Szacuje się, że niedobór magnezu dotyczy aż około 10% społeczeństwa. Może to być o tyle zaskakujące, że wiele osób suplementuje magnez, chcąc w ten sposób zapobiec ewentualnym niedoborom. I jest to rzecz jasna, całkowicie zrozumiałe i w wielu przypadkach słuszne. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że magnez może być wypłukiwany przez różne produkty spożywcze, napoje, a nawet czynniki zewnętrzne. Jak objawia się niedobór magnezu i co najbardziej wypłukuje ten pierwiastek z organizmu? Odpowiadamy poniżej!
Objawy niedoboru magnezu
Przede wszystkim warto wiedzieć, jak objawia się niedobór magnezu. Zazwyczaj to właśnie charakterystyczne objawy niedoboru magnezu są przyczynkiem do wizyty u lekarza lub wykonania badania jonogram, które pokazuje stężenie pierwiastków w organizmie.
Brak magnezu objawy:
- skurcze mięśni oraz drgania powiek;
- uczucie zmęczenia i znużenia,
- ospałość oraz zaburzenia snu o niewielkim nasileniu;
- wahania nastroju, nerwowość i drażliwość oraz łagodne lęki i niepokój;
- kołatanie serca.
Co istotne, niedobór magnezu może występować nawet wtedy, gdy stosowana jest dieta bogata w ten pierwiastek. Wynika to z tego, że może on być wypłukiwany z organizmu przez konkretne płyny czy produkty spożywcze.
Niedobór magnezu – co wypłukuje magnez?
Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że czynnikiem, który często jest odpowiedzialny za „wypłukiwanie” magnezu, jest permanentny, nadmierny stres. Często podkreśla się, że to właśnie stres spowodowany pracą lub sytuacją osobistą powoduje utratę magnezu z organizmu i wpływa na wypłukiwanie się go.
Ważny jest jednak nie tylko styl życia, ale również codzienna dieta. Magnez jest wypłukiwany między innymi przez:
- napoje zawierające fosforany i kwas fosforowy (takie jak cola) – połączenie kwasu fosforowego z magnezem jest nierozpuszczalne, a co za tym idzie, przyswajanie magnezu jest mocno ograniczone. Ograniczonemu wchłanianiu i wypłukiwaniu magnezu z organizmu sprzyja również kofeina;
- alkohol – o tym, że alkohol szkodzi zdrowiu, wiadomo od dawna. Warto zatem pamiętać o tym, że nadmierne picie napojów alkoholowych zaburza również wchłanianie magnezu i zwiększa jego zużycie;
- produkty spożywcze z dużą zawartością wapnia – do zmniejszonego wchłaniania magnezu przyczynia się również dieta wysokobiałkowa.
Leki z magnezem Magnefar B6
W wielu sytuacjach nie tylko warto wiedzieć, w jakich produktach jest magnez i stosować wysokomagnezową dietę, ale również sięgnąć po leki z magnezem. Produkty w postaci cytrynianu znajdziesz między innymi na stronie https://magnefar.pl/. Leki z magnezem Magnefar B6 można kupić w kilku różnych wersjach: Magnefar B6 Bio oraz Magnefar B6 Forte.