Dynamiczny rozwój internetu w połączeniu z powszechnym dostępem do niego przyczynił się do szybkiej popularyzacji usług online. Dziś w ten sposób można zrobić praktycznie wszystko – od zakupów, po załatwienie spraw urzędowych, a na wzięciu kredytu kończąc. Biorąc pod uwagę ostatni z tych przykładów, skoro banki umożliwiają wysyłanie wniosków kredytowych przez internet, to również leasingodawcy powinni mieć podobną ofertę. Faktycznie tak jest, gdyż od wielu lat o leasing można ubiegać się także online. Jeśli nigdy nie korzystałeś z takiego rozwiązania, w artykule wyjaśniamy, w jakich przypadkach jest dostępne oraz na czym polega – sprawdź już teraz!
W klasycznym sposobie ubiegania się o to finansowanie wszystko zaczyna się od złożenia wniosku – zazwyczaj osobiście w siedzibie leasingodawcy. Następnie przechodzi on proces weryfikacji, który kończy się decyzją dotyczącą przyznania leasingu. Jeśli jest pozytywna, przygotowuje się umowę i po jej podpisaniu przez obie strony dochodzi do realizacji, a więc zakupu finansowanego środka trwałego, a następnie jego odbioru przez leasingobiorcę.
W przypadku leasingu online osobiście należy tylko podpisać umowę – wniosek wraz z dokumentami można przesłać drogą internetową (np. korzystając z poczty e-mail). Czasem leasingodawca będzie chciał zweryfikować otrzymaną dokumentację, ale najczęściej odbywa się to w firmie leasingobiorcy lub innym, wybranym przez niego miejscu. Również uruchomienie umowy realizuje się zdalnie, gdyż kwotę czynszu inicjalnego wystarczy po prostu przelać leasingodawcy na wskazany rachunek bankowy.
Szczegóły związane z tą procedurą uzależnione są głównie od polityki danego leasingodawcy. Jednak bardzo często po przesłaniu wniosku o finansowanie wraz z niezbędnymi dokumentami, decyzje o jego przyznaniu wydawane są nawet w zaledwie kwadrans. Później wystarczy tylko umówić się na podpisanie umowy i przelać pieniądze niezbędne do jej uruchomienia. Od tego momentu leasingodawca już we własnym zakresie załatwia wszystko ze sprzedawcą środka trwałego, którym leasingobiorca jest zainteresowany.
Możliwość skorzystania z leasingu online zazwyczaj uzależniona jest od wartości środka trwałego, jakiego ma dotyczyć (np. do 200 tysięcy złotych). Jest to więc rozwiązanie, które warto rozważyć w przypadku mniejszych inwestycji, a więc np. zakupu sprzętu komputerowego, samochodu, drobnych maszyn czy oprogramowania. Co ważne, leasingować w ten sposób można rzeczy zarówno nowe, jak używane. Naturalnie warunki, na jakich się to odbywa, zawsze zależne są od oferty konkretnego leasingodawcy.
Z leasingu online skorzystać możesz chociażby na stronie https://vleasing.pl/leasing-online
Zanim w ogóle zaczniesz ubiegać się o leasing, musisz dokładnie określić jego cel. Leasingodawcy należy bowiem dokładnie wskazać przedmiot takiej umowy oraz sprzedawcę, od którego ma on być kupiony. Informacje te podajesz na wniosku, w którym zawierasz również swoje dane i w takiej formie wysyłasz drogą elektroniczną.
Kolejnym krokiem jest weryfikacja wnioskodawcy. W tym celu należy zrealizować przelew bankowy symbolicznej kwoty (złotówka) na wskazany numer konta. Co ważne, wpłata musi być dokona z konta, którego właścicielem jest osoba wnioskująca o leasing. Po poprawnej weryfikacji danych następuje analiza złożonego wniosku.
W następnym kroku wnioskujący otrzymuje wiadomość (np. SMS) dotyczącą decyzji podjętej w zakresie przyznania finansowania. Gdy będzie pozytywna, od razu wysyłana jest także umowa, ale tylko do wglądu. Należy zapoznać się z nią i zaakceptować online, aby uruchomić dalsze procedury – fizyczne podpisanie nastąpi w późniejszym czasie, np. przy kurierze, który dostarczy dokument w formie papierowej.