Zamknij

Jak założyć fundację rodzinną?

[email protected] + 15:03, 02.08.2024 Aktualizacja: 15:05, 02.08.2024
jak założyć fundację rodzinną - miejsce wykonywania pracy jak założyć fundację rodzinną - miejsce wykonywania pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieją dwa sposoby na ustanowienie fundacji rodzinnej. Może zostać ona ustanowiona w akcie założycielskim lub w testamencie, przy czym w tym wypadku powstanie ona dopiero po śmierci fundatora.

W niniejszej publikacji przybliżymy Ci, jakie czynności są niezbędne dla ustanowienia fundacji rodzinnej w akcie założycielskim, jak również wskażemy na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, decydując się na założenie fundacji rodzinnej.

jak założyć fundację rodzinną - miejsce wykonywania pracy

Kiedy warto założyć fundację rodzinną?

W pierwszej kolejności powinieneś rozważyć czy polska fundacja rodzinna jest dobrym rozwiązaniem w Twojej sytuacji. Bezsprzecznie wskazać należy, że wprowadzone przepisy dotyczące fundacji rodzinnej, dają ogromne możliwości w zakresie sukcesji biznesu oraz sukcesji majątków prywatnych. Równocześnie, wprowadzona regulacja pozwala na reinwestowanie zysków bez podatku, a co za tym idzie pomnażanie majątku fundacji rodzinnej bez ponoszenia bieżących obciążeń podatkowych od wypracowanych zysków. Przy tym jednak obowiązujące przepisy prawa nie dają w tym zakresie nieograniczonych możliwości. Ustawa o fundacji rodzinnej wskazuje bowiem, że fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą, tylko w określonym ustawą zakresie.

Zgodnie z przepisami, w zakresie działania fundacji rodzinnej możliwa jest na przykład działalność w postaci nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych, przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji, czy też udzielania pożyczek spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały.

Nie oznacza to jednak, że działalnością fundacji rodzinnej nie może być jakakolwiek działalność spoza ustawowego katalogu. Przeciwnie, nie będzie ku temu przeszkód prawnych, przy czym równocześnie wiązało się to będzie z koniecznością bieżącego opodatkowania osiągniętych z jej tytułu dochodów 25% stawką podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec tego uznać należy, że założenie fundacji rodzinnej może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, których celem jest zabezpieczenie na przyszłość najbliższych członków rodziny, pomnażanie majątku rodzinnego, a przy tym które posiadają wystarczające środki dla założenia fundacji rodzinnej, a ich plany inwestycyjne, sytuacja rodzinna i majątkowa daje podstawy do uznania, że w przypadku ustanowienia fundacji rodzinnej zyskają nowe, lepsze możliwości.

Kto może założyć fundację rodzinną?

Ustawa o fundacji rodzinnej jasno wskazuje, że "fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie".

Co więcej, nie ma przeszkód prawnych, aby fundacja rodzinna została ustanowiona przez więcej niż jedną osobę. Tym samym, fundacja rodzinna może mieć nawet kilku fundatorów, przy czym ze względów podatkowych najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie utworzenie fundacji rodzinnej przez jedną osobę, bądź przez małżonków.

fundacja rodzinna - powołano fundację rodzinną

Beneficjenci fundacji rodzinnej

Beneficjentem fundacji rodzinnej można ustanowić każdą osobę fizyczną. Tym razem nie ma konieczności, aby osoba taka posiadała pełną zdolność do czynności prawnych. Tym samym nie ma przeszkód, aby beneficjentami fundacji rodzinnej zostały osoby niepełnoletnie bądź ubezwłasnowolnione. Warto także wskazać, że beneficjentem fundacji może zostać również jej fundator.

