Żłobek przy Cynamonowej już prawie gotowy na przyjęcie dzieci. Pozostaje jeszcze wyposażenie placówki i we wrześniu placówka otwiera swoje podwoje. Dzielnica właśnie otrzymała dofinansowanie na nowe miejsca opieki nad maluchami.
Budowa żłobka przy Cynamonowej przebiegała w iście ekspresowym tempie. Wykonawca wszedł na plac budowy w styczniu 2018 roku, a dziś budynek jest już gotowy. Trwają odbiory techniczne i przygotowywane są postępowania przetargowe na wyposażenie. We wrześniu znajdzie się tu miejsca dla 150 maluchów.
Drugi budowany żłobek na Ursynowie znajduje się na ul. Kazury, w samym sercu osiedla "Wyżyny". Jego mury sięgają już pierwszego piętra. Prace mają się pod koniec tego roku, a więc rekrutacja do placówki - także przewidzianej na 150 dzieci - ruszy dopiero w 2020 roku.
Oba żłobki to pierwsze od 25 lat nowe miejsca dla najmłodszych, jakie pojawią się w naszej dzielnicy. A na Ursynowie brakuje ich ok. 700.
Są pieniądze z resortu pracy, będą z Unii Europejskiej?
Dzielnica właśnie pochwaliła się, że dostała dofinansowanie zewnętrzne na dokończeniu obu żłobków. W sumie z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 "Maluch+" 2019 ratusz dostał 4,3 mln złotych, z czego 1 mln pójdzie na Cynamonową, a 3,3 mln na Kazury.
Ale to nie koniec. 20 marca urząd złożył wniosek o dofinansowanie dla Przedszkola Specjalnego nr 213 pod nazwą "Przedszkole Marzeń" ze środków unijnych. W ramach tego programu 47 dzieci niepełnosprawnych z tego przedszkola będzie mogło skorzystać z zajęć z dogoterapii, arteterapii, hipoterapii, treningów umiejętności emocjonalnych i społecznych oraz multimedialnych zajęć grupowych rozwijających komunikację. W grę wchodzi dotacja w wysokości ponad 300 tys. złotych. To czy ursynowska placówka ją dostnie okaże się w trzecim kwartale.
ZOBACZ ZDJĘCIA NOWYCH ŻŁOBKÓW W BUDOWIE:
Kazur16:22, 25.03.2019
No cóż... Mieszkańcy osiedla Kazury mogą tylko pozazdrościć tak zaprojektowanego żłobka, bo żłobek przy Cynamonowej jest parterowy, daleko od bloku mieszkalnego, ma wejście bezpośrednio od głównej ulicy Cynamonowej, tam też usytuowane są miejsca postojowe. A na Kazury piętrowy kolos budynku wchodzi mieszkańcom w okna, zabrał całą przestrzeń między okolicznymi blokami, o zniszonej zieleni i wycince drzew nawet nie wspominając... A problem zagospodarowania terenu przed frontem i tzw. obsługi komunikacyjnej to jakiś chocholi taniec włodarzy i ciągłe zmiany, które ustaleń nijak się mają do zgłoszonych postulatów mieszkańców w tej materii. Masakra i armagedon komunikacyjny nas czeka Drodzy Sąsiedzi już wkrótce. A na szali TYLKO bezpieczeństwo nas i naszych dzieci...
mamamai17:40, 25.03.2019
czy żłobek na cynomonowej jest żłobkiem do którego mogą rekrutować się wszystkie dzieci. Bo ja mam info ze nie a nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia tej ze informacji. Ponoć do żłobek projektówy i pierwszeństwo mają matki na bezrobotnym i wychowawczym. Czy to prawda???
Moliness19:45, 25.03.2019
Tak. Prawda.
StasioJasio19:56, 25.03.2019
chyba o czyms nie wiem lub moze pomrocznosc jasna mnie dopadla - gdzie masz 'miejsca postojowe' od cynamonowej = fakt, jest tam pare miejsc ktore sa wiecznie zajete i oddziela je trawnik od chodnika - a zlobek jako taki nie ma wlasnego parkingu -czy podjazdu dla osob co beda chcialy zostawic maluchy - oczywiscie wszystko to spowoduje ze posiadacze aut kolejny raz beda narzekac ze niemaja gdzie parkowac ":)
Kazur21:30, 25.03.2019
@stasiojasio - miejsca postojowe - łącznie 5, w tym 1 dla osób niepełnosprawnych - dla osób dowożących dzieci do żłobka przy Cynamonowe,j znajdują się obok wejścia, za bramą wjazdową, właśnie od ulicy Cynamonowej. Chodzi o to, że są to miejsca zaprojektowane i wykonane od strony drogi, a nie wewnątrz osiedla, pod oknami mieszkańców i obok ciągów pieszo-jezdnych czy osiedlowego placu zabaw, tak jak zaplanowano to właśnie przy Kazury niestety. A to jest zasadnicza różnica z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich osób, zarówno mieszkańców tego osiedla jak i opiekunów dzieci, które będą uczęszczać do tej placówki.
