Studia prawnicze to obok medycyny jeden z najbardziej prestiżowych kierunków. Jest również bardzo wymagający. Zakres wiedzy, przepisów, ustaw i kodeksów, którego znajomość należy opanować, jest bardzo szeroki. Aby zdobyć kompetencje z tak dużej dziedziny jaką jest prawo studia powinny oferować szeroki program nauczania. Na co zwrócić uwagę?
Nie każdy wie, że ukończenie studiów prawniczych nie oznacza konieczności pracy w sądzie. Wręcz przeciwnie. Samo zdobycie tytułu magistra nie wystarczy do reprezentowania klientów w instytucjach państwowych. Nie zmienia to jednak faktu, że po studiach prawniczych można znaleźć zatrudnienie w organizacjach publicznych lub przedsiębiorstwach i pełnić rolę doradcy oraz eksperta w danej dziedzinie prawnej. Studia prawne uczą nie tylko przepisów, lecz również analitycznego myślenia, umiejętności rozstrzygania sporów, szukania kompromisów i rozwiązań popartych prawidłową argumentacją.
Wiele uczelni ma dzisiaj dokładnie sprecyzowany tok nauczania, co pozwala zdobyć wiedzę z określonego działu prawa. Wysokiej jakości program nauczania, jaki oferuje WSB-NLU zapewnia kształcenie w zakresie prawa ogólnego oraz daje możliwość wyboru konkretnej specjalności. Kompetencje zdobyte w dziedzinie prawa biznesowego lub administracyjnego otwierają drzwi do kariery w dużych korporacjach i przedsiębiorstwach, gdzie wsparcie przy rozwiązywaniu problemów prawnych jest szczególnie potrzebne.
Ukończenie studiów prawniczych może być również wstępem do dalszej kariery. Będąc magistrem prawa, można zdecydować się na rozpoczęcie aplikacji radcowskiej, adwokackiej czy sędziowskiej i zdobywać dalsze kwalifikacje umożliwiające aktywne reprezentowanie klientów.
Decyzja o wyborze uczelni powinna być dobrze przemyślana. Najważniejszą kwestią jest proponowany program nauczania. Dobrze jeśli oferta będzie dostosowana do potrzeb studentów. Z uwagi na to, że prawo to złożony kierunek składający się z wielu gałęzi, nauczanie powinno obejmować zagadnienia z prawa karnego, cywilnego, skarbowego i międzynarodowego. Dzięki temu podczas studiów łatwiej będzie określić swoje preferencje i wybrać odpowiednią specjalność.
Istotną kwestią jest kadra dydaktyczna. Wykładowcy powinni mieć wiedzę merytoryczną, jak i doświadczenie zawodowe, przez co zagadnienia będą mogły być omawiane na poszczególnych przykładach. Warto przeanalizować program nauczania oraz dorobek zawodowy wykładowców, jak również sprawdzić opinię o uczelni wśród jej absolwentów.
Decydując się na studia prawnicze należy pamiętać, że jest to kierunek wymagający systematycznej pracy i pilnej nauki. Jednak wysiłek włożony w naukę na pewno się opłaci w przyszłości.