Przepisy Ustawy wskazują ponadto, że wśród beneficjentów fundacji rodzinnej może znaleźć się także organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że im bliższy stopień pokrewieństwa pomiędzy fundatorem a przyszłym beneficjentem fundacji, tym bardziej korzystna będzie wypłata na jego rzecz świadczeń przez fundację rodzinną. W związku z tym, jeśli celem fundatora jest uhonorowanie majątkowe wyłącznie osób z nim niespokrewnionych lub względem których nie posiada uregulowanej sytuacji prawnej - utworzenie fundacji rodzinnej może nie być najlepszym pomysłem.

Czy posiadam wystarczające środki?

Chociaż fundacja rodzinna jest doskonałym narzędziem służącym do zabezpieczenia mienia, jego pomnażania i sukcesji w perspektywie wielu pokoleń, nie każda osoba będzie miała możliwość skorzystania z tego rodzaju instytucji.

Założenie fundacji rodzinnej wiąże się z posiadaniem kapitału na minimalnym poziomie 100.000 zł. Tyle bowiem wynosi minimalna wartość funduszu założycielskiego. Co jednak istotne, na pokrycie funduszu założycielskiego nie jest konieczne wniesienie środków pieniężnych - czy to w formie gotówkowej (wpłata środków pieniężnych do kasy) czy bezgotówkowej (wpłata na rachunek bankowy).

Nie ma bowiem przeszkód, aby na pokrycie funduszu założycielskiego, do fundacji rodzinnej zostało wniesione innego rodzaju mienie - na przykład prawo własności nieruchomości, wierzytelności, udziały czy akcje w spółkach, czy też autorskie prawa majątkowe.

Co jednak istotne, z punktu widzenia funkcjonowania fundacji rodzinnej, nie każde mienie stanowiące własność fundatora, powinno zostać wniesione przez niego do fundacji rodzinnej.

Przykładowo można wskazać, że może okazać się, że w momencie, gdy mienie stanie się własnością fundacji rodzinnej, konieczne będzie uiszczanie dodatkowego podatku, chociaż dotychczas nie było takiej konieczności. W związku z tym każdorazowo warto przed założeniem fundacji rodzinnej skonsultować swoje plany z prawnikiem i doradcą podatkowym.

Co więcej, oprócz wydatków związanych z pokryciem funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej, powinieneś mieć na uwadze, że poniesiesz również koszty wynagrodzenia notariusza, ponieważ dla utworzenia fundacji rodzinnej konieczne jest podpisanie aktu założycielskiego i statutu przed notariuszem, a także ewentualne koszty pomocy prawnej, czy też koszty uzyskania zaświadczenia o niekaralności.

Przygotowanie dokumentów

Po podjęciu decyzji o utworzeniu fundacji rodzinnej i zinwentaryzowaniu posiadanego majątku powinieneś przystąpić do sporządzenia dokumentów koniecznych do utworzenia fundacji rodzinnej.

Do dokumentów takich należy przede wszystkim akt ustanowienia fundacji, jak również statut fundacji rodzinnej. Dokumenty te wymagają zachowania formy aktu notarialnego, wobec czego konieczne będzie skorzystanie z usług notariusza.

W statucie fundacji rodzinnej powinny znaleźć się elementy takie jak szczegółowy cel fundacji rodzinnej, zasady prowadzenia listy beneficjentów, czy też obowiązki członków organów fundacji rodzinnej. Warto wskazać, że każda fundacja rodzinna musi posiadać obowiązkowo dwa organy: zarząd fundacji oraz zgromadzenie beneficjentów. W pewnych wypadkach konieczne będzie także ustanowienie rady nadzorczej.

W statucie fundacji powinni zostać określeni również jej beneficjenci, a także powinien zostać wskazany beneficjent, który będzie uprawniony do otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.

Co więcej, oprócz wskazanych dokumentów, konieczne również będzie sporządzenie spisu mienia, listy beneficjentów fundacji rodzinnej, a także dokumentów takich jak zgody poszczególnych osób na pełnienie funkcji w zarządzie fundacji rodzinnej lub w jej zgromadzeniu beneficjentów.

