Chcesz wyrobić paszport? Zanim jednak udasz się w odpowiednie miejsce w tym celu, musisz przygotować odpowiednie dokumenty. Według informacji opublikowanych na stronie http://iledać.pl/wyrobienie-paszportu/ będziesz potrzebował przede wszystkim aktualnej kolorowej fotografii, którą należy wykonać przed złożeniem wniosku nie wcześniej niż pół roku. Poza fotografią równie istotne będzie potwierdzenie zapłacenia za wydanie paszportu. Paszport można opłacić przez Internet, w kasie w urzędzie lub przy stanowisku obsługi. Kolejny ważny dokument to oczywiście wniosek paszportowy. Taki wniosek dostępny jest również w punkcie paszportowym, a zatem bez problemu można wypełnić go już na miejscu.
Według informacji podanych na stronie iledać.pl warto pamiętać również o tym, że w niektórych przypadkach urzędnik może wymagać od Ciebie także innych niż wspomniane wyżej dokumentów. Jakich? Wszystkie informacje zostaną Ci przekazane w trakcie Twojej wizyty w urzędzie.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Standardowo kwota wynosi 140 złotych. W niektórych przypadkach można otrzymać zniżkę, ale tylko w sytuacji, gdy jest się do niej uprawnionym. Kto może liczyć na zniżkę w wysokości 50%? Przede wszystkim emeryci, renciści, uczniowie, studenci, osoby niepełnosprawne oraz rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny. Ze zniżki mogą skorzystać także ofiary wojenne, kombatanci, osoby, które otrzymują społeczny zasiłek oraz te, które mieszkają w zakładach opiekuńczych i domach opieki społecznej. Okazuje się, że zniżka przysługuje również osobom będącym na utrzymaniu emerytów, rencistów lub osób niepełnosprawnych.
Po skorzystaniu ze zniżki na wyrobienie paszportu zamiast 140 złotych zapłacisz 70. Dzieci niepełnosprawne należące do wielodzietnych rodzin lub uczniowie, którzy nie ukończyli 26 roku życia, pochodzący również z rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na jeszcze mniejszą kwotę. W takim przypadku cena za wyrobienie paszportu wynosi 35 złotych.
Ulg nie można ze sobą zsumować. A zatem, jeśli przysługuje Ci zarówno jedna, jak i druga ulga, wybierz tę, która jest dla Ciebie finansowo najkorzystniejsza. Pamiętaj oczywiście o tym, że musisz udokumentować swoje uprawnienie do ulgi, więc potrzebny będzie dokument potwierdzający prawo do skorzystania z ulgi. Na szczęście nawet bez tego opłata paszportowa składana podczas złożenia wniosku nie jest wysoka, a wydany dokument paszportowy posłuży przez wiele lat, chyba że chodzi o wydanie paszportu tymczasowego.
Wyrobienie paszportu może kosztować mniej niż 140 złotych także w sytuacji, gdy dana osoba zmieniła swoje nazwisko po ślubie, przeszła zmianę wyglądu i musi uaktualnić zdjęcie w paszporcie lub nie ma już miejsca w swoim paszporcie na kolejne stemple graniczne.
Jest także sposób na wydanie dokumentu paszportowego za darmo. Z opłat zwolnieni są jedynie osoby, które mają więcej niż 70 lat, żołnierze, którzy odbywają swoją służbę za granicą oraz te osoby, które mają zasiłek ze społecznej opieki czy mieszkają w domach opieki i muszą wyjechać poza granice państwa na leczenie.
Ile trwa wyrobienie paszportu? Zgodnie z przepisami na wydanie paszportu czeka się 30 dni. Termin ten oczywiście może się wydłużyć, w zależności od ilości wniosków, które wpłyną w danym okresie. Jeśli Twój dokument będzie gotowy, otrzymasz informację na wskazany przez siebie adres e-mail lub przez SMS. Trzeba jednak pamiętać, że przy wielu dokumentach paszportowych całość może się nieco wydłużyć. Po dodatkowe informacje w sprawie dokumentów paszportowych lub tego, jak uzyskać paszport tymczasowy, warto zajrzeć na stronę rządową lub sprawdzić Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 9 września 2022 r.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz