Zamknij

Zasiedzenie nieruchomości – co kryje się za tym pojęciem?

15:48, 01.10.2024 Aktualizacja: 15:48, 01.10.2024

Zakup mieszkania, domu lub gruntu to dziś nie jedyny sposób na to, by stać się pełnoprawnym właścicielem danej nieruchomości. Istnieje jeszcze zasiedzenie – instytucja prawa cywilnego, która umożliwia nabycie rzeczy bez wcześniejszego posiadania tytułu prawnego do dysponowania nią. Według prawa posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność wtedy, gdy posiada ją nieprzerwanie od 20 lat, jako tak zwany „posiadacz samoistny”. Warto przy tym mieć świadomość, że zasiedzenie nieruchomości jest możliwe również wtedy, gdy mamy do czynienia ze „złą wiarą”. Czym właściwie jest „zła wiara” i jak uchronić się przed przejęciem nieruchomości przez obcą osobę? Poznaj najważniejsze informacje!

Zła wiara a zasiedzenie nieruchomości oraz sposoby na zakłócenie jego biegu

Istnieją diametralne różnice między zasiedzeniem w dobrej wierze, a dokonaniem tego w złych zamiarach. Najważniejsza polega na rodzaju intencji osoby; w przypadku, gdy zdaje ona sobie sprawę z braku praw do nieruchomości, a mimo to dokłada wszelkich starań ku temu, by ją uzyskać, interpretowane jest to jako działanie w złej wierze. Należy przy tym pamiętać, że przedmiotem zasiedzenia może być nie tylko nieruchomość budynkowa, lecz także gruntowa. Z racji istnienia domniemania dobrej wiary, należy udowodnić stan posiadania i czas posiadania. Dowodami w sprawie o zasiedzenie mogą być między innymi: zeznania świadków, czy dokumenty poświadczające stan posiadania nieruchomości przez daną osobę (np. rachunki za prace remontowe, wnioski o pozwolenie na budowę, potwierdzenie dokonania opłaty podatku od nieruchomości). Istnieją także sposoby na zakłócenie biegu zasiedzenia – uniemożliwienie posiadaczowi nabycia nieruchomości. Niemniej takie sprawy wymagają nie tylko przedstawienia odpowiednich dowodów, ale głównie specjalistycznej wiedzy prawniczej.

W jaki sposób uchronić się przed zasiedzeniem?

Jesteś właścicielem nieruchomości? Pamiętaj, by kontrolować regularnie to, co się z nią dzieje! W momencie zauważenia, że ktokolwiek bez Twojej wiedzy użytkuje grunt, mieszkanie czy dom będący Twoją własnością, powinieneś poczynić niezbędne kroki w celu wyjaśnienia całej tej sytuacji. Każda sprawa dotycząca zasiedzenia powinna być ściśle konsultowana z prawnikiem – niewiedza może okazać się bowiem naprawdę bolesna w skutkach. Chcąc uchronić się przed zasiedzeniem, należy przede wszystkim zasięgnąć profesjonalnej porady, bądź wsparcia osoby z wieloletnim doświadczeniem – adwokata lub radcy prawnego.

Wiele informacji na temat zasiedzenia można pozyskać ze strony https://adwokat-kunicka.pl/adwokat-jelenia-gora/, która zawiera szereg informacji na temat różnych aspektów prawnych tego zagadnienia. Adwokat Lidia Kunicka dzieli się swoją wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi kwestią zasiedzenia, jego specyfiką a także przebiegiem sprawy sądowej.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%