Zamknij

Hydrolog z SGGW: "Cieszmy się z każdej kałuży!". Brak wody jest już katastrofalny

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 11:13, 18.08.2024 Aktualizacja: 11:25, 18.08.2024
Skomentuj pixabay pixabay

- Powinniśmy cieszyć się z każdej kałuży - mówi dr hab. Mateusz Grygoruk, hydrolog z SGGW. Polska cierpi na brak wody i jeśli nie przestaniemy robić ze środowiska swojego niewolnika, będziemy mieli coraz więcej problemów. 

Przez ostatnie 50 lat walczyliśmy z powodzią. O suszy mało kto mówił, bo nie było jej tak bardzo widać. Teraz wystarczy porozmawiać z pierwszym lepszym rolnikiem, robiliśmy badania społeczne, i to nie powódź jest największym zagrożeniem a susza

- mówi hydrolog dr hab. Mateusz Grygoruk.

- Mamy 600 mm opadów w Polsce, z czego 450 paruje. Jedynie 150 mm - 1/4 z tego, co spada - odpływa naszymi rzekami i jesteśmy w stanie coś z nimi zrobić - zauważył hydrolog. 

„Gdyby złapać wodę do jednego wiadra…”

To jeszcze nie pokazuje, ile wody mamy w Polsce. Wskaźników, które odpowiadają na to pytanie, jest wiele. Każdy odnosi się do czegoś innego. I tak na jednego mieszkańca Polski rocznie odpływa rzekami 1240 metrów sześciennych wody. To stawia nas w Europie na trzecim miejscu od końca - przed Maltą i Cyprem. 

Ale nie wiem, czy to jest dobry wskaźnik. Mamy tyle rzek, ile mamy, pada tyle, ile pada i możemy sobie dzielić i mnożyć. Interesującymi wskaźnikami są wskaźniki wody, którą zbieramy jako kraj. W Polsce zbieramy 6,5% odpływu, czyli gdyby wodę ze wszystkich polskich rzek złapać do jednego wiadra, to 6,5% z tego wiadra jesteśmy w stanie zretencjonować

- mówił hydrolog.

Gdyby jednak wziąć pod uwagę wszystkie pozostałe zbiorniki wodne oraz glebę, robi się już z tego 20%. To też nie oznacza, że tyle Polska zatrzymuje. Człowiek jest najsłabszym ogniwem.

Dwa lata temu widziałem, jak po dużej ulewie na trawniku zrobiła się duża kałuża i już przyszła obsługa i wywaliła krawężnik, żeby ta woda spłynęła do kanalizacji deszczowej.

My powinniśmy się cieszyć z każdej kałuży, bo przy tym, co się dzieje w klimacie, czyli suszy rozdzielanej gwałtownymi suszami, musimy zbierać wodę

- przekonuje dr Grygoruk. 

Wszyscy będą wegetarianami

Tylko gdzie i jak zbierać tę wodę? Powinniśmy budować zbiorniki retencyjne tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Na przykład przy elektrowniach, gdzie woda także jest potrzebna i to w dużych ilościach. Jednak przede wszystkim trzeba się zastanowić: jaki jest cel jej zbierania?

Budujemy zbiornik, żeby na przykład była woda do pożaru. Po paru latach ten zbiornik jest cały zarośnięty i z tą wodą nie da się nic zrobić. Więc wydaje mi się, że powinno być jej rozproszenie w krajobrazie. Wody w zasadzie nie da się transportować. Kiedy jest rozproszona w krajobrazie, pozwala na stabilizację odpływu w rzekach 

- tłumaczy hydrolog.

Stąd też zdaniem dr Grygoruka w Polsce powinno się utrzymywać bagna czy oczka wodne. Im więcej, tym lepiej. Przypomina przy tym, że nic nie jest za darmo. Rolnicy - którzy zużywają ogromne ilości wody do upraw - będą musieli na przykład zrezygnować z siania na całym polu. Z czasem trzeba też będzie zrezygnować z innych rzeczy.