StasioJasio11:17, 26.03.2019
@Kazur a no masz racje jak widac - ostatnio jak przechodzilem - to byla wysypana ziemia i wyrownana - sadzilem ze to jakis trawnik-ogrodek robia - a tu zrobiili parking -
Kronik13:51, 28.03.2019
Niestety przestrzeń "międzyblokowa" bardzo szybko może zmienić się w kolejną dziką, przeskalowana inwestycje jak Zakątek Cybisa, czy nowy "Zameczek" na Lanciego. Miejsc w żłobkach jest bardzo mało. Dobrze, że stanie tam żłobek a nie kolejny blok. Czasy ładnie zaprojektowanej przestrzennie dzielnicy już dawno minęły...
kazur16:49, 29.03.2019
Niestety żłobek przy Kazury też jest znacznie przeskalowany. Zamiast planowanego na tej przestrzeni budynku dla 75 dzieci, stoi już piętrowy moloch dwa razy większy. A przestrzeń w którą został wciśnięty od lat 80tych nie podwoiła się... Żłobki są potrzebne ale powinny być projektowane z głową i z uwzględnieniem najbliższego otoczenia czyli okolicznych mieszkańców oraz istniejącej infrastruktury czy zieleni, tym bardziej, że to środek osiedla. Wewnętrzne ciągi pieszo jezdne to nie droga gminna, którą jest Cynamonowa. Bez ograniczenia wjazdu pod żłobek od samego początku, za kilka miesięcy czeka nas wszystkich (rodziców z dziećmi i mieszkańców) samochodowy armagedon i dalsza dewastacja osiedla. Nadzieja w tym, że Ratusz zdecyduje się na promocję dobrych rozwiązań i szlabanem oraz wprowadzeniem strefy zamieszkania na tym odcinku ograniczy wjazd na teren miejski, z wyłączeniem osób niepełnosprawnych i dostaw do żłobka. Oby.
Pozostałe komentarze
mamamai21:20, 25.03.2019
Moliness a gdzie tą informację mogę znaleźć? Bo na stronie Miasta tam gdzie są informacje o żłobkach nic nie ma na temat tego, że ten żłobek ma być projektowy. Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji. Wiem o tym od dyrektorki żłobka, do którego aktualnie chodzi moja córka a ona sama nie wiem do kogo mam się złości w tej sprawie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Blok na Ursynowie zawali się? Mieszkańcy przerażeni
Zwracam uwagę, że żadne wzmacnianie części nadziemniej nie pomoże, bo przyczyna leży w podłożu gruntowym, którą należy wyeliminowąć w pierwszej kolejności. Przeczytałem w innym artykule, że jedna z części budynku posadowiona na iłach, które są gruntami ekspansywnymi. Jeśli tak jest to, wykonanie po sąsiedzku tunelu, który obniżył poziom wód gruntowych w całej okolicy rzeczywiście może przyczyniać się do wzmożonych osiadań. W takich przypadkachtrzeba wykonac posadowienie pośrednie pod budynkiem, czyli np. pale wiercone Jet Grouting, które podeprą istniejące fundamenty o głębsze warstwy gruntowe o odpowiedniej nośności. Dopiero po zatrzymaniu osiadań można przystąpić do spinania części nadziemnej i łatania dziur.
KAAN Technik
22:23, 2026-06-21
Psia Górka na Ursynowie nagrodzona!
nasi mali przyjaciele i chodzący i latający potrzebują wody do picia - życia
@
19:35, 2026-06-21
Parking na Polinezyjskiej gotowy. Czemu tak długo?
Cóż przy foto panek (dawny kiosk ruchu) ul. Polinezyjska do dzisiaj są popękane płytki chodnikowe przy słupku które powstały w trakcie naprawy i są do dzisiaj.... i nikt tego nie widział i odebrał pierwszy odcinek
emeryt
17:44, 2026-06-21
Kempa straci funkcję w radzie nadzorczej Szpitala Połud
Co to za kara, usunięcie że stanowiska? Niech oddaje wszystkie "ciężko" zarobione pieniądze skoro niczego nie przypilnował i nadzór żaden. I wynocha z Urzędu Dzielnicy. Z takimi kompetencjami ..... pewnie kolejną karą będzie oddelegowanie do Parlamentu Europejskiego. Załatwią mu kolesie z KO. Taki zwykle los spotyka nieudaczników partyjnych. A tam to już raj na ziemi. Nóż się w kieszeni otwiera.
Anik
14:16, 2026-06-21