Zamknij

Inicjatywy na rzecz promowania zrównoważonego rozwoju w naszej dzielnicy

MATERIAŁ PARTNERA + 19:51, 06.06.2024 Aktualizacja: 19:57, 06.06.2024

Ostatnie lata mocno przyzwyczaiły nas do tego, jak bardzo nasza dzielnica może się zmienić. Z roku na rok zyskuje na jakości, dzięki czemu najgorsze lata mamy już dawno za sobą. Wiemy jednak, że wciąż przed nami wiele dodatkowej pracy. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie mieliśmy ostatnio i jakie też czekają nas lokalne inicjatywy środowiskowe, które promują zrównoważony rozwój na Ursynowie. Chodzi tu między innymi o projekty ogrodnictwa społecznościowego, programy recyklingu, przyjazne dla środowiska opcje transportu i innowacje elektroniczne.

Park linearny na Ursynowie

Przed nami jedna z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach. W listopadzie ubiegłego roku podpisana została umowa na prace budowlane związane z nowym parkiem nad obwodnicą wzdłuż ul. Płaskowickiej. Nowy park ma zostać otwarty w 2026 roku. Obejmować ma on powierzchnię aż 12 hektarów. Na miejscu ma zostać posadzonych ponad tysiąc drzew, ogromna ilość krzewów, bylin, traw ozdobnych. Na całej długości parku zaprojektowana została promenada, z której korzystać będą piesi i rowerzyści.

Dodatkowo, w parku pojawi się ogród deszczowy, strefa rekreacyjna oraz drewniany taras. Całość została podzielona na 6 odcinków, które będą realizowane etapami. W ten oto sposób część parku będzie już dostępna przed oficjalnym otwarciem. Koszt całej inwestycji na chwilę obecną ma wynieść ponad 42 miliony złotych! Warto też dodać, że prezydent miasta zapowiedział w przyszłości inwestycje związane z połączeniem Ursynowa z innymi dzielnicami dzięki nowej linii tramwajowej.

Korzystanie z edytorów PDF

Tym razem inicjatywa, do której zachęcamy wszystkich właścicieli mniejszych i większych firm, a nawet osób pracujących z domu. Chodzi bowiem o to, jak lokalne firmy mogą zmniejszyć ilość zużywanego papieru, korzystając z internetowych narzędzi PDF. Dziś można bowiem zdecydować się choćby na edytowanie PDF, co pozwala na kilka oszczędności. Zamiast za każdym razem drukować dokumenty na papierze, można całkowicie lub częściowo (choć wolimy tę pierwszą opcję) przestawić się na dokumenty w formie elektronicznej. Dzięki temu nie tylko ich obieg jest o wiele lepszy. Można liczyć bowiem na oszczędności właśnie na papierze, tuszu.

Typowy edytor PDF pozwala na to, aby dokonać zmian w dokumencie, kiedy nie trzeba go ponownie drukować. Nie można też zapominać, że elektroniczne pliki nie wymagają drogiego przechowywania, jak to ma miejsce z papierowymi dokumentami. Korzystanie z edytorów PDF sprawia, że modyfikacja PDF możliwa jest w kilka chwil i jest prosta dla każdego. Nie można zapominać również, że zazwyczaj edytor PDF online ma wbudowane inne funkcje, więc możliwa jest nie tylko edycja PDF, ale także konwersja, zmniejszanie rozmiaru, dzielenie i łączenie plików. Im mniej papieru, tym bardziej przyczyniamy się do ochrony środowiska!

Ursynów 2030 – Zrównoważony rozwój dzielnicy

Nie można zapominać, że już od kilku lat w naszej dzielnicy aktywnie działa program Ursynów 2030 – Zrównoważony rozwój dzielnicy. Odpowiada za niego Stowarzyszenie Otwarty Ursynów, którego zadaniem jest zmiana wyglądu całego regionu. Członkami stowarzyszenia są mieszkańcy dzielnicy, którym mocno zależy na wprowadzeniu zrównoważonego rozwoju do Ursynowa. W ramach programu mamy 3 punkty: Społeczeństwo, Środowisko oraz Gospodarka. Nas oczywiście najbardziej interesować będzie ten środkowy. Wśród postulatów mieszkańców znaleźć można między innymi zastąpienie soli piaskiem w okresie jesienno-zimowy przy odśnieżaniu dróg oraz chodników, specjalny program zazieleniania publicznych skwerów, posadzenie w czasie 5 lat minimum 15 tysięcy drzew, jak i rozwój obecnych terenów zielonych. Program ten oczywiście wymaga wsparcia ze strony radnych, jak i mieszkańców, którzy głosują choćby w ramach budżetu obywatelskiego.

Ursynowskie Kwiaty

Już tradycją staje się, że w dzielnicy odbywa się festyn ekologiczny „Ursynowskie kwiaty”. W świetny sposób łączy on dwie rzeczy - recykling oraz rozwój roślinności. Zabawa polega na tym, że każdy z mieszkańców może przynieść zużyte baterie, sprzęt elektryczny lub elektroniczny. Za określone rzeczy dostaje się kupony, a te można potem wymienić na sadzonki roślin. W pierwszej takiej akcji w 2024 roku przygotowano ponad 5000 sadzonek, które podzielone zostały na kwiaty balkonowe, byliny i pnącza oraz krzewy. Przekazany podczas akcji przez mieszkańców sprzęt elektroniczny zostanie szybko poddany recyklingowi, a odebrane rośliny być może ozdobią mieszkania, działki czy balkony. Sadzonki roślin będzie można odbierać za kupony w CH Ursynów.

Z nieco podobną zieloną akcją mamy do czynienia w przypadku wydarzenia więcej łąk kwietnych w dzielnicy. Każdy z mieszkańców może udać się do urzędu dzielnicy Ursynów po bezpłatne nasiona łąki kwietnej. Można odebrać do 2 torebek nasion, co powinno pozwolić na stworzenie łąki na powierzchni ok. 10 m2. Dzięki takiej łące można naprawiać negatywne skutki zmian klimatycznych. Przede wszystkim wydatnie zwiększają one retencję wody opadowej, utrzymują wilgoć, co też wpływa na niższą temperaturę, zwłaszcza w czasie upałów. Ponadto takie łąki wpływają na bioróżnorodność, stają się bezpiecznym miejscem dla wielu owadów, ptaków. Do tego po prostu prezentują się miłe dla oka.

Podsumowanie

Jak zatem widać, w naszej dzielnicy wciąż pojawiają się mniejsze lub większe programy związane ze zrównoważonym rozwojem. Specjalnie nie wymieniliśmy miejskich programów, które dotyczą choćby dofinansowania do zielonych źródeł energii czy ekologicznych rozwiązań w domu. Na nie mogą się bowiem decydować zarówno mieszkańcy, jak i firmy. To świetny czas na nowe inwestycje, a także oszczędności na energii.

(MATERIAŁ PARTNERA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%