Zamknij

Czy podczas teleporady można otrzymać receptę na każdy lek?

art. sponsorowany + 10:11, 29.09.2023 Aktualizacja: 10:11, 29.09.2023

Możliwość skonsultowania się z lekarzem przez telefon lub internet znacznie zwiększyła dostępność usług medycznych. Jest to także rozwiązanie bardzo wygodne dla pacjenta. Dzięki e-receptom wystawianym podczas takich wizyt można też zdobyć niezbędne leki. Zobacz, czy istnieją jakieś ograniczenia w przepisywaniu lekarstw przez internet!

Teleporada jest skutecznym rozwiązaniem różnych problemów zdrowotnych. Niekiedy do wystawienia diagnozy wystarczy wywiad z pacjentem i szczegółowe opisanie doświadczanych przez niego objawów. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre leki wymagają większej ostrożności i konieczna jest ściślejsza kontrola nad ich przepisywaniem. Jakie są sposoby radzenia sobie z takim problemem?

Kto udziela porad w przychodni online?

E-recepty wystawiają głównie lekarze, chociaż taką możliwość mają też w pewnym stopniu pielęgniarki. Podczas wizyty, lekarz online decyduje o zasadności wypisania recepty. Dotyczy to zarówno kontynuacji prowadzonych terapii, jak i nowych preparatów. W przychodni online pacjentów przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: https://halomed.pl. Dzięki temu można uzyskać konkretną pomoc w walce z różnymi problemami zdrowotnymi.

W jakiej formie otrzymywana jest e-recepta?

To rozwiązanie niemal wyparło klasyczne recepty wypisywane na papierze. E-recepta ułatwia pracę farmaceutom i lekarzom, jest także lubiana przez pacjentów. Taką receptę online otrzymuje się w postaci czterocyfrowego kodu, który wraz z numerem PESEL należy podać w aptece. Więcej szczegółów dotyczących e-recepty można znaleźć na: https://halomed.pl/e-recepta. Ten kod podawany jest pacjentowi przez lekarza, otrzymuje się go również w formie SMS-a.

Jakie leki można uzyskać na receptę online?

O tym, jakie preparaty zostaną przepisane pacjentowi, decyduje lekarz. To on posiada wiedzę i kwalifikacje niezbędne do oceny stanu zdrowia oraz zaplanowania odpowiedniego leczenia. Istnieją jednak pewne grupy leków, które podlegają szczególnie rygorystycznej kontroli. Należą do nich np. leki psychotropowe i narkotyczne – w tej drugiej grupie znajdują się także silne preparaty przeciwbólowe.

Długotrwałe przyjmowanie wyżej wymienionych preparatów obarczone jest np. zwiększonym ryzykiem uzależnienia, więc lekarz może sprawdzić, jak dużo takich recept otrzymał ostatnio dany pacjent. W przypadku przedłużania zleconej terapii bardzo ważne jest też regularne odbywanie wizyt kontrolnych.

Antykoncepcja na receptę przez internet?

Teleporada jest także sposobem na uzyskanie recepty na środki zapobiegające ciąży. Dotyczy to zarówno popularnych pigułek antykoncepcyjnych, jak i tzw. antykoncepcji awaryjnej. Natychmiastowe uzyskanie recepty jest ważne szczególnie w przypadku tej drugiej grupy leków – ich skuteczność zależy od tego, jak szybko zostaną podane. Dla osób stosujących pigułki antykoncepcyjne duże znaczenie ma także regularność stosowania. Dlatego teleporada może być dobrym sposobem na uzyskanie recepty w przypadku, kiedy niemożliwe jest umówienie się na stacjonarną wizytę u ginekologa.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%