Zamknij

Sprzątanie po pożarze – czy jest niebezpieczne?

10:53, 12.12.2023 ARTYKUŁ REKLAMOWY Aktualizacja: 20:24, 15.02.2024

Nieodpowiednio przeprowadzone czyszczenie po pożarze przez osoby bez doświadczenia i bez odpowiedniego sprzętu, jest bardzo niebezpieczne. Jest wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, aby sprzątanie po pożarze przeprowadzić w sposób rzetelny i przede wszystkim bezpieczny.

Sprzątanie po pożarze – od czego zacząć?

Sprzątanie po pożarze należy rozpocząć możliwie jak najszybciej po ugaszeniu pożaru, jednak do prac można przystąpić dopiero po zakończeniu oględzin przez rzeczoznawcę oraz ustaleniu, że konstrukcja nie grozi zawaleniem. Przed przybyciem rzeczoznawcy nie należy podejmować się sprzątania pogorzeliska, gdyż może to zafałszować faktyczny stan szkód. Dlaczego tak ważne jest, aby niezwłocznie rozpocząć usuwanie skutków pożaru? Sadza w połączeniu z wilgocią zmienia się w środowisko kwasowe i ma bardzo silne działanie destrukcyjne, szczególnie na niektóre powierzchnie. Do takich powierzchni zaliczamy chociażby elementy chromowane, blaty MDF, czy akwarelowe obrazy, które pod wpływem działania sadzy mogą się odbarwić.

Czyszczenie po pożarze - czy jest niebezpieczne?

Nie ulega wątpliwości, że każde miejsce po pożarze jest niebezpieczne. Dlatego przy usuwaniu skutków pożaru priorytetem bez wątpienia zawsze powinno być bezpieczeństwo, bez względu na to, czy jest to sprzątanie po pożarze hali, domu, mieszkania, czy innego miejsca. Specjaliści zawodowo zajmujący się usuwaniem skutków pożaru stosują zasadę, że na miejscu pogorzeliska wszystko jest niebezpieczne do momentu, aż będziemy w stanie ustalić, że jest przeciwnie. Czyszczenie po pożarze powinno być wykonywane z użyciem specjalistycznego sprzętu przez osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie. Na miejscu takiego pogorzeliska znajduje się bowiem wiele związków trujących, zagrażających naszemu zdrowiu. Toksyczna sadza ma bardzo małe cząsteczki wielkości 0,1 do 4 mikronów, dużo mniejsze niż przekrój włosa. Dlatego warto, a nawet należy powierzyć czyszczenie ścian po pożarze odpowiedniej firmie, która posiada certyfikaty i zatrudnia pracowników z doświadczeniem. Jest to bardzo ważne, gdyż usuwanie sadzy po pożarze to praca wymagająca ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale także środków czystości i specjalistycznego sprzętu. Ponadto sprzątanie po pożarze powinno się odbywać zawsze w odpowiednio przystosowanym do tego typu prac, ubraniu ochronnym. Specjaliści zakładają specjalne kombinezony, gumowe buty z wzmocnionym czubkiem, rękawice odporne na działanie sadzy i środków chemicznych, oraz maski lub aparaty oddechowe z odpowiednim wkładem.

Sprzątanie po pożarze – jak to robią specjaliści?

Czyszczenie po pożarze zaczyna się od zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim ludziom, którzy są narażeni na jakikolwiek kontakt z pogorzeliskiem – lokatorzy, sąsiedzi, przypadkowi gapie. Po potwierdzeniu, że można bezpiecznie wejść na teren pogorzeliska, odpowiednio przeszkoleni pracownicy firmy sprzątającej przystępują do kolejnych etapów. Pracę zaczyna się od zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Czasami konieczne jest postawienie tymczasowego ogrodzenia, zabezpieczane są też otwory takie jak drzwi i okna. Po wstępnej selekcji usuwane są meble i sprzęty, które nie nadają się do dalszego użytku, a te, które będą odrestaurowane wynoszone są w bezpieczne miejsce. Po osuszeniu są one doczyszczane z sadzy. Całkowicie zniszczone sprzęty i meble, po uprzedniej konsultacji z właścicielem, należy wywieźć do odpowiedniego miejsca ich składowania lub utylizacji. Po takim przygotowaniu pomieszczeń, następuje jeden z najważniejszych etapów sprzątania po pożarze - czyszczenie z sadzy ścian, sufitów, podłóg i innych powierzchni. Jest to konieczne, aby ekipa remontowa mogła rozpocząć swoją pracę, bowiem okopconych ścian nie da się odnowić bez ich specjalistycznego wyczyszczenia. Aby pozbyć się szkodliwych substancji chemicznych, którymi przesiąkły pomieszczenia po pożarze, konieczne jest użycie specjalistycznych środków czyszczących i odpowiedniego sprzętu. Eksperci stosują specjalne urządzenia do filtrowania powietrza, takie jak płuczki powietrza ze specjalnym filtrem HEPA. Sadza jest najbardziej przyciągana przez elementy metalowe - metalowe elementy konstrukcji, oraz chłodne miejsca - elementy wentylacji i klimatyzacji. Możliwie szybko trzeba oczyścić powierzchnie najbardziej narażone na negatywne działanie sadzy – włókno szklane, materiały syntetyczne, powierzchnie metalowe, chromowane krany, baterie. Podczas prowadzenia prac profesjonalni eksperci zawsze zwracają też uwagę, aby nie powodować dalszych uszkodzeń, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć straty. Na koniec firma sprzątająca przeprowadza dezynfekcję wszystkich pomieszczeń. Zazwyczaj przeprowadzane jest ozonowanie, które jest jedną z najlepszych metod dezynfekcji i ostatecznego pozbycia się przykrej woni spalenizny. Używane są do tego specjalne maszyny – ozonatory powietrza. Dopiero tak przygotowane pomieszczenia są na tyle bezpieczne, że bez obaw może pojawić się ekipa remontowa.

Podsumowanie

Nieodpowiednio przeprowadzone czyszczenie po pożarze przez osoby bez doświadczenia i bez odpowiedniego sprzętu, jest bardzo niebezpieczne. Jest wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, aby sprzątanie po pożarze przeprowadzić w sposób rzetelny i przede wszystkim bezpieczny. Dotyczy to szczególnie miejsc, gdzie pogorzelisko jest rozległe i mogła zostać naruszona konstrukcja budynku. Dlatego właśnie czyszczenie ścian po pożarze, usuwanie sadzy z różnych powierzchni i końcowa dezynfekcja powinny być zawsze wykonywane przez wyspecjalizowane firmy sprzątające po pożarze. Ważne jest, aby taka firma przedstawiła odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jej należyte kompetencje do przeprowadzania tego typu prac.

(ARTYKUŁ REKLAMOWY)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%