Wniesienie funduszu założycielskiego

Kolejnym krokiem zmierzającym do utworzenia fundacji rodzinnej jest wniesienie funduszu założycielskiego. Sposób jego wniesienia będzie się różnił w zależności od tego, jakie mienie ma zostać przeniesione do fundacji rodzinnej na jego pokrycie.

W sytuacji gdy fundusz założycielski zgodnie z postanowieniami statutu ma zostać pokryty środkami pieniężnymi, istnieje możliwość wpłaty gotówki do kasy fundacji w kwocie stanowiącej równowartość wysokości funduszu założycielskiego.

Nie ma również przeszkód prawnych, aby fundusz założycielski został pokryty poprzez przelew środków na założony dla fundacji rodzinnej rachunek bankowy. Co istotne, aby go otworzyć, musisz w pierwszej kolejności zadbać o kwestie takie jak uzyskanie numeru REGON i NIP dla fundacji oraz zgłoszenie fundacji do CRBR. Aczkolwiek kwestie te zależą od indywidualnego podejścia banku.

Jak już wskazaliśmy, na pokrycie funduszu założycielskiego może zostać także wniesione inne mienie, a to na przykład nieruchomości, udziały lub akcje w spółkach kapitałowych, ogół praw i obowiązków wspólnika w spółkach osobowych.

W sytuacji, gdy fundator wnosi do fundacji rodzinnej mienie tego rodzaju, należy także zadbać o zachowanie odpowiedniej formy jego wniesienia do fundacji rodzinnej. I tak na przykład, własność nieruchomości na rzecz fundacji musi zostać przeniesiona z zachowanie formy aktu notarialnego.

zgromadzenie beneficjentów

Rejestracja fundacji rodzinnej

Kiedy dojdzie już do wniesienia mienia na pokrycie funduszu założycielskiego, kolejnym krokiem związanym z założeniem fundacji rodzinnej jest złożenie wniosku o wpis fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Ustawa o fundacji rodzinnej wskazuje, że wniosek o wpis fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych powinien zostać złożony w terminie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu założycielskiego. Jeśli termin ten zostanie zaniedbany, fundacja rodzinna z mocy przepisów Ustawy ulegnie rozwiązaniu.

Wraz z wnioskiem o wpis fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych, należy złożyć do Sądu dokumenty takie jak akt założycielski, statut fundacji rodzinnej, spis mienia wnoszonego na pokrycie funduszu założycielskiego, zgody określonych osób na pełnienie funkcji członka zarządu oraz członka zgromadzenia beneficjentów, oświadczenie fundatora o wniesieniu mienia na pokrycie funduszu założycielskiego, a także zaświadczenia o niekaralności członków zarządu fundacji.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że chociaż nie wynika to z przepisów prawa, praktyka wskazuje, że niektórzy sędziowie zajmujący się wpisami fundacji rodzinnych do rejestru, wymagają także przedstawienia dowodu potwierdzającego przeniesienie mienia na pokrycie funduszu założycielskiego. Dowodem takim może być na przykład umowa przeniesienia własności nieruchomości, własności udziałów.

Postępowanie skutkujące wpisem fundacji do rejestru fundacji rodzinnych może potrwać nawet kilka miesięcy, w związku z czym należy uzbroić się w cierpliwość w tym zakresie. W momencie wpisu do rejestru fundacji rodzinnych fundacja rodzinna uzyskuje osobowość prawną.

Oferta Kancelarii

Wiesz już jak założyć fundację rodzinną, jednak potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu wymaganych dokumentów lub przy złożeniu wniosku o wpis fundacji do rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii w tym zakresie oraz z naszą ofertę usług świadczonych online na naszej Platformie Obsługi Prawnej i Podatkowej Online.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym założenia fundacji rodzinnej: Jak mądrze założyć Fundacje Rodzinną

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%