- Musimy sobie to uświadomić, o tym już Einstein mówił, że ludzie muszą przejść na wegetarianizm prędzej czy później. To się stanie, możemy to teraz krytykować, sam nie jestem wegetarianinem, ale to jest ochrona zasobów wodnych. Najbardziej problematycznym dla zasobów wodnych produktem jest wołowina, mięso - mówi naukowiec SGGW.

Trzeba pamiętać, że gdy skończy się woda, skończy się życie. Jednocześnie dr Grygoruk zapewnia, że... woda nigdy się nie kończy. Przynajmniej w skali globalnej.

Woda nie skończy się jako zasób, natomiast może się skończyć w pewnym miejscu. Wody mamy tyle samo na Ziemi, ile mieliśmy, i będziemy jej mieli zawsze tyle samo

- ocenia dr Grygoruk. 

„Dbamy, bo to się nam opłaca”

Jednocześnie nie ma prostego przepisu na problemy z wodą. Budowa zbiorników czy ograniczenie hodowli bydła i trzody chlewnej to jedno. Potrzebne są także działania dostosowane do ciągle zmieniających się warunków. Potrzebna jest elastyczność. 

- To wymaga dużej odpowiedzialności i wiedzy od ludzi. Bycie elastycznym wymaga cedowania na niższe szczeble. To nie tak, że robimy to, co nam powiedzą. Są opcje. Jeżeli jest sucho, to nie kosisz. Jeżeli jest mokro, to nie możesz kosić. Nie ma tak, że coś odhaczymy i idziemy dalej - stwierdza dr Grygoruk.

Jak mówi hydrolog, traktujemy środowisko jak niewolnika. To wygodne, ale nieopłacalne. Z Ziemią należy się dogadać, spojrzeć na to wszystko okiem kapitalisty. Wszystko jest możliwe, ale niczego bez kosztów nie będzie.

- To nie tak, że dbamy o rzekę, bo nam się chce, żeby była ładna. To się nam opłaca. Dbamy o środowisko po to, żeby dawało nam mierzalne korzyści. W postaci czystego powietrza, cienia, dobrej jakości i dobrej ilości wody - przekonywał naukowiec.

Dlatego należy usiąść i zastanowić się, co nam się opłaca. Im szybciej, tym lepiej. Natura już zaczęła wysyłać znaki ostrzegawcze. Najlepszym przykładem jest Odra. Ochrona wody - jak zauważył dr Grygoruk - to ochrona całego ekosystemu. Tymczasem…

- Stan polskich wód jest zły, mówiąc eufemistycznie, bo tak naprawdę jest opłakany - podkreślił dr Mateusz Grygoruk.

Hydrolog wystąpił na Festiwalu Nowe Oświecenie w UCK Alternatywy.
*artykuł ukazał się po raz pierwszy na Haloursynow.pl w listopadzie 2022 r.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

NatoliniankaNatolinianka

5 2

W Warszawie była przez pół roku ogromna oszczędność wody, gdy opłaty za odbiór śmieci wyliczano wg zużycia wody. Ludzie się zdyscyplinowali i oszczędzali wodę. Ratusz postanowił to zmienić i wyszło, ze wody coraz mniej a góra pieniędzy za wywóz śmieci rośnie ponad miarę.Ręce opadają. 11:27, 18.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FermentFerment

1 2

Siejąc ferment... 22:23, 19.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RosółRosół

0 1

Lata zaniedbań w zakresie retencji z pewnością nie mają tu nic wspólnego. Woda na Ziemi nie znika w magiczny sposób, po prostu politycy zajęci są ogłupianiem i wyciskaniem społeczeństwa zamiast budowaniem dobrobytu kraju. A jak tylko coś się wspomni o inwestycjach, budowach, planach i projektach, to jest MEGALOMANIA, bo po co u nas skoro w Berlinie już mają... Żałosne. 12:34, 20.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%