Anna Szumiec-Mitera, wieloletnia dyrektorka liceum "Kamyka", Marek Gaszyński, dziennikarz, autor tekstów do setek przebojów muzycznych i Franciszek Maśluszczak - malarz, rysownik i grafik, od zawsze na Ursynowie. To odznaczeni odznaką Zasłużony dla m. st. Warszawy. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się na specjalnej sesji Rady Dzielnicy.
Trzy wybitne postaci związane z Ursynowem wyróżnione. Rada Dzielnicy Ursynów zebrała się na uroczystej sesji w sobotę wieczorem, by nagrodzić troje wspaniałych warszawiaków oraz uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Mam nadzieję, że to początek nagradzania zasłużonych ludzi z naszej dzielnicy - mówiła Teresa Jurczyńska -Owczarek, wnioskodawczyni odznaczeń dla trójki ursynowian.
Rada m. st. Warszawy przyznała je jednogłośnie 28 czerwca. W sobotę wręczali je Ewa Janczar, radna miejska z Ursynowa oraz przewodniczący dzielnicowej rady: Michał Matejka, Ewa Cygańska, Katarzyna Polak i Tomasz Sieradz.
"Trzeba umieć różnić się pięknie"
Pierwsza odznaczona - Anna Szumiec-Mitera to wieloletni pedagog i dyrektor LXX L.O. im. Aleksandra Kamińskiego, popularnego "Kamyka". Jest pierwszą dyrektorką tej placówki, pełniła tę funkcję do końca roku szkolnego 2017/2018.
Wyraźnie wzruszona Szumiec-Mitera dziękowała za odznaczenie. W swoim pięknym przemówieniu podkreślała wartości, jakie wpajała przez lata swoim uczniom i idee, którymi kierowała się w swoim życiu. Zabrzmiały słowa prof. Aleksandra Kamińskiego, jakby ku przypomnieniu wszystkim obecnym politykom, którzy za chwilę będą startować w wyborach samorządowych.
- Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie idee prof. Aleksandra Kamińskiego. Gdyby nie jego mądrość życiowa, pedagogika i cały sztab szaroszeregowców, których miałam przyjemność spotkać i wielu rzeczy od nich się uczyć. Nauczyłam się, że można dyskutować, mieć różne zdania, ale Kamiński a potem inni mówili, że trzeba umieć różnić się pięknie. Że zawsze można wydyskutować, dojść do konsensusu, dla dobra zawsze czego ważniejszego, istotniejszego, niż nam się w danym momencie wydaje - mówiła odznaczona.
"Bycie warszawiakiem to wielka sprawa i zaszczyt"
Drugi z odznaczonych, Marek Gaszyński w podziękowaniu za nagrodę przygotował wiersz o Ursynowie "Lubię miejsca, w których mieszkam...", który zacytował zgromadzonym. Laureat to dziennikarz i prezenter muzyczny, napisał ponad 150 tekstów piosenek m.in. "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Nie zadzieraj nosa", a przede wszystkim "Snu o Warszawie" dla Czesława Niemena.
- Bycie warszawiakiem to wielka sprawa i zaszczyt. A jeśli za to jeszcze dostaję wyróżnienie od Państwa, to jest coś nadzwyczajnego! Szkoda, że nie dostałem tego w młodszym wieku, ale przynajmniej hiszpanka mi już nie grozi - żartował. Nawiązał do wykładu varsavianisty Jerzego Stanisława Majewskiego, który na początku sesji opowiadał o Warszawie z lat 1914-1918. U progu niepodległości w mieście pojawiła się grypa hiszpanka, która na całym świecie pochłonęła 50 mln ofiar.
"By piękno tu przefruwało..."
Trzeci z nowych właścicieli odznaki Zasłużony dla m.st. Warszawy to Franciszek Maśluszczak, artysta plastyk, malarz, grafik, mieszkaniec Ursynowa od początku, autor słynnej Drogi Krzyżowej w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego, wiele swoich prac oddał na aukcje charytatywne.
- Cieszę się, że zauważono także malarza, bo to zawód, który wymaga samotności, pracowni, ciszy, skupienia. Życzę wszystkiego dobrego ratuszowi, by piękno tu przefruwało. Różnych pobrzękadeł, złocistości, srebrzystości, księżyców, Bachów i świateł - jak powiada Gałczyński w jednym z wierszy. Niech żyje Polska! - zawołał Maśluszczak.
Uroczystość zakończyła się przyjęciem okolicznościowej uchwały z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie uświetnił chór Ars Chori, który zaśpiewał pieśni patriotyczne.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI W RATUSZU:
KJL12:12, 02.09.2018
Gratulacje dla FM.
oudzik7114:10, 02.09.2018
jak Ursynów to pewnie mieszkańcy alternatywy 4 ha ha ha ale archanioła to już niema
Zniesmak16:04, 03.09.2018
Dla mnie ci ludzie nie reprezentują nic prócz zatrważającego stanu kultury w naszej dzielnicy. Odkąd pamiętam ciągle ci ludzie dostają nagrody. Pan Maśluszczak chyba 15. Nie ma innych twórców na Ursynowie? W 200 000 dzielnicy nie ma młodych aktorów, muzyków, malarzy?
Kasia4908:52, 11.09.2018
W mojej opinii od 20 lat ciągle ci sami ludzie! Nagrodę powinna dostać pani dyrektor Beata Rusinowska! Wspaniały menadżer kultury i uczciwa dobra osoba! Więcej zrobiła dla kultury u nas na Zielonym Ursynowie niż te dziadki leśne.
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
Ucywilizują parkowanie na Romera - już się boję! Ile miejsc zniknie, co tu komu przeszkadza, co jest nie tak?
Wujek Maryjan
00:55, 2025-05-19
Gdzie jest Wolica? Ursynów skrywa swoją przeszłość
Wykład był mega fajny i szkoda żeby to miejsce zginęło więc polecam inicjatywę z tablicą. Dobrze pamiętać o historii małej historii lokalnej Stanisław z okolicy
Stanisław
19:44, 2025-05-18
Dni Ursynowa 2025. Wiemy, kto wystąpi!
a pisiorom ciągle żle!
Jary
16:02, 2025-05-18
Jak uniknąć faux pas podczas komunii.Radzi specjalistka
Na komunię dostałem różaniec oraz reprodukcję "Ostatniej wieczerzy" Leonarda Da Vinci. I byłem szczęśliwy. Nastrój był podniosły, uroczysty. A najmocniej przeżyłem błogosławieństwo od rodziców przed wejściem do kościoła.
Paulo
13:16, 2025-05-18
7 0
Niestety, ale masz rację. Maśluszczakowi się taka blaszka należy, ale chamowi Gaszyńskiemu absolutnie nie.