Spotkanie z psychologiem niesie za sobą wiele korzyści. Osoby korzystające z pomocy psychologa częstą jednak nie wiedzą, ile taka wizyta może potrwać, zwłaszcza jeśli to ich pierwszy raz. Ile trwa wizyta u psychologa i od czego jest to zależne?
To, jak długo trwa wizyta u psychologa, jest częściowo zależne od celu spotkania. Oczywiste jest, że pacjent udaje się do gabinetu, żeby uzyskać pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu. Dlatego standardowo można przyjąć, że wizyta u psychologa trwa ok. 40 min, zwykle mieści się poniżej godziny.
Warto mieć jednak na uwadze, że pierwsza wizyta najczęściej jest nieco dłuższa. Z czego to wynika? Psycholog musi dobrze poznać swojego nowego pacjenta. Robi to poprzez przeprowadzenie konkretnego wywiadu. Dzięki temu dowiaduje się, jakie są największe problemy osoby, która do niego przychodzi. Pozwala to specjaliście zdecydować, jaki jest cel terapii i ustalić jej dalszy plan. Jak widać, psycholog musi się przyłożyć do tej pracy, dlatego wizyta nie może trwać 20 min, a raczej jest to godzina lub nawet dłużej - czytamy na mjaniak.pl.
Kolejne wizyty tego samego pacjenta to najczęściej tzw. sesje terapeutyczne. Najczęściej mieszczą się one w przedziale od 40 do 50 min. To wystarczający czas na opracowanie tematu, z jakim przychodzi pacjent, a jednocześnie na tyle krótki, żeby go nie zmęczyć.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli dana osoba przychodzi do psychologa w celu uzyskania diagnozy. Wówczas specjalista potrzebuje więcej czasu, gdyż korzysta z rozmaitych narzędzi, takich jak np. testy psychologiczne. Diagnostyczna wizyta u psychologa może trwać nawet półtorej godziny.
Rodzajem wizyty, co do którego ciężko ustalić dokładny czas trwania, jest kryzysowa interwencja. Zależnie od zdarzenia i stanu pacjenta może ona trwać stosunkowo krótko, np. pół godziny, a może znacznie dłużej, godzinę lub nawet półtorej. Psycholog dostosowuje swoje metody i długość wizyty do stanu pacjenta, żeby odpowiednio się nim zaopiekować.
Do dłuższych spotkań zaliczyć można terapie rodzinne i terapie grupowe. Jak można się łatwo domyślić, trwają one dłużej (ok. 90 min) ze względu na to, że uczestniczy w nich większa liczba osób. Specjalista musi mieć wystarczającą ilość czasu, żeby wysłuchać każdego i odpowiednio się nim zająć.
Pacjenci przychodzą do gabinetu psychologa z rozmaitymi problemami. Niektórzy zmagają się z trudnościami, które nie wymagają zwykle długotrwałej terapii, np. mają problemy z asertywnością, przechodzą żałobę, rozstali się z partnerem i nie potrafią sobie z tym poradzić. Sesje z takimi osobami bywają krótsze.
Jeśli człowiek przychodzi po pomoc w sprawie takiej jak trauma, choroba afektywna dwubiegunowa i podobnych, wizyty z reguły są dłuższe, czyli około godzinne. Wymagają też regularności.
Co ciekawe, czas trwania wizyty u psychologa może być zależny od nurtu, w jakim on pracuje. Dla przykładu, psychologowie pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym często przeprowadzają krótsze wizyty. Dlaczego? Zadają oni pacjentom zadania, które Ci wykonują po spotkaniu. Część pracy pacjenta odbywa się więc poza gabinetem.
Są też osoby, które dają swoim rozmówcom więcej czasu, by Ci mogli zastanowić się nad pewnymi rzeczami i dojść do głębszych wniosków podczas wizyty.
Tak. Jeśli pacjentowi zależy na tym, by spotkanie było krótsze i przebiegło sprawnie, powinien przygotować się do niego przed wizytą. Zależnie od problemu można spakować odpowiednie dokumenty, zrobić notatki, wypisać pytania, które chce się zadać itp.