Zamknij

W czwartek odbierz nasiona i zasiej łąkę kwietną!

15:25, 20.03.2024 [email protected] Aktualizacja: 16:48, 20.03.2024
Skomentuj NZ NZ

Na początku marca akcja cieszyła się dużą popularnością, a w czwartek powtórka! W dwóch punktach Ursynowa w pierwszy dzień wiosny będzie można odebrać bezpłatny pakiet nasion i wysiać własną łąkę kwietną.

Pierwsze rozdawanie nasion łąki kwietnej miało miejsce 3 marca, pakiety zniknęły szybko. Wiele osób dopytywało o terminy kolejnych takich akcji na Ursynowie. Mamy odpowiedź! Bezpłatne pakiety z nasionami będą rozdawane po raz drugi w pierwszy dzień wiosny, a więc w czwartek, 21 marca!

Darmowe pakiety nasion będzie można odbierać w urzędzie dzielnicy przy al. KEN 61 oraz w MAL przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury "Ursynów" przy ul. Kajakowej 12b (przystanek Bogatki) w godzinach ich pracy. Urząd jest czynny w godz. 8-16, a DOK - 9-17.

- Jedna osoba może otrzymać do 2 torebek nasion. Jest to ilość wystarczająca na założenie łąki na powierzchni ok. 10 mkw. Liczba torebek z nasionami jest ograniczona - informuje ursynowski ratusz.

Nasiona wydawane będą przy okazji z okazji przypadającego jutro pierwszego dnia wiosny. Kolejne okazje: 28 marca z okazji Światowego Dnia Doceniania Chwastów oraz 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi.

Jak zasiać łąkę kwietną?

Nasiona najlepiej wysiać jeszcze w tym roku - wczesną wiosną lub wczesną jesienią.

Zanim zaczniemy zakładać łąkę zamiast istniejącego trawnika, przyjrzyjmy się rosnącym tam roślinom. Możliwe, że na terenie, na którym planowaliśmy założenie łąki kwietnej, rośnie już duża ilość różnych gatunków i nie warto akurat w tym miejscu burzyć już dobrze funkcjonującego ekosystemu.

Sprawdźmy, czy nie są to gatunki inwazyjne, których z pewnością warto pozbyć się z terenu. W rozpoznaniu gatunków roślin mogą Ci pomóc książki do oznaczania gatunków roślin łąkowych, czy też aplikacje do rozpoznawania roślin.

- doradza stołeczny ratusz.

Dlaczego warto mieć łąkę kwietną?

Łąki kwietne pomagają zmniejszać negatywne skutki zmian klimatycznych, ponieważ zwiększają retencję wody opadowej na danym terenie. Rzadko koszone tereny z roślinami łąkowymi utrzymują wilgoć, przez co znacznie obniżają temperaturę otoczenia. Zwiększając powierzchnię łąk kwietnych, zmniejszamy ryzyko podtopień lokalnych. 

Łąki kwietne sprzyjają także bioróżnorodności, np. dają bazę pokarmową dla ptaków, w postaci nasion traw oraz owadów bytujących w trawach. Warto pamiętać, że ptaki, owady, pająki zamieszkujące trawy są również wrogami naturalnymi kleszczy. Poza tym dzięki dużej różnorodności barw i form, łąki kwietne są pięknym urozmaiceniem krajobrazowym, są również dobrymi roślinami antysmogowymi.

[ZT]27062[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

AntyOszołomAntyOszołom

4 1

Ratusz to niech się zajmie poważnymi sprawami a nie fazami z chorej głowy duperelami, czy Ci ludzie są poważni?? 18:31, 21.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Juzek BonkJuzek Bonk

3 2

Jak chodzą słuchy, Pan Prezydent będzie osobiście dawał gratis wiaderko piasku, łopatkę i 2 litry Trzaskowianki.
12:42, 22.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PafnucyPafnucy

0 0

Bardzo miła inicjatywa. Takie łąki są dekoracyjne i kolorowe. Spokojnie mogłyby być zamiast jakiejś kory sosnowej. 21:22, 22.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%