doradca pomoże obmyślić pomysłodawcom formułę, a także doradzi w zamawianiu niezbędnych produktów. Wnioski można składać na stronie projektu.
8 2
Patrząc na te projekty z BO i ich późniejsze wykonanie i utrzymanie to w tym przypadku ilustracja Pata i Mata jest dobrane idealnie :-)