Cyfryzacja usług medycznych w Polsce nabiera tempa. Coraz więcej pacjentów decyduje się na korzystanie z e-recept wystawianych podczas konsultacji zdalnych. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie przychodni Medunit, ponad połowa Polaków już teraz regularnie korzysta z takiej możliwości w ramach opieki POZ.
Badanie opinii publicznej wykazało, że aż 53% respondentów miało już kontakt z receptą online w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Kolejne 32% zadeklarowało, że jeszcze nie skorzystało z takiego rozwiązania, ale bierze je pod uwagę w przyszłości. Co istotne, większość ankietowanych oceniła uzyskanie e-recepty jako proces prosty – 31% uznało go za łatwy, a 18% za bardzo łatwy.
To dowód na to, że telemedycyna, która dynamicznie rozwinęła się podczas pandemii, zyskała trwałe miejsce w systemie opieki zdrowotnej.
Choć pierwotnie wizyty zdalne były odpowiedzią na ograniczenia pandemiczne, wiele placówek POZ zdecydowało się kontynuować tę formę świadczeń. Jak pokazuje badanie, 36% pacjentów potwierdza, że w ich przychodni możliwość teleporad została utrzymana. Niestety, 25% zauważa, że zdalne wizyty zniknęły wraz z końcem pandemii, a niemal 30% nie potrafi określić, czy taka opcja w ogóle jest nadal dostępna.
Respondenci pytani o największe zalety swoich przychodni POZ najczęściej wskazywali cztery elementy:
Dodatkowo, dla 36% osób ważne jest to, że mogą kontynuować leczenie u znanego lekarza, który zna ich historię zdrowotną. Blisko 30% zwraca uwagę na kompetencje personelu medycznego.
Choć pacjenci doceniają rozwój usług online, wskazują też problemy w funkcjonowaniu POZ. Najczęściej pojawiające się zastrzeżenia to:
Rozwiązaniem wielu z tych problemów okazują się właśnie teleporady, które pozwalają pominąć kolejki i zarejestrować się samodzielnie przez internet.
Z badania wynika również, że pacjenci nie chcą rezygnować całkowicie z wizyt stacjonarnych. 40% nadal preferuje kontakt osobisty z lekarzem, ale równie wielu (40%) chętnie sięga po konsultacje zdalne, gdy sytuacja tego wymaga. Idealnym rozwiązaniem okazuje się model hybrydowy, dopasowany do konkretnego przypadku i indywidualnych potrzeb zdrowotnych.
Medunit to przykład nowoczesnej przychodni POZ, która łączy stacjonarną opiekę zdrowotną z telemedycyną. Z oddziałami w Warszawie i Gdańsku oraz dostępem do konsultacji online, Medunit oferuje pacjentom wygodną i bezpieczną opiekę – zarówno na miejscu, jak i na odległość. W ramach usług finansowanych przez NFZ pacjenci mogą uzyskać e-recepty, skierowania i zwolnienia lekarskie, bez wychodzenia z domu.
Ursynów uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Festyn dla przygłupów. Bawcie się dobrze :/
MrFrosty
21:17, 2025-07-25
Dwa miesiące ze szlabanami przy ratuszu. Kiedy opłaty?
Urząd niech poda zestawienie rejestracji jakie w miesiącu korzystają z parkingu. Jak jest sczytywanie rejestracji to poprosimy o takie zestawienie z lipiec.
Marcin
20:39, 2025-07-25
Zniszczone tablice z mapami znikną z Ursynowa!
Hmmmm... ciekawy czy tabliczki z nazwami ulic też będą sukcesywnie znikać - w dobie smartfonów z mapami. A co z osobami starszymi? Urząd nie powinien dbać i o nich? I jak można nie konserwować tych znaków (kiedy 2017, kiedy 2025)?
Kayra
14:01, 2025-07-25
Alarm w parku nad POW. Dęby do wymiany!
ten parking przy kazury nigdy nie był tam legalnie, więc skoro zawsze był to teren pod zieleń, normalne jest że go zlikwiduja
nie
13:45, 2025-07-25