Równo o godzinie 17 wybrzmiały syreny, a ruch na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Gandhi został wstrzymany. Ursynowianie uczcili 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.
Setki osób przyglądały się, jak na maszty przed ratuszem tuż przed godziną 17 wciągane były flagi Unii Europejskiej oraz Polski i Warszawy. Chwilę później wszyscy wspólnie ruszyli w stronę skrzyżowania al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Gandhi. Policja wstrzymała ruch, harcerze i kilka innych osób odpaliło biało i czerwone race.
Równo o godzinie 17 zawyły syreny alarmowe i zapadła cisza - wybiła Godzina „W”. Chwilą zadumy ursynowianie uczcili 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Starsi i młodzi - wszyscy pamiętają o tym tragicznym wydarzeniu i jego bohaterach.
- Chcemy uczcić poległych oraz przekazywać te wartości synowi. Pokazać, że pamiętamy. Bo jeśli my nie będziemy, to kto będzie? W powstaniu zginął mój dziadek, więc to dla nas szczególny dzień. Zawsze spędzaliśmy go wspólnie z rodziną - mówi pani Karolina, która pod ursynowskim ratuszem pojawiła się z mężem Marcinem i synem Mateuszem.
Po minucie ciszy ku czci powstańców oraz wspólnym okrzyku „Cześć i chwała bohaterom” wszyscy przeszli z powrotem pod ratusz.
- Pamiętając o bohaterstwie powstańców, o nauce, którą dzięki nim czerpiemy, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno byłoby po 1989 roku, bo częściowo tylko byliśmy niepodlegli, odzyskać wolność. Bez powstańców, bez ich dzieła, a także niestety bez ofiar, nie byłoby to możliwe. Cześć i chwała bohaterom - powiedział burmistrz Robert Kempa, nawiązując do wojny w Ukrainie.
Zaraz po przemowie burmistrza zebrani usłyszeli historię Krystyny Krahelskiej, której podobizna ozdobiła w tym roku ratusz. Później zabrzmiał najsłynniejszy utwór uczestniczki powstania warszawskiego i pierwowzoru Warszawskiej Syrenki - „Hej, chłopcy, bagnet na broń” oraz inne powstańcze pieśni w wykonaniu Zespołu Wokalnego "Ars Chori" pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego. Pieśni, z którymi 78 lat temu warszawiacy szli na ustach walczyć o swój dom.
„Cześć i chwała bohaterom” - przynajmniej na Ukrainie wyciągnęli wnioski jak słabszy może skutecznie stawić czoła silniejszemu i co jednoczy naród.
z roku na rok większy festyn
Czarli22:52, 01.08.2022
Czy ktoś z Redakcji był na tym koncercie? Ja byłem i słyszałem tylko jeden chór - Ars Chori.
tubylec08:01, 02.08.2022
„Cześć i chwała bohaterom” - przynajmniej na Ukrainie wyciągnęli wnioski jak słabszy może skutecznie stawić czoła silniejszemu i co jednoczy naród.
MrFrosty09:58, 02.08.2022
z roku na rok większy festyn
Nemo11:52, 02.08.2022
Redakcja poprawiła. Teraz okazało się, że nie śpiewały dwa chóry, tylko jeden, bezimienny i pod niczyim kierownictwem.
Walery00:00, 03.08.2022
Z 10 letnią córką byłem przy Wyścigach. Było sporo osób. Wspaniałą oprawę zorganizowali tzw. Narodowcy. Policja pomagała wstrzymać ruch samochodowy, aby było bezpiecznie. Mój dziadek brał udział w szturmie na Wyścigi. Tam zginęło bardzo dużo osób. Zresztą po wojnie tez tam ginęli ale w innych okolicznościach.
Arkadiusz20:28, 03.08.2022
Narodowcy? To się nie ma czym chwalić. Niestety...
Patricio13:24, 06.08.2022
Czemu władze dzielnicy nadal pozwalają na zapalanie rac w godzinie W?
Takie kibolskie zwyczaje to jak szczanie przy śpiewaniu hymnu.
I że harcerze też w tym uczestniczą?
WSTYD
Fontanny na Ursynowie pełne dzieci. Co na to Sanepid?
Widać jak brakuje na Ursynowie basenu zewnętrznego latem. Uprzedzając - tak, wiem że jest w Powsinie. Tyle że jak widać potrzebny jest też tutaj.
to proste
22:42, 2025-07-06
Nowocześnie w środku, ruina na zewnątrz
Chodniki sklecone z kilku typów kostki to "styl a la warszawski/dzielnicowy ratusz"? Na jednym skrzyżowaniu potrafią położyć cztery wzory. Wygląda to gorzej niz w państwach Trzeciego Świata. Miasto nie moze zamówić jednego wzoru dla siebie i zamawiać sukcesywnie wg potrzeb, tylko.... co remont to kładą cos innego??? Podobnie ze słupkami. Paryż czy Berlin ma jeden rodzaj słupków wszędzie, od centrum do peryferii. W Warszawie na jednej uliczce, obok siebie stoi kilka, zupełnie innych. Takie dziadostwo z zaborów.
EDE
21:25, 2025-07-06
Siłownia jak śmietnik. "Tam jest taki syf!"
Ursynów i Warszawa jest teraz bardzo brudna w porównaniu z tym, co bylo ledwie kilka lat temu. W autobusach śmierdzi. Metro nie jest sprzątane, a rozmazywane. Bazgroły na zabytkach i na blokach (przyjrzyjcie sie im), MDM - tragedia. Na Woli przy wyjściach z metra chleff. Tak wcześniej NIE było. Co sie zmieniło?!
DEDE
21:16, 2025-07-06
Plejada gwiazd jazzu na Starówce, inauguracja już dziś
Cały Rynek jest teraz zajęty przez stoliki i parasole. Nie widać kamieniczek, nie można przejść.
dzede
21:08, 2025-07-06
7 4
Dam jeszcze, że również przecież wystąpili soliści, że o dyrygencie nie wspomnę. Faktycznie chyba nikt z redakcji nie był, a artykuł powstał na podstawie relacji z lat ubiegłych uzupełnionych o informacje przechodniów gdy Redaktor stał w tym czasie w kolejce po cukier.
5 4
Przestańcie kłamać! Na godzinie W i koncercie był Kamil Witek, którego akurat znam i widziałam. Są tez zdjęcia - jak można zrobić zdjęcia, nie będąc na imprezie? Widać, ze komuś z chórzystów włączyło się hejtowanie. Nieładnie!
4 3
@Asiawe to skąd wzięło się info o 2 chórach? Dziennikarz powinien rzetelnie opisać wydarzenie, bez podawania nieprawdziwych informacji. Szkoda, że w rewanżu za zwrócenie uwagi dziennikarz usuwa nazwę chóru.
4 1
~Asiawe. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku podawania rzetelnej informacji. W ten sposób wprowadza opinię publiczną w błąd.