Zamknij

Rośliny oczyszczające powietrze: co posadzić w domu?

14:09, 12.09.2024 [email protected] Aktualizacja: 14:10, 12.09.2024
mat. prasowe mat. prasowe

Zależy Ci, żeby oddychać zdrowym powietrzem? Gdy otacza się smog i zanieczyszczenia, oprócz zakupu wysokiej klasy oczyszczacza powietrza pomyśl o przyniesieniu do domu doniczek z roślinami, które mają zdolność pochłaniania toksyn. W ten sposób nie tylko poprawisz jakość powietrza, którym oddychasz, ale i zyskasz gustowną ozdobę! Poniżej prezentujemy pięć propozycji gatunków roślin antysmogowych, których zakup warto rozważyć, jeśli zależy Ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Dlaczego warto kupić rośliny oczyszczające powietrze?

Zanieczyszczenia występujące w naszym otoczeniu mogą powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne: od doraźnych, takich jak bóle głowy lub podrażnienie błon śluzowych, po długofalowe i dużo bardziej niebezpieczne skutki takie jak m.in. choroby przewlekłe płuc. 

Warto przeciwdziałać temu nie tylko poprzez unikanie intensywnego wysiłku na zewnątrz w dniach, kiedy jest największy smog, ale i działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w domu. Tutaj – oprócz dobrego oczyszczacza powietrza z regularnie wymienianymi filtrami – najlepiej sprawdzą się rośliny oczyszczające powietrze, które wchłoną toksyny z otoczenia i wyprodukują tlen.

Jak to działa?

Według badań przeprowadzonych pod koniec ubiegłego wieku przez NASA rośliny mają spory wpływ na jakość powietrza w pomieszczaniu, w którym się znajdują. Jak to się dzieje? Przez aparaty szparkowe znajdujące się w liściach rośliny wchłaniają lotne związki organiczne takie jak m.in. amoniak, formaldehyd, benzen czy tlenek węgla. W zamian produkują natomiast tlen. Oczywiście nie dzieje się to na tak masową skalę, jak w przypadku przemysłowych oczyszczaczy powietrza. Jest to jednak wsparcie walki o zdrowie, a należy pamiętać, że posiadanie kwiatów doniczkowych to też wiele innych korzyści.

Antysmogowe rośliny doniczkowe: top 5

Które rośliny najlepiej wchłaniają toksyny, a przy tym są pięknym uzupełnieniem wystroju mieszkania? Poniżej prezentujemy pięć godnych polecenia gatunków.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum wallisii)

Roślina, która pochłania wszystkie spośród badanych przez NASA substancji, a przy tym jest niezwykle dekoracyjna i gdy odpowiednio się ją pielęgnuje, kwitnie przez cały rok. Jej duże, ciemnozielone liście pięknie kontrastują z wysokimi, białymi kwiatostanami przypominającymi kolbę. 

Skrzydłokwiat jest dość łatwy w uprawie: wystarczy regularnie go podlewać, warto zraszać też liście wodą, gdyż roślina ta lubi ciepłe i wilgotne środowisko.

Bluszcz pospolity (Hedera helix

Bluszcz to popularna roślina pnąca, znana ze swoich gęstych, błyszczących, 3-5-klapowych liści. Doskonale nadaje się do uprawy zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jego pędy mogą piąć się po podporach lub zwisać z donic, tworząc piękne zielone kaskady. W sprzyjających warunkach mogą osiągać do 20 metrów długości. 

Bluszcz jest rośliną łatwą w uprawie, odporną na różne warunki, dobrze znosi półcień i miejsca o umiarkowanym nasłonecznieniu. Oczyszcza powietrze, dlatego często wybierany jest jako roślina do wnętrz. Świetnie sprawdzi się także jako element dekoracyjny na balkonach i tarasach oraz w różnych kompozycjach.

Paproć Nefrolepis (Nephropelis exaltata)

Chyba każdy z nas wie, jak wygląda paprotka: jej gęste liście o charakterystycznym kształcie pióropusza dodają uroku niejednemu pomieszczeniu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że roślina ta ma zdolność pochłaniania zanieczyszczeń z powietrza. Dzięki temu świetnie nadaje się dla osób, które szukają nie tylko efektywnie wyglądającego, ale i pożytecznego dodatku do salonu czy sypialni.

Paproć lubi stanowiska jasne i półcieniste, dlatego zamiast na parapecie, można postawić ją na półce w głębi pokoju lub nawet zawiesić pod sufitem. Lubi mieć stale lekko wilgotne podłoże, dlatego najlepiej jest posadzić ją w doniczce z odpływem i podlewać regularnie, ale niezbyt obficie.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Egzotyczna roślina o podłużnych, płaskich, bardzo dużych liściach rosnących w gęstych rozetach. Skutecznie pochłania aceton i inne szkodliwe substancje. W zależności od odmiany może mieć liście dwubarwne, zielone lub w prążki. Rosną one całkiem pionowo lub przybierają bardziej fantazyjne kształty.

Sansewieria najlepiej czuje się na stanowiskach z rozproszonym światłem, ale w ciemniejszych pomieszczeniach i na pełnym słońcu także sobie poradzi. Ziemię w doniczce należy podlewać tylko wtedy, gdy zauważymy, że mocno przeschła. Roślina ta jest jednak bardzo odporna na niewłaściwą pielęgnację, więc często „wybacza” swojemu właścicielowi różnego rodzaju błędy. 

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Wśród polecanych roślin oczyszczających powietrze nie może też zabraknąć epipremnum. To popularne pnącze, charakteryzujące się sercowatymi, zielonymi liśćmi ozdobnymi złocistymi przebarwieniami. Jest wyjątkowo łatwe w uprawie, co czyni go doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników roślin. 

Epipremnum świetnie rośnie zarówno w miejscach jasnych, jak i w półcieniu, a jego pędy mogą osiągać imponujące rozmiary. Idealnie nadaje się do podwieszanych donic, makram czy uprawy przy podporach. Szybko się rozrasta, dzięki czemu wykorzystywane jest także do tworzenia zielonych ścian, tworząc przytulną, oczyszczającą powietrze przestrzeń.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście i wciąż słyszysz o zagrożeniach płynących ze wdychania smogu i spalin, jak najszybciej zainwestuj w dobry oczyszczacz powietrza, a na półkach i parapetach ustaw wymienione rośliny, które wchłaniają toksyny. W ten sposób zadbasz o zdrowie swoje i najbliższych, a przy okazji poprawisz wygląd mieszkania